Ethereum 2.0 Nedir?

Ethereum 2.0, Ethereum blok zincirinin güvenliğini ve boyutunu büyük ölçüde arttırmak amacı ile oluşturulmuş bir yükseltmedir.

Ethereum bilindiği üzere 2015 senesinde piyasaya sürüldü. O günden bu yana Ethereum blok zinciri, değer alışverişini, merkezi olmayan uygulamalar oluşturmayı kolaylaştıran en popüler merkezi olmayan ağ haline gelmiştir. Zaman içinde giderek artmakta olan bu ilgi Ethereum’un avantajlarının sınırlarını fazlası ile genişletti. Artan talebi gören ağın kurucusu, büyün insanlığa çok fazla hizmet etme potansiyelini sağlamak amacı ile gözden geçirilmesi ve yeniden tasarlanması gerekiyordu.

Etheruem 2.0 bir anlamda ağın güvenliğini arttırmakta ve merkezi olmayan yapıyı da daha da güçlendirmektedir. Bu aslında uzun vadeli bir planlamanın sonuçlarından biridir. İnsanlara daha fazla yarar sağlayan yeni çözümler yaratmak için önemli yenilikler ve değişiklikler gerektirmekte olan olan olağanüstü bir iştir.

Ethereum 2.0 Özellikleri ve Avantajları

Doğrulayıcılar rastgele bir şekilde seçilecek ve ağa bağlanan başarı ile test edilen her blok için ödül alacaktır. Benzer şekilde ağa zarar vermeye çalışan kişilere de cezalar verilecektir. Bu kişiler elde ettiklerinin bir kısmının ya da tamamını kaybetme riski ile karşı karşıya kalacak. Bunun ağı güvenliğine çok fazla katkıda bulunması bekleniyor.

Doğrulayıcılar için blok ödülleri, daima online değillerse azalmaktadır. Bu durum onları düğümlerini daima canlı tutmaya teşvik etmek ve bu sayede ağ güvenliğini sağlamayı amaçlamaktadır.

PoS mekanizmasına geçiş ile birlikte doğrulayıcıların katılmak için oldukça büyük bilgi işlem gücüne ihtiyaç duymadığından ötürü ağ güç tüketimini de azaltacaktır. Bitcoin’in aşırı enerji tüketimi gibi olağanüstü PoW ağı hakkındaki durumlar göz önüne alındığında bu oldukça iyi bir avantajdır.

Ethereum 2.0, ölçeklenebilirliğini ve kapasitesini büyük ölçüde artırması beklenmekte olan bir devreyi de sunmaktadır. Bu işlevsellik Ethereum’un paralel işleme kullanarak saniyede daha çok işlem yapmasına imkan tanıyacaktır.

2021 senesinde ise ikinci aşama ile birlikte ağın ölçeklenebilirliğini sağlayan devreler sunulacak. Diğer aşamanın ise 2022 yılında olması planlanıyor. Ethereum kilit zinciri fonksiyonlarının kilidi bu dönemde açılacak. Bu da aktarımlara, bölünmüş aktarımlara ve uygulama oluşturmaya imkan tanır.

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir