Hackerların Bilgisayarınızda Madencilik Yapıp Yapmadığı Nasıl Öğrenilir?

Son yıllarda sitelerin bazılarının kullanıcıların cihazları aracılığı ile kripto para madenciliği yaptığına dair pek çok haber ile karşılaşmaya başladı. Bu da pek çok internet kullanıcısının endişe duymasına neden oldu. Madencilik ise bu konuda en çok kullanılan alanlardan biri olmaya başladı.

madencilik

Sitelerin yanında bazı uygulamalarda bu amaçla kullanılıyorsa bilgisayarınıza zarar verebilir. Bu uygulamalar işlemiciye aşırı bir şekilde yüklenir. Ayrıca enerji tüketiminin yanında ekipmanların ömrünü de azaltmaktadır. Bunun sebebi ise madencilik uygulamalarının oldukça yoğun olmasıdır.

Son dönemlerde bilgisayarlara bulaştıktan sonra bunları yapan kötü amaçlı yazılımlar oldukça yaygın hale geldi. Üstelik bunlar sadece PC’lerde değil Mac’lerde de bulunmuştur. Çoğunlukla sıradan biri cihazına virüs bulaştığınız fark etmez. Bu noktada antivirüs programları ve kötü amaçlı yazılımdan korunma programları oldukça önemli bir hale gelmektedir.

Kötü Amaçlı Yazılımdan Korunma Programları

Günümüzde hem PC hem de Mac’ler için pek çok ücretli ve ücretsiz program bulunmaktadır. Üstelik bunları belirli bir süre boyunca ücretsiz bir şekilde de kullanmanız mümkündür. Ancak bilgisayarınızdan bu tarz güvenilir programları bulundurmanız oldukça önemlidir. Aksi takdirde bu tarz kötü amaçlı yazılımlar siz farkında olmadan cihazınızı çok daha kötü bir duruma getirebilir.

Bu tarz programları kesinlikle gereksiz olarak görmeyin. Günümüzde artık bilgisayarınızın madencilikte kullanılmasını önlemek için yapılan özel programlar da bulunmaktadır. Eğer bunların önüne geçmek istiyorsanız sadece buna özel tasarlanmış olan programları kullanabilirsiniz.

Eğer bunlar ile uğraşmak istemiyorsanız en azından bilgisayarınızdan kötü amaçlı yazılımlardan koruma programını kullanmayı ihmal etmeyin.

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir