Güvenli Bir Şekilde Blockchain Nasıl Kullanılır?

Güvenlik aslında blockchain sisteminin en temel bileşenleri arasında yer almaktadır. Bu sistem temel anlamda kurallara ve veri paylaşım süreçlerine uyumu sağlamasından ötürü kontrol eden tarafında rolünü gereksiz kılmaktadır. Blok zinciri bütün bu süreçlerin hepsini kaydeder ve bazı kriptografik kurallar çerçevesinde herhangi bir saldıraya karşı daha korumalı bir hale getirir.

blockchain

İşlemleri işlemek için öncekine bağlı olan başka bir blok oluşturulmaktadır. Tüm bloklar kendilerine has benzer siz bir kod anahtarı ile birbirine bağlanmaktadır. Bütün zincir izlenebilir fakat herhangi bir şekilde değiştirilmesi mümkün değildir. Bu sayede herhangi bir kurcalama ya da manipülasyon riski de ortadan kalkar.

Günümüzde pek çok farklı blok zinciri bulunmaktadır. Bunlar arasında en ünlü olanı ise Bitcoin’in blok zinciridir.

Bitcoin Blok Zinciri

Herhangi bir şey satın almak isteyen ya da Bitcoin ile ödeme yapmak isteyen kişilerin blok zincirine erişim sağlayan bir cüzdan yani yazılım kullanması gerekecektir. Eğer alıcı bir ürün ile ilgileniyorsa ürünü alabilmesi için satıcı olan kişiye Bitcoin cinsinden fiyatı iletmelidir. Bu yapabilmek için Blockchain’in Public Key aracılığı ile coinleri cüzdanınızdan alıp satıcının cüzdanına koymasına izin vermiş olursunuz.

Bu da blok zinciri boyunca bir süreç başlatmaktadır. Ağ bilgisayarları, alıcı kişinin cüzdanında satıcının cüzdanına göndermek için yeterli coin olup olmadığını kontrol eder. Bunun yanında satıcının satmak istediği ürüne yasal olarak sahip olup olmadığını kontrol etmektedir. Tüm bunlar uygun ise yeni bloklara eklenir. Program ise işlemlere sözde bir Hash değeri atamaktadır. Sonrasında Hash değerinin üretilmiş olduğu belirli sayıda işlemden oluşmakta olan yeni blok oluşur. 

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir