ICO Nedir?

Kripto para piyasası hakkında araştırma yaptığınızda ya da girmeyi düşündüğünüzde karşınıza bilinmeyen pek kavram çıkacaktır. Özellikle blockchain teknolojisi hala pek çok kişi tarafından hala tam olarak anlaşılmamaktadır. Fakat bu durum normaldir. Daha derinlemesine bir şekilde araştırma yapmanız durumunda tüm bu konular hakkında bilgi sahibi olmanız mümkündür. Bu kavramlardan biri de ICO.

Eğer kripto para birimlerine yatırım yapmak istiyorsanız başlangıç noktasında aklınızda bulundurmanız gereken bazı önemli noktalar vardır. Ethereum ve Bitcoin gibi kripto para birimlerini nasıl satın alıp sonrasında nasıl satacağınızı öğrenmiş olabilirsiniz. Fakat ICO çok daha farklı bir şeydir. Bu noktada hem olumlu hem de sizi başka yöne saptırabilecek yeni projelerle bağlantı kurmuş oluyorsunuz.

Bu yazımızda sizlere ICO’nun tam olarak ne olduğu ve yatırım yapmadan önce bilmeniz gereken önemli bilgileri kapsamlı bir şekilde sunacağız.

Blockchain teknolojisi ve kripto para birimlerin yatırım yapmayı düşünüyorsunuz bazı şeylerin daha net farkına varmışsınız. Günümüzde yatırım yapabileceğiniz sayısız, farklı proje vardır. Bitcoin’in piyasa ilk çıkmasından bu yana sektörde çok fazla değişim yaşandı.

Paranızı yatırabileceğiniz ve gelecek vaat eden projeler olması oldukça olumlu bir gelişme. Fakat biraz daha perdeyi araladığınızda tam olarak ne olup bittiğini merak etmeniz muhtemeldir. Çıkarılan kripto paraların pek çoğunun arka planında kapsamlı bir proje geliştirme ve bir grup çalışan bulunur. Pek çoğu günümüzde gönüllülük esasına dayanan blockchain teknolojisine dayanmasına karşın, bütün bu kripto paraların geliştirilmesi için belli miktarda masrafa mal olması da kaçınılmaz olacaktır.

Peki bir kripto paranın ya da yenilikçi olan bir blockchain teknolojsiinin gelişimi gerçekte nasıl bir şekilde finanse edilir? Kripto dünyasında genel olarak eğilim merkezi olmayana doğrudur. ICO da kripto para birimleri ve blockchain’de yeni projeleri finanse etmenin merkezi olmayan bir yoludur. Böylece herhangi bir merkeze bağlı olmadan finanse edilebilirler.

ICO, bir kripto para birimi veya blockchain projesinin yatırımcılara projeyi finanse etme imkanı sunduğu anlamına gelmektedir. Bunun karşılığında yatırımcılar, yatırımların oranına göre token alırlar. Temel mantık olarak bu durum, bir ICO’ya katılmış olanların onu düzenlemekte olan şirket içinde hisse satın almaları düşünülebilir. Bu sayede, bir ICO, dünyanın herhangi bir noktasından kişilerin yeni bir kripto paraya, blockchain teknolojisine ya da aynı anda her ikisine yatırım yapması mümkün hale gelir. ICO’nun herhangi bir merkeze bağlı olmayan bir sistem olduğu da unutulmamalıdır.

Her İnsan ICO Başlatabilir

Nasıl birkaç türde kurumsal finans yapısı bulunuyorsa, yatırım yapılabilecek pek çok ICO türü de bulunur. Yeni kripto para birimleri çoğunlukla başka bir blok zincirinin üzerine tasarlanmaktadır. Bunun en iyi örneği ise, Ethereum için ERC20 standardıdır. Başka projeler de kendi blok zincirlerini çalıştırmaktadır. O yüzden de daha kapsamlıdırlar.

Nasıl bir proje olursa olsun her birinin ortak noktası bir yerde her bireyin ICO etkinliği düzenleyebilecek olmasıdır. Bu zaten dünyanın her noktasındaki projeye inanmış olan kişilerin yatırımına dayanmasından ötürü, bir ICO başlatmak için aşırı bir sermayeye ihtiyaç yoktur.

Her birey mevcut blok zincirindeki açık kaynak kodunu indirebilmektedir. Böylece kendi projesini tasarlayabilir. Güvenebileceğiniz ve yatırım yaptığında rahat hissedebileceğini projeleri seçmek ise tam anlamı ile yatırımcının kendisine kalmıştır.

ICO’ların düzenlenmediklerini aklınızdan çıkarmayın. Ayrıca, herhangi bir bunu başlatabildiğinde ve merkezi olmayan bir özelliğe sahip olduğunda yatırım yapan kişi ya da kurumların fazlası ile dikkatli olması gerekir.

ICO Nasıl Çalışır?

Yatırım konusunda çok daha sağlıklı kararlar vermek için ICO’nun tam olarak nasıl çalıştığına biraz daha ayrıntılı bilmeniz önemlidir.

ICO’ya Güven ve Akıllı Sözleşmeler

Blockchain teknolojisinin en güvenilir sistem olduğunu söyleyen kişileri de, en güvenilmez sistem olduğunu söyleyen kişileri de duymuş olabilirsiniz. Tüm bunların sebebi blockchain teknolojisinin merkezi olmaması yani sözleşme tarafına ya da üçüncü taraflara güvenmeye bağlı olmadığı söyleniyor. Fakat bu bir yerde kendi içinde pek çok hata içermektedir. Çünkü bu durumda da birey hala güvene bağımlı haldedir. Yani bu noktada sadece insan yerine bir teknolojiye güvenmiş oluyorsunuz.

Blockchain teknolojisinde işlemleri tamamlamak için herhangi bir merkeze bağlı olmayan ağ tarafından doğrulmaya ihtiyaç vardır. Bu doğrulamaları yapanlara düğüm adı verilir. İşlemler blok zincirine kilitlenir ve o yüzden de değiştirilmesi mümkün değildir. Blockchain teknolojisinin temelinde akıllı sözleşmeler yatar. Bir programlama ve kriptografi yardımı ile sözleşmeler çalıştırılır.

ICO’da da akıllı sözleşmeleri bu biçimde kullanabilirsiniz. Yatırım ile bir yardıma katıldığınızda, organizasyonu yapan kişilerle bir akıllı sözleşme yaparsınız. Bu da, ICO katkısı bittikten hemen sonra yararlandığınız birimlerin otomatik bir şekilde direkt olarak size aktarılacağı anlamına gelmektedir.

Akıllı sözleşme oldukça güvenilir bir yöntemdir ve yatırımınız herhangi bir şekilde değiştirilemeyen ve dışarıdan birilerinin müdahale etmesinin neredeyse imkansız olduğu blok zinciri üstünde bir sözleşme ile güvence altına alınır. Fakat bunlar ile beraber, ICO’ya yatırım yapmanın size kar getireceğinin garantisi olmadığını da aklınızdan çıkarmamanız gerekir. Ancak buna rağmen yatırım anlaşmasının her şartına kesin bir şekilde uyulacağından net bir şekilde emin olabilirsiniz.

ICO Hizmetleri ve Akıllı Sözleşmeler

Seçmiş olduğunuz ICO ile alakalı akıllı sözleşmelerde ayarlanmış olan bütün işlemler, işlem defterine kaydedilir. Bütün işlemler sırasıyla akıllı sözleşmeye ve işlem defterine programlanır. Yani yatırımınızın herhangi bir şekilde kaybolma ihtimalini yaşamazsınız. Çünkü içinde bir dizi dijital otomasyon vardır. Size vaat edilenlerin karşılığını da mutlaka alırsınız.

ICO Sonrası Ödemeler

Daha öncesinde bahsettiğimiz gibi ICO’nun tamamlanmasının ardından ödemeler direkt olarak size yapılır. Genellikle tokenlerin aktarılmasını istediğiniz cüzdan adresini onaylayan bir bildirim alırsınız.

Bunlar ile birlikte, yeni bir kripto para biriminden de hisselerin sahibi olursunuz. İlk başlar da çok değerli olmasa da yine bir mülkiyete sahip olursunuz.

İnsanların pek çoğu işte bu geri dönüş için ICO’lara yatırım yapıyorlar. Fakat, çok erken bir aşamada yatırımcı olarak yeni bir projenin içine dahil olduğunuzu aklınızdan çıkarmayın. O yüzden, paranızı yatırmaya karar verdiğiniz projeye güveninizin ve inancınızın olması oldukça önemlidir.

ICO’nun Avantajları

ICO’ların pek çok avantajı bulunur. Bunlar blockchain teknolojisi ile otomatik bir şekilde elde ettiğiniz avantajlarla yakından alakalıdır.

Pek çok kişi için blockchain teknolojisinin tam olarak nasıl çalıştığını anlam biraz zordur. Bu bir yerde tam anlamıyla soyut bir kavram olduğundan dolayı bu çok daha tuhaf değildir. Blok zincirinin en önemli özelliklerinden bir değiştirilemiyor olmasıdır. Aynı zamanda da veri güvenliği için blockchain teknolojisinin en güvenilir sistem olduğunu da söylemek mümkündür.

Tüm bunlar, bütün blok zincirlerinin beraber çalışmakta olduğu herkese açık bir işlem defterine dayanır. Herhangi bir merkeze bağlı olmayan ağ üzerindeki fikir birliğiyle onaylamamalar yapılır ve herhangi bir şekilde değiştirilemezler.

ICO, kendi yeni blok zinciri ile ya da mevcut olan blok zincirinin üzerinde benzer bir teknoloji ile çalışmaktadır. Akıllı sözleşmeler, dünya üzerindeki kullanıcı ağıyla güvenceye alınır. İşlemler doğrulanır ve bir daha değiştirilemez. Bir blok zinciri üzerindeki bütün yeni bloklar, bir önceki bloklara geri dönerler. Bu sıralamayı kırmak ise tam anlamı ile imkansızdır. Bu kırmanın imkansız olmasının sebebi kırmak için ağda işlemleri onaylan tüm düğümlerin yani kullanıcıların hacklenmiş olması gerekmektedir. Bu da günümüz teknolojisinde teknik anlamda neredeyse imkansızdır. Henüz bunu başarabilen biri ya da birileri çıkmamıştır. Uzun bir süre daha da çıkacak gibi görünmüyor.

ICO’nun avantajları arasında blockchain teknolojisinin merkezi olmaması da yer alır. Günlük hayatta yaptığımız finansal işlemleri genelde bir merkeze bağlı olan kurumlar aracılığıyla yaparız. Bu merkezler genelde banka gibi yerlerdir. Fakat blockchain teknolojisinde düğümler, dünyanın neresinde olursa olsunlar blok zincirinin bir parçasıdır. Üstelik bu işlem defterleri de herkese açıktır. Kısacası, bir ICO’ya yatırım yaptığınızda güvendiğiniz şey aslında bu ağın kendisidir. Böylece yatırımınız küresel çapta, birbirini tanımayan kişiler tarafından merkezi olmayan bir biçimde güvence altına alınır. Yatırımınızda bir anlamda konumun çok daha büyük bir önemi yoktur.

Tüm bunlar aynı zamanda blockchain teknolojisinin ardında yatan fikrin bir parçasını oluşturur. Bitcoin’in mucidi olan Satoshi Nakamoto’nun en büyük motivasyonu işlem gücünü merkezden alarak topluma aktarmaktı. ICO’nun gönüllüleri bu motivasyonu sürdürmeye devam etmektedir.

ICO’nun bir diğer önemli avantajı ise yatırımlarının muazzam ölçüde ekonomik potansiyelinin olmasıdır. Böylece yapmış olduğunuz katkılar ile projelere yatırım yapma imkanı elde etmiş olursunuz. Bu yatırımın projeye getirisi çok yüksek miktarlarda olabilir.

Bu noktada bir kripto para birimini ilk başında satın almış olduğunu unutmamak gerekir. O yüzden kripto para birimi, kripto para borsalarında herkese açılmadan önce fiyat gelişimlerinin ön safında yer almış olursunuz. Bunu bir şirketin herhangi bir değere ulaşmasından önce hissesini almış gibi de düşünebilirsiniz.

Eğer bir kripto para yatırımcısıysanız öncelikli olarak ICO katkılarının ne kadar faydalı olabileceğinin farkında olmanız gerekir. Bir anlamda bu derinlemesine bir araştırma yapma ve potansiyeli olmayan kötü projelerden uzak durma meselesinden ibarettir.

Bir ICO’ya Yatırım Yaparken Dikkat Etmeniz Gerekenler

ICO her ne kadar potansiyeli olan bir şey olsa da karşınıza çıkabilecek bazı tuzakları görebilmeniz önemlidir. Daha iyi yatırım kararları vermeniz için yazımızı okumaya devam edin.

Karşınıza çıkan pek çok ICO katkılarının düşünün. Bunları satın alacağınız bir ürün gibi de düşünebilirsiniz. Sonrasında bununla ilgili projelerin sitelerini, ürünü kabul etmeniz sağlayacak olan bir satıcı ile karşılaştırabilirsiniz. Öyleyse satıcı kişinin yani projenin ürünü yani kripto para birimini nasıl sunmuş olduğunun önemli olduğunu hatırlatmaya gerek yoktur.

Genellikle kötü bir ICO’nun en büyük göstergeleri, eksik, zayıf ya da anlaşılmaz olan belgeleridir. Yapmış olduğunuz bütün ICO katkılarının bir teknik raporunun olması gerekir. Bu rapor, genel olarak projenin nasıl çalışacağı hakkında bilgiler içeren bir belgedir. Teknik fakat bir yandan da anlaşılır bir halde, projenin neden yatırım almaya değer olduğuna açıklayacak bir belge olmalıdır.

Eğer yatırım yapmayı planlıyorsanız kesin olarak bu belgeyi okumak ve ayrıntılı bir şekilde incelemek için zaman ayırmanız gerekir. Yatırımınızı başkalarının değerlendirmesi doğrultusunda yapmayın. Bu sizin paranız ve bundan sorumlu olan kişi sizsiniz. Bir yatırımcı olarak paranızı neye yatırdığınızı bilmeniz gerekir. Projenin detayları hakkında daha fazla bilgi varsa bunları da mutlaka okuyun.

Bunlar ile birlikte siteye bakarak bütün gerçeklerin doğru olup olmadığına dair kontrolleri gerçekleştirmek çok daha faydalı olacaktır.

Günümüzde maalesef kripto para dünyasında pek çok dolandırıcı bulunuyor. Temelinde anonimlik olan bir yeri düşündüğümüzde bu durumla karşılaşmak elbette ki şaşırtıcı değil. Özellikle ICO katkılarına yatırım yapma düşünen kişilerin, projenin daha erken olan aşamasına özenle dikkat etmesi gerekir.

Dolandırıcılar gün geçtikçe çok daha karmaşık ve yeni yöntemler geliştiriyor. ICO böyle durumlarda hem site hem de belgeler açısından fazlası ile iyi görünebilir. O yüzden büyün projelerin gerçekte var olduğundan emin olmanız gerekir. Bunu yapmak için şu sorulara dikkat edebilirsiniz:

  • Projenin arkasında kimler var? Bu kişilerin gerçek kimliklerini teyit edebilir miyim?
  • Belgeler iyi ve kapsamlı bir şekilde yazılmış mı?
  • Proje hakkında başka sitelerde bilgiler bulunuyor mu?
  • Proje gerçekçi hedefleri var mı?
  • Proje için bir geri dönüş vaat ediyorlar mı? Herhangi ciddi bir kripto para birimi yatırımcılarını herhangi bir oranda getiri yüzdesi ya da tutarı vaat etmez. Bu noktada dolandırıcılığın en büyük işaretlerinden biridir.
  • Projenin yöneticisiyle iletişime kolay bir şekilde geçiliyor mu? İletişime geçildikten sonra doğru, iyi yazılmış ve mantıklı cevaplar alabiliyor musunuz?
  • Yatırımı nasıl yapacağınıza dair açıklamalar tutarlı ve mantıklı mı?

Tüm bunlara dikkat etmeniz durumunda yüksek oranda dolandırıcı girişimlerden korunmuş olursunuz. Eğer gerçek anlamda bu alana yatırım yapmayı düşünüyorsunuz kesinlikle tüm bunları göz önünde bulundurun.

ICO yatırımlarınızın hızlı bir şekilde karşılığını alacağınıza dair gerçekçi olmayan beklentilerinizin olmaması gerekir. Çünkü kripto para biriminin, piyasada henüz yeni olduğunu aklınızdan çıkarmayın. Doğru bir şekilde yerleşmesi genellikle zaman alır.

ICO’ya Nasıl Girilir?

Yukarıda bahsettiğimiz ayrıntıları da öğrendiğinize göre artık ICO’ya nasıl girilir konusuna geçebiliriz. Bu, yatırım projelerine göre değişkenlik ve farklılıklar gösterebilmektedir. Fakat tümü için dikkat etmeniz gereken yönleri vardır.

Genelde potansiyel olarak yatırımınızı koyabileceğiniz pek çok ICO seçimi bulunur. Günlük olarak kaynak yaratmakta olan birçok proje bulunuyor.

Öncelikli olarak yatırım yapacağınız projeye ne kadar çok güvendiğinizi düşünün. Kripto para piyasası oldukça çalkantılı olduğu için bir yatırımcı olarak sakinliğinizi korumanız ve sabırlı olmanız gerekir.

İlk olarak yatırım yapacağınız alandaki pek çok kripto para birimini ve blockchain projelerini detaylı bir şekilde inceleyin. Ne tür bir rekabetin olduğunuz öğrendiğinizde yeni lansmanları düşünmek çok daha kolay bir hale gelecektir. Pazarın bu kısmını öğrendikten sonra artık sunulmuş olan ICO hizmetlerini değerlendirmeye başlamanız mümkündür.

İnternet üzerinde bütün ICO katkılarına ve token satışları ile alakalı genel bir bakış sunmakta olan pek çok site bulunuyor. Bu sitelere göz atmak araştırmaya başlamak için oldukça ideal yerlerdir. Yatırımınıza güvenmek için buna zaman ayırmanız gerektiğini unutmayın.

Artık yatırım yapmak için seçmiş olduğunuz birkaç proje seçtiğinizi varsayalım. Banka hesabınızda TL bulunuyor. Fakat siz ICO kuruluşunda token satılmak istiyorsunuz. Bunun için bazı aşamalardan geçmeniz gerekir.

Eğer daha öncesinde herhangi bir kripto para birimine yatırım yapmadıysanız ya da almadıysanız muhtemelen elinizde kripto para almak için de bir hesabınız bulunmuyordur. Bunun için öncelikli olarak güvenilir bir kripto para borsası bulmanız gerekir.

Güvenilir bir kripto para borsası bulduktan sonra banka hesabınızdan bu borsaya para gönderebilirsiniz. Burada ICO birliği tarafından kabul göre bir kripto para birimini satın almanız gerekir. Bu genellik BTC ya da ETH’dir. Yatırım yapmak istediğiniz miktarda kripto para birimini satın alın. Sonrasında ise kripto para borsasında sahip olduğunuz cüzdan farklı olarak bir cüzdan açmanız gerekir.

Bunun sebebi ICO kurumlarının çoğunlukla yatırımınızı nasıl alacağınıza dair bazı yönergelere sahip olmasıdır. Herhangi teknik hataya maruz kalmamak için ICO koleksiyonunun vermiş olduğu talimatların her birini eksiksiz olarak yerine getirdiğinizden emin olun. Kripto para birimini yeni cüzdana taşımanızın ardından yatırımınızı da ICO adresine gönderebilirsiniz.

Bir süre sonra yatırımınızın onayı ile alakalı bilgi alırsınız. Bunlar genellik bir ya da birkaç hafta sürebilir. Tokenler, onları almak istediğiniz adresin orası olduğunu onayladıktan sonra projeye yatırım yapmak amacı ile oluşturduğunuz adrese gönderilecektir. Bu aşamada genellikle yatırımcılar bu seçimlerinin iyi olup olmadığını öğrenmeye çalışırlar. Sonrasında sabırlı olmanız gerekiyor. Ethereum ve Bitcoin gibi kripto para birimlerinin şu anki değerine gelmesi için ne kadar zaman geçtiğini düşünün. Genelde sağlıklı bir fiyat gelişimi zaman gerekir. Bu biraz zaman alabilir ancak erken davranmak sizin sonranızda çok büyük bir fırsatı kaçırmanıza neden olabilir. 

Tüm bu önerileri dikkate alarak yatırımlarınızı yapmanız size çok büyük faydalar sağlayacaktır. Bu bilgilere sahip olarak ICO dünyasına geçiş yapmanın keyfini çıkarabilirsiniz. Gelecekte özellikle ICO’lar üzerine daha pek çok şey göreceğiz gibi görünüyor. Sizler de yeni çağın bu yatırım fırsatlarını kaçırmak istemiyorsanız yeni çıkan gelişmeleri ve projeleri takip etmeyi ihmal etmeyin. ICO kendi içerisinde pek çok potansiyel barındırır. Bu potansiyelin farkında olarak yatırımınızın karşılığını alabilirsiniz. Size yazıda bahsettiğimiz önerileri ve uyarlıları dikkate alarak yatırımlarınızı yapın.

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir