En İyi Kripto Para Madencilik Programları

Kripto para madenciliği son dönemlerin en popüler yöntemleri arasında yer alıyor. Sanılanın aksine sadece Bitcoin madenciliği değil pek çok kripto para biriminin madenciliği yapılabiliyor. Her birinin de madenciliğinin kendine has avantajları ve dezavantajları bulunuyor. Günümüzde artık kripto paralar da giderek yaygın bir hale geliyor. Dünya çapındaki pek çok şirket de kripto paralar ile ödeme kabul etmeye başladı ve bunların sayısı da artmaya başladı. Microsoft, Tesla gibi daha pek çok şirket şu anda kripto paralar ile ödeme kabul ediyorlar.

kripto para

Kripto para kazanmanın pek çok yolu bulunuyor. Bu yollardan biri de kripto para madenciliğidir. Bu şekilde kripto para kazanmanın elbette ki farklı yöntemleri bulunuyor. Bazı özel donanımlar ve yazılımlar ile kripto para madenciliği yapmanız mümkündür. Sizler için en iyi kripto para madencilik programlarını derledik.

CGMiner

En eski kripto para madenciliği programları arasında yer alan CGMiner açık kaynaklıdır ve özellikle Bitcoin madenciliği yapmak için tercih edilmektedir. Neredeyse her bilgisayarda çalışması ve pek çok madencilik donanımı ile uyumlu olması sebebiyle tercih edilmektedir.

İlk olarak 2011 senesinde Con Kolivas tarafından geliştirilmiştir. O dönemde özellikle Bitcoin ve Litecoin gibi kripto para birimlerinin madenciliğini yapmak amacı ile geliştirildi. Direkt olarak kontrollere sahip olması ve kullanıcı dostu arayüzü ile dikkatleri üzerine çekmeyi başarmıştır. Donanımlar ile uyumlu olmasından ötürü Bitcoin madenciliği alanındaki en iyi yazılımlardan biri olarak görülmektedir.

Bu kripto para madencilik programı kişilerin uzaktan madencilik yapmasına, fan hızını ve diğer basit ayarları klavye ile kontrol etmesine imkan tanıyan bir komut satırı arabirimi kullanmaktadır. Aynı zamanda yeni blokların gelişmiş algılamasını sunar ve performansını gecikmeden artırmayı da kolaylaştırır.

Linux tabanlıdır ancak platformlar arasında da uyumludur. O yüzden de hem Windows hem de Mac bilgisayarlarda kolay bir şekilde çalıştırılabilir. Açık kaynak bir koda sahip olmasından ötürü herkes yazılımı kodunu oldukça kolay bir şekilde kontrol edebilmektedir. Bunların yanında bu program ASIC’ler ile birlikte FPGA, GPU ve CPU’lar da dahil olmak üzere pek çok madencilik donanımı ile uyumlu bir şekilde çalışabilmektedir.

Bu programı yeni kullanan kişiler için grafik kullanıcı arayüzünün olmaması bir zorlayıcı olabilir. O yüzden bu program alanında uzman kişiler tarafından daha çok tercih edilmektedir.

Program hakkındaki bir diğer zorluk ise Windows 10 bulunan bilgisayarlarda çalıştırılmasının bir miktar zor olmasıdır. Virüs koruma yazılımları kullanıcılar için zorlayıcı olabilmektedir.

BFGMiner

Genel olarak ASIC ve FPGA madenciliği oluşturulmuş olan uzman kullanıcılara yönelik hazırlanmış olan bir kripto para madencilik programıdır. Oldukça kullanıcı bir arayüze sahip olan bu program izleme, uzaktan madencilik gibi pek çok özelleştirme özelliğine de sahiptir.

Bu madencilik programı ilk olrak Luke Dashir tarafından 2012 senesinde piyasa sürüldü. CGMiner ile birlikte en popüler madencilik yazılımları arasında yer almaktadır.

BFGMiner kullanıcılarının donanım cihazlarının sıcaklığını izlemesine, boşta yer alan iş parçacıklarının algılanmasına ve başlatılmasına imkan tanımaktadır. Fakat bu yazılım sadece ASIC ve FPGA ile uyumludur.

CGMiner’da olduğu gibi Linux, Windows ve Mac üzerinde çalışabilmektedir. Bu yazılımın en iyi özelliklerinden biri de birden çok kripto para biriminin aynı anda madenciliğini desteklemesidir.

Yazılım aynı zamanda klavye kısayollarına sahip bir komut satırı arayüzü de kullanmaktadır. Daha çok ileri düzey kullanıcılara hitap etmektedir. O yüzden yeni başlayanların kullanması ve anlaması bir miktar zorlu olabilir.

Multiminer

BFGMiner’ın madencilik motoru kullanılarak geliştirilmiştir. Bu yazılım otomatik olarak donanım algılama ve madencilik özelliklerine sahip kullanışlı bir arayüze sahiptir. Aynı zamanda diğer platformlar arasında da uyumluluğa sahiptir. Bu özelliği Multiminer çok daha kullanışlı ve kullanımı kolay bir hala getirmektedir.

Bu yazılım ilk olarak 2013 senesinde Nate Wools tarafından geliştirilmiştir. Kolay bir grafik kullanıcı arayüzüne sahip bir yazılımdır ve aynı zamanda hızlı bir başlangıç madencilik özelliği bulunmaktadır. Bu özellikleri onu kullanım kolaylığı konusunda en iyilerden biri haline getirmektedir. Pek çok madencilik yazılımı genel olarak bir miktar kodlama bilgisi gerektiriyor olsa da yeni başlayan kişiler Multiminer’ı herhangi bir kodlama bilgisine sahip olmadan kolay bir şekilde başlatabilir.

Yazılım kullanıcı dostu olduğundan ötürü yeni gelen kullanıcılara yükleme işlemi süresinde eşlik eder. Ortalama olarak karma performansı ve bağlı olan havuz da içinde olmak üzere donanım ayrıntılarını da taramaktadır.

Bunun yanında madencilik cihazlarınıza uzaktan bir erişim de sağlamanız mümkündür. Uzaktan madencilik stratejinizi seçebilir, tahmini karınızı görüntüleyerek en karlı olan ya da en az zor olan kripto para birimini otomatik bir şekilde sizin için çıkarır. Bu yazılım Windows için tasarlanmıştır. O yüzden de Linux ve Mac kullanıcılarını yazılımı yükleyebilmeleri için bazı ek yazılımları da eklemeleri gerekmektedir.

Kullanıcı dostu olmasına rağmen sadece yeni başlayanlar için değil aynı zamanda ileri düzeydeki kullanıcılar da Multiminer’ın gelişmiş özelliklerinden faydalanabilmektedir. O yüzden yazılım aslında geniş bir kitleye hitap etmektedir.

Awesome Miner

Kullanan kişilerin pek çok madencilik cihazını ve madenci havuzunu tek bir göstergede yönetmesine imkan tanıyan oldukça güçlü bir madencilik yazılımıdır. Merkezileştirilmiş olan en iyi yazılımlardan biri olarak görülmektedir.

Yazılım İsveçli bir yazılım şirketi tarafından 2014 senesinde piyasa sürülmüştür. Bu IntelliBreeze’dir ve yazılımı Windows için oluşturmuştur. Tek bir gösterge panelinde yüksek ölçekli madenciliği desteklemektedir.

Yazılım kullanıcıların karlarını en üst seviyeye çıkarmasına ve kesinti süresini en aza indirmelerine yardımcı olmak için bazı güçlü özellikler sunmaktadır. Awesome Miner aynı anda birden çok madencilik donanım cihazını işleyebilmektedir. Aynı zamanda 50’nin üzerinde madencilik motorunu da destekler.

Yazılımı kullanan kişiler tek bir tık ile pek çok madencilik seti eklemesi, değiştirmesi ve yönetmesi yapabilir. Bu sayede çok daha kısa bir zaman içinde madenciliğe başlayabilmektedirler. Bütün bunlar yazılımın fan hızı, sıcaklık ve daha pek çok donanım özelliklerini göstermekte olan kapsamlı panosu tarafından gerçekleştirilmektedir. 

Yazılım Linux ve Windows için tasarlanmıştır. Ancak yazılımın web sürümü her bir bilgisayarda ya da tarayıcı da kullanılabilmektedir.

EasyMiner

Bu yazılım madenciliği çok daha basit bir hale getirmek için grafiksel bir görev görmektedir. İlk çalıştırdığınız otomatik bir şekilde Litecoin cüzdanı oluşturmanıza ve direkt olarak kendi havuzunuz ile madenciliğe başlamanıza izin vermektedir.

Madencilik havuzlarınızı yapılandırabilir, ağ ayarlarınızı değiştirebilir ve cüzdanınızı görüntüleyebilirsiniz.

Windows 10’da kullanıldığında antivirüs programları, yazılımı otomatik bir şekilde kaldırmaktadır. O yüzden bunu dikkate almanız çok daha yararlı olacaktır.

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir