Dogecoin Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Son dönemlerde daha çok Elon Musk ve attığı twitler ile gündemde olan Dogecoin temelinde şaka amaçlı oluşturulmuş bir kripto para birimidir. Günümüzde bu kripto para birimi oldukça yaygın bir şekilde kullanılmakta ve pek çok kripto para borsasında da işlem görmektedir. Bazı topluluklar tarafından da desteklenmektedir. Dogecoin’i günümüzde neredeyse her kripto para borsasında bulabilmeniz mümkündür.

dogecoin

2013 senesinde Jackson Palmer ve Billy Markus Dogecoin kritpo para birimini oluşturdular. İlk başlarda bunun amacı o dönemde ortaya çıkmış olan  yeni kripto paraların ani bir şekilde yükselerek değer kazanmasıydı. Bir diğeri de hicivsel bir mantık ile yola devam etmekti.

2013 senesinde beraberinde pek çok tartışmayı ve eleştiriyi getiren bu kripto para birimi oluşturulmuş oldu. Oluşturulduktan birkaç gün sonra milyonlarca dolarlık bir piyasa değerine sahip olmuştu. O dönemdeki coinlerden biri olan BBQ Coin’in piyasa değeri ise 8 milyon Dolar’dı. Fakat şu ana bu coinin herhangi bir değeri yoktur.

Diğer hedef ise eğlenceli ve bir yandan da Bitcoin’den daha fazla erişilebilir bir coin oluşturmaktı. Değeri uzun bir süre boyunca düşük olsun diye yüz milyarlarca arza sahip olacak biçimde oluşturulmasıdır. Dogecoin’in kullanımı için amaçlar arasında Reddit ya da Youtube gibi online ortamlarda bağış amaçlı kullanılmasıydı.

Kurucuları, bu kripto para biriminin ismi ve sembolü olarak bir köpek memesini kullandılar. Bu yüzden de yeni tarzda yapılan bir pazarlama kampanyası ile birlikte kripto para birimi internet üzerinde çok hızlı bir şekilde yayılmaya başladı.

Dogecon, bir Litecoin çatalı olarak bilinen Luckycoin’in bir çatalı olarak oluşturulmuştur. O yüzden de bu kripto para birimi, Litecoin’i oldukça benzerdir. Fakat kendine has bazı özelliklere de sahiptir. Mesela ASIC’lerin madencilikte kullanılamayacağı biçimde tasarlanmış olan Scrypt algoritmasını kullanmaktadır. Fakat günümüzde Scrypt ASIC madencileri de bulunuyor. Ancak o dönemde böyle bir durum mevcut değildi. ASIC’ler ise Bitcoin madenciliğinde kullanılan yüksek miktarda bilgi işlem gücüne sahip olan bilgisayar ekipmanlarıdır. Bitcoin’in ilk çıktığı dönemlerde madencilik yapmak çok daha kolaydı. Günlük hayatta kullandığımız bilgisayarlarla bile madencilik yapabiliyordunuz. Fakat zaman içinde madencilik zorlaştı ve madenciler oldukça pahalı olan ASIC’leri kullanmaya başladı. Bu durum zengin şirketlerin bu alanı geçirmesine ve bunları almaya imkanı olmayan madencileri geride bırakmaya sebep oldu. Özellikle birkaç şirketin bu alanda gruplaşması çok büyük tepkilere sebep olmuştu. Çünkü bu durum bir anlamda hem Bitcoin’in hem de kripto paraların temel mantığına aykırıydı. Genel olarak kripto paralar merkezi olmayan sistemler olarak görülmektedir. Madencilik grupları da tam tersine bir merkezileşme yaratmaktadır.

Scrypt algoritması sayesinde bu konuda önlem alınmıştır. Bunların yanı sıra Dogecoin, Litecoin ile karşılaştırıldığında daha kısa bir blok süresine sahiptir.

Ayrıca Dogecoin, kripto para birimini daha geniş kitlelere erişime açık kılmak için çok büyük bir arza sahip olacak biçimde oluşturulmuştur. Tokenlerin düşük maliyeti düşünüldüğünde işlem ücretleri de rakip kripto para birimlerine göre oldukça düşüktür. Bunun yanında Dogecoin işlemleri en hızlı olan ve çabuk bir şekilde onaylanan kripto para birimlerinden bir tanesidir. Bunlar ile birlikte bu kripto para birimi son dönemlerde fiyatın çok yüksek artışlar yaşamıştır. Başta Twitter olmak üzere birçok sosyal medya sitesinde viral bazı olaylar yaşandı. Bu olayların odak noktasında ise Tesla’nın sahibi olan Elon Musk yer alıyordu. Pek çok insan Dogecoin’in yükselmesi için Elon Musk’ın twit atmasını bekler bir duruma gelmişti. Elbette ki bu durum pek çok kişiden de eleştiriler gelmesine sebep oldu.

Dogecoin bugüne kadar çıkmış olan en ilginç kripto para birimlerinden biridir. Çünkü başlangıçta çıkma amacı eğlence amaçlı olmasına karşı günümüzde kripto para birimleri arasında önemli bir yere gelmiştir. Günümüzde düşük işlem ücretlerinden ötürü bazı kişiler bu kripto para birimini değişim aracı olarak bile kullanmaktadır.

Genelde bazı kişiler kripto para borsaların para çekmek istediklerin bir işlem ücreti ile karşı karşıya kalırlar. İnsanlar da bu sebepten ötürü en ucuz işlem ücreti olan kripto para birimlerine yönelirler. Mesela kripto para borsasında para çekilmek istendiğinde Bitcoin oldukça pahalı olabilir. Bu Bitcoin dışında farklı bir kripto para birimi de olabilir. Günümzüde pek çok kişi bunun önüne geçebilmek için Dogecoin’i kullanmaktadır. Fakat bu sadece Dogecoin için geçerli değil. Kripto para piyasasının içinde olan pek çok kişi Dogecoin gibi düşük işlem ücretleri olan farklı kripto paraları bu amaçla kullanmaktadır.

Bazı kişiler ise bunu spekülasyon amacı ile kullanmaktadır. Çünkü Dogecoin’in birim fiyatı nispeten oldukça düşüktür. Bu sayede aşırı uçuk fiyatlar harcamadan da milyonlarca alabilmeniz mümkündür. Yaşanılacak olan herhangi bir fiyat artışı ile piyasada çok iyi kazançlar elde edilebilir. Elbette ki Dogecoin’in şu anki TL değeri düşünüldüğünde bunu yapmak artık pek mümkün değil gibi görünüyor.

Ayrıca bu kripto para birimi neredeyse bütün büyük borsalarda ve Shapeshift gibi anlık değişim hizmetlerinde de yaygın bir biçim kullanılıyor.

Dogecoin’in Geleceği

Oluşturulduğu günden bu yana Dogecoin pek çok zorlukla mücadele etti. Yaşanan büyük bir hırsızlık olayının ardından pek çok kişinin bu kripto para birimini terk etmesine sebep olmuştu.

Bunun yanında Dogecoin, Exodus cüzdanından da çıkarılmıştı. Buna sebep olarak Exodus, kripto para biriminin herhangi bir şekilde geliştirilmediğini ve bazı önemli güncellemelerden yoksun olduğunu belirtmişti. Ekip konuyla ilgili bir açıklama da yapmıştı.

Şu anda görüldüğü üzere Dogecoin’in geleceği olumsuz bazı yönlerinden daha ağır basıyor. 2013’teki bazı hedefleri doğrultusunda emin adımlar ile yürümeye devam ediyor. Dogecoin hala nispeten düşük maliyete sahiptir ve ulaşılması da oldukça kolaydır. Bunun yanında Dogecoin topluluğu ise yeni kullanıcılara olan yardım isteği ile oldukça büyük bir ün kazanmışlardır. Bu kripto para biriminin destekçileri genellikle başka insanlara anlamaya ve desteklemeye teşvik etmek amacı ile ufak miktarlarda para dahi dağıtmaktadırlar.

Günümüzde pek çok kişi kripto para birimlerine yatırım yaparken Dogecoin ile başlıyor. Pek çok kişi Dogecoin’in çok daha yükseleceği ve dayanışma ile etkili bir sembol haline dönüşeceğini düşünüyor.

Dogecoin Nereden Alınır?

Dogecoin’in popüler olan neredeyse her kripto para borsasında alınabildiğini belirtmiştik. Bunun için Binance kripto para borsasını kullanabilirsiniz. Günümüzde dünyanın en güvenilir ve en popüler kripto para borsaları arasında yer almaktadır. Üstelik ülkemizde de ayrı bir sayfada hizmet vermektedir. Böylece kolay bir şekilde Binance’tan Dogecoin alım ve satımı yapmanız mümkündür.

Dogecoin Nasıl Satın Alınır?

Kripto Para Borsaları

Dogecoin satın alabilmeniz için öncelikli olarak güvenilir bir kripto para borsasına üye olmanız gerekmektedir. Dogecoin bulunan güvenilir bir kripto para borsasını seçin. Ardından üyelik işlemlerini gerçekleştirin. Genelde pek çok kripto para borsasında işlemleri gerçekleştirebilmeniz için KYC denilen Kimlik Doğrulama işlemini yapmanız gerekir. Kimlik bilgilerinizi göndereceğiniz için güvenilir bir kripto para borsası seçmeniz büyük önem arz etmektedir. Tüm bu işlemleri de hallettikten sonra borsa içinde para yatırma bölümünde borsaya banka hesabınızdan para yatırmanız gerekiyor. İstediğiniz miktardaki tutarı buradaki gerekli yere gönderdikten kısa bir süre sonra paranız kripto para borsası hesabında görülecektir. Sonrasında ise Dogecoin kısmına gelerek buradan yatırmış olduğunuz para ile satın alım işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Hizmetler ile Dogecoin Kazanmak

İnternet üzerinde vereceğiniz hizmetler karşılığında Dogecoin kazanmanız mümkündür. Freelancer olarak yapacağınız bazı işler karşılığında ödemelerinizi bu kripto para birimi olarak alabilirsiniz. Elbette ki bu ödemeleri almanız için bir cüzdana sahip olmanız gerekiyor. Piyasadaki güvenilir cüzdanlardan birini kullanın. Aynı zamanda kripto para borsalarındaki cüzdanlarınızı da kullanabilirsiniz.

Musluklar

Günümüzde pek çok Dogecoin musluğu bulunmaktadır. Bu musluklarda verilen bazı görevleri yaparak karşılığında düşük miktarlarda Dogecoin kazanmanız mümkündür. Fakat musluk sitelerini seçerken olabildiğince dikkatli olun. Çünkü pek çoğu genelde dolandırıcı sitelerdir. Aynı zamanda bu sitelerin oldukça düşük miktarlarda Dogecoin verdiğini de aklınızdan çıkarmayın.

Dogecoin Nedir?

Dogecoin, tıpkı Bitcoin gibi herhangi bir merkezi olmayan kripto para birimidir. Ancak Bitcoin ile arasında belirgin bazı farklar bulunmaktadır. Günümüzde mevcuttan var olan Dogecoin sayısı Bitcoin’den oldukça fazladır. Yaklaşık olarak günümüzde 114 milyar Dogeo olduğu düşünülüyor. Oluşturulmakta olan DOGE kripto para birimi konusunda ise herhangi bir sınır yoktur. 2014 senesinde ise piyasaya çıkmıştır. Çıktığı ilk aydan itibaren yüzde 250 oranında bir değer kazanmıştır.

Dogecoin ve Elon Musk

Kurulduğu günden seneler sonra Elon Musk, Dogecoin ile anılır hale geldi. Dünyanın en zengin adamlarından biri olan Elon Musk’ın başlangıçta şaka amaçlı üretilen bir kripto para birimi ile ne alakası olduğuna pek çok kişi tuhaf bir şekilde bakabilir. Ünlü iş adamı, Tesla ve Space X gibi şirketlerin sahibidir. Kendisi aynı zamanda Paypal’ın da kurucusudur ve sonrasında bu platformu satmıştır. Seneler içinde ilgi alanlarına yatırım yapmaya başlamış ve şu anda da dünyanın en zengin insanlarından biridir.

Ünlü iş adamı son dönemlerde Twitter’da Dogecoin ile ilgili atmış olduğu twitler ile tartışmanın merkezi haline gelmiştir. Dogecoin’e büyük bir ilgisi olan iş adamı bazı zamanlarda atmış olduğu twitlerden ötürü Dogecoin’in fiyatının yükselmesine sebep olmuştur.

Fiyatının artış sebebi iş adamının Twitter platformunda 50 milyondan fazla takipçiye sahip olmasıdır. Bu olayların üzerine ise Elon Musk eleştiri oklarının hedefi haline geldi. Bazı kişiler bunu manipülasyon olarak düşündü. Bazı kişiler ise bu konuda Elon Musk’a destek verdiler. Bazı kişiler Elon Musk’ın destekleri ile Dogecoin’in değerinin 1 Dolar’a ulaşacağını düşünüyor. Tüm bu sebeplerden ötürü eğer Dogecoin’e yatırım yapmayı düşünüyorsanız öncelikli olarak dikkat etmeniz gereken şeylerin başında ünlü iş adamının attığı tweetleri takip etmek olmalıdır. Bu durumlarda Dogecoin’in tam zamanlı fiyat değişimlerine de dikkat etmeyi unutmayın.

Pek çok kripto para birimi gibi Dogecoin’in değeri sürekli olarak bir değişim içindedir. Fakat Dogecoin hakkında piyasada pek çok spekülasyon da döndüğü için bu durum onu yatırım yapması en riskli kripto para birimlerinden biri yapmaktadır. Dogecoin’in oldukça kazançlı bir yatırım olabileceği gibi büyük zarara uğratacak olan bir kripto para birimi olabileceğini de aklınızdan çıkarmayın. Günümüzde özellikle Türkiye’de Dogecoin’e ilgi gösteren pek çok kişi bulunuyor. Bu kişilerin pek çoğu kripto para birimlerine yatırım yapmak konusunda maalesef yeteri kadar bilgi sahibi değiller. Genellikle insanların bu konularda en çok dikkat ettiği şey kripto para biriminin ne kadar çok kar ettirdiği oluyor. Durum böyle olunca insanların çoğu Dogecoin yükseldiğinde kripto para birimini almak için birbirleri ile yarışmaya başlıyor. Fakat zaten yükselmiş olan bir kripto para birimine yapmak oldukça büyük bir risktir. Elbette ki zaten yükselmiş olan bir kripto para birimi size yine de kazanç sağlayabilir. Fakat genel olarak bakıldığında da zarar ettirme olasılığı da oldukça yüksektir.

Dogecoin Fiyatı

Her kripto para birimi gibi Dogecoin’in de gerçek zaman fiyatı sürekli olarak değişim içindedir. O yüzden de bu kripto para birimini almak istiyorsanız öncelikli olarak gerçek zamanlı olarak değişimlerini bilmek büyük önem arz etmektedir. Tablolara ve grafiklere göz atmanız da oldukça yararlı olacaktır. O yüzden de kripto para birimlerine yatırım yapmadan önce bu tarz teknik konuları nasıl yorumlayacağınızı öğrenmeniz çok daha yararlı olacaktır. Çünkü kripto para birimlerinin analizinde pek çok yetkinliğe sahip olmanız gerekir. Sadece gerçek zamanlı fiyat değişimlerine bakarak bir şeyleri öngörmeniz mümkün değildir.

Dogecoin’in miktarında herhangi bir sınırlama olmadığını unutmayın. Bu da onun değerinin artmasının önünde önemli engellerden biridir. Ayrıca bu kripto para birimini içten bir şekilde destekleyen pek çok kişi olduğunu ve Elon Musk’ın da destek verdiğini unutmamak gerekir. Bu kripto para biriminin potansiyeline inanmakta olan gerçekten çok sayıda insan bulunuyor.

Dogecoin’in tam olarak ne zaman satılması gerektiğini de söylemek oldukça zordur. Bunun sebebi ise kripto para birimin sürekli olarak değer kazanmaya devam etmesidir. Elbette ki her yatırımcının kendince hedeflediği bir nokta vardır. O yüzden de öngördüğünüz ya da hedeflediğiniz miktara ulaştığınızda dilediğinizi yapmakta özgürsünüz.

Dogecoin’in Değeri

Günümüzde kripto paralar çok daha popüler hale geliyor ve daha fazla yatırımcı bu alana yöneliyor. Buna ek olarak Dogecoin günümüzde güçlü bir değer kazanmıştır. Fiyatı yükselme eğiliminde ilerlemektedir. Fakat piyasada çok fazla değişken olduğunu da akıllardan çıkarmamak gerekiyor. O yüzden de sürekli olarak piyasayı, anlık fiyatları ve Dogecoin söz konusu ise Elon Musk’ın twitlerini takip etmeyi ihmal etmeyin.

Dogecoin’in değerinin ilerleyen zamanlarda yükselip yükselmeyeceğini kimse net bir şekilde söyleyemez. Elbette ki bu konularda bazı şeyleri değerlendirme kotanıza alabilirsiniz. Kripto para piyasası söz konusu olduğunda hareketleri tahmin edebilmek imkansıza yakındır. Elimizdeki seçenekler, geçmişteki performanslara, güncel eğilimlere bakmak ve bunları analiz etmektir. Şu anda pek çok insan kripto para birimlerine yatırım yapmaya başlıyor ve bu konularda daha çok tecrübe sahibi oluyorlar. Zaman içinde kripto para piyasasının değerinin artması mümkün görünüyor. Ancak bunlar arasında hangi kripto para birimlerinin yükselip hangilerinin dibini göreceği söylemek maalesef mümkün değil.

Kripto para birimlerine yatırım yapmanın kendi içinde büyük bir risk barındırdığınız kesinlikle aklınızdan çıkarmayın. O yüzden de pek çok uzmanın da önerdiği gibi kaybetmeyi göze alacağınızdan daha fazlasının kripto para birimlerine yatırmayın. Ülkemizde maalesef kısa sürede daha fazla para kazanma umuduyla kredi çeken, arabasını hatta evini dahi satan kişiler bulunuyor. Üstelik bu kişiler kripto para piyasasını tam olarak bilmedikleri için satmış oldukları arabaları ve evleri kaybetmişlerdir. Çekmiş oldukları kredilerle de büyük bir zarara girdiler. O yüzden de kripto para piyasasına girmeden önce dikkatli olmanızda yarar var.

Kripto para piyasasına girmeden önce ilk olarak kapsamlı bir araştırma yapın. Piyasadaki kripto para terimlerinden önemli olanları öğrenin. Gerekirse bu konuda kurslar alın. Fakat kulaktan duyma bilgiler ile kesinlikle bu alana girmeyin. Öncelikli olarak tam olarak neye yatırım yaptığınızın bilincinde olun.

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir