Sıcak Cüzdan ve Soğuk Cüzdan Arasındaki Farklar

Eğer bu konuya bakıyorsanız yüksek ihtimalle kripto dünyası hakkında az çok bilgi sahibisiniz demektir. Günümüzde de pek çok insan kripto paralar için farklı cüzdanlar kullanmaktadır. Bunun için öncelikli olarak sıcak cüzdan ve soğuk cüzdan arasındaki farklar konusuna geçmeden önce bu cüzdanların ne olduğunu bir göz atmalıyız.

sıcak cüzdan ve soğuk cüzdan

Sıcak cüzdan adından anlaşılacağı üzere internete bağlı olan cüzdanlara denir. Fakat soğuk cüzdanlar ise internete bağlı değillerdir. Günümüzde kripto dünyasında olan pek çok insan bu iki farklı cüzdanı farklı amaçlar için kullanmaktadır.

Sıcak Cüzdan ve Soğuk Cüzdan Arasındaki Farklar Nelerdir?

Kripto para birimleri kripto para birimleri kullanıken eğer bir şeyler satın almak, fatura ödemek ya da farklı işlemler yapmak için sıcak cüzdanları kullanırlar. Fakat soğuk cüzdanların kullanım amacı daha çok ellerinde bulunan kripto para birimlerini güvenli bir şekilde korumak için kullanılır. Çünkü sıcak cüzdanlardaki risk, soğuk cüzdanlara göre daha fazladır. 

Sıcak cüzdanlardaki güvenlik daha çok güvenlik odaklı olan uygulamalara dayanmaktadır. Sürekli olarak internete bağlı olduklarından ötürü de saldırılara karşı açıklardır. Yani hackerlar için sıcak cüzdanlar çok daha iyi hedeflerdir. Sıcak cüzdanları güvenli bir şekilde tutmak oldukça önemlidir. Fakat tüm bunlar sıcak cüzdanların güvenli olmadığı anlamına gelmez. Çünkü genelde hackerlar sıcak cüzdanlardaki düşük miktarlar için çaba sarf etmeyi genellikle çok istemezler.

Sıcak cüzdanları hacklemek için oldukça yüksek miktarda enerji harcamaları gerekir. Bu da oldukça zahmetli bir iştir. Bunun yanında genelde hackerların hedefi genellikle kripto para borsalarıdır. Bu borsalar genellikle hackerların en büyük hedefleri arasında yer almaktadır. O yüzden kripto para borsalarındaki cüzdanlarınızda yüksek miktarda kripto para birimi bırakmamanız çok daha faydalı olacaktır. Eğer kripto para borsası hacklenirse sahip olduğunuz kripto para birimlerini kaybetme olasılığınız oldukça yüksek olacaktır. Bu sebepten ötürü uzun zamandır piyasada olan güvenilir kripto para borsalarını kullanmanız çok daha mantıklı olacaktır. Ancak onların da hacklenme ihtimallerinin olduğunu aklınızdan çıkarmayın. Günümüzde pek çok güvenilir kripto para borsasının da hacklendiklerini biliyoruz.

Günümüz soğuk cüzdanlar, sıcak cüzdanlara göre çok daha güvenli olarak kabul edilmektedir. Genellikle bunlar için donanım cüzdanları kullanılır. Bunlar şifrelerinizi çevrimdışı bir şekilde tutar ve gerektiğinde bilgisayara bağlanma işleviyle size yardımcı olurlar. O yüzden bunlar fiziksel cihazlardır.

Bu iki farklı cüzdan türü içinde ihtiyacınıza hangisi uygunsa onları kullanabilirsiniz. Yeri geldiğinde elbette ki her ikisini de kullanabilirsiniz. Ancak elinizde uzun bir süre boyunca güvenli bir şekilde saklamak istediğiniz kripto para birimleri varsa soğuk cüzdanları kullanmanız çok daha iyi bir tercih olacaktır.

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir