Kripto Para Birimlerinin Analizi Nasıl Yapılır?

Günümüzde kripto paralara yatırım yapmaya yeni başlayacak bir kişiyseniz bilmeniz gereken pek çok bilgi vardır. Türkiye’de özellikle son yıllarda kripto paralara olan ilgi oldukça yüksek oranlarda arttı. Bunu kripto para borsalara olan üye sayısından da anlayabiliyoruz. Elbette ki bunun altında yatan en büyük sebepler arasında kripto paralardaki potansiyelin fazla olması ve insanların kısa süre içinde çok fazla para kazanma hırsı. Durum böyle olunca pek çok kişi bilgi sahibi olmadan bu alana yatırım yapıyor. Yatırım yaptıklarında ise çoğu kişi elindeki parayı kaybediyor ve zarar ediyor. Böyle bir duruma düşmemek için öncelikli olarak kripto para birimleri hakkında bilgi sahibi olmak ve analizini yapmak çok büyük önem arz eder.

Bazı kişiler şans eseri bu alandan yüksek miktarlarda paralar kazanabilirler. Fakat kripto paraya ve bunu desteklemekte olan blockchain teknolojisine güveniyorsanız, yatırımınızı bir miktar zaman ayırmanız gerekir. Sizler bu yazımızda iyi bir kripto para analizinin nasıl yapılacağını aktaracağız.

Öncelikli olarak kaybetmeyi göz aldığınızdan daha fazla kripto paralara kesin olarak yatırmayın. Günümüzde pek çok kişi bazı kişilerin tavsiyelere uyarak tüm birikimini kripto paralara yatırmaktadır. Bu oldukça risklidir ve tüm paranızı kaybetme olasılığı ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Bazı kişiler bu konuda çok fazla hırs yaparak krediler bile çekiyorlar. Özellikle bu çok daha mantıksız bir harekettir ve sizi çok zor durumların ortasında bırakabilir. Günümüzde bunun pek çok örneğini görmek mümkündür.

NB! Kaybetmeyi göze alabileceğinizden daha fazla kripto para birimine asla yatırım yapmamalısınız.

Kripto Paralara Yatırım Yapmaya Nereden Başlanır?

Kripto paralara yatırım yapmak ve analizleri ile ilgi çok fazla bilgi bulunuyor. Öncelikli olarak kripto paraların tam olarak ne olduğunu biliyor musunuz? İlk olarak bu sorunun cevabını iyi bir şekilde öğrendiğinizden emin olun. Pek çok kişi kripto paraların tam olarak ne olduğunu bilmeden piyasada kısa sürede zengin olan az sayıdaki kişilere kendilerini kaptırarak paralarını kaybetmektedir. Bu sebepten dolayı paranızı tam olarak neye yatırdığınızı bilmek önemlidir.

Kripto para birimleri, herhangi bir merkezi olmayan, blockchain teknolojisini kullanan dijital para birimleridir. Blockchain, dünya üzerinden bulunun kullanıcılar tarafından işletilmekte olan merkezsiz bir işlem ağıdır. Bu yöntemle kripto para birimleri, birtakım kriptografik ilkeler doğrultusunda güven altına alınır.

Gün geçtikçe kripto paraların yükselişe geçmesine rağmen, bu dijital para birimlerini hizmet ya da mal karşılığı olarak kabul eden çok az şirket ve ülke vardır. O yüzden kripto para birimlerinin diğer finansal sistemler ve yapılar ile etkileşimli bir şekilde çalışması için önünde uzun bir yol bulunuyor.

Bunlar ile birlikte kripto paralar herhangi bir devlete, kuruma ya da bankaya bağlı değillerdir. Merkezi olmayan bir şekilde çalışırlar. Bu da fiyatlarının yüksek oranda değişebileceği anlamına gelir. Kripto para birimlerinden aynı gün içinde çok büyük fiyat farklarının görülmesi şaşırtıcı bir durum değildir. İlk olarak 2009 yılında Satoshi Nakamoto isimli gizemli biri ya da birileri tarafından piyasaya çıkarılmasının ardından büyük bir trende sahip olmuştur.

Kripto Para Popülerliği

Neredeyse her gün medyada kripto para birimleri hakkında çok fazla haber görüyoruz. Bunların en başında genellikle Bitcoin ve Ethereum yer alır. Çünkü bu Bitcoin ve Ethereum şu anda dünyanın en değerli iki kripto para birimidir. Piyasalarda şu an binlerce farklı kripto para birimi bulunuyor. Üstelik her geçen gün de bu kripto para birimlerinin sayısı artmaya devam ediyor.

Eğer bu alana bir yatırımcı olarak girmek istiyorsanız bir düzene sağlamanız gerekir. Özellikle kripto para birimlerinin en bilinenlerine yatırım yapmak istiyorsanız ilgilenmeniz gereken pek çok şey var demektir. Yatırım yapmadan önce önünüzde ucu bucağı olmayan yatırım seçeneklerinin olduğunun farkında olun. Elbette ki bunların hepsini incelemeniz mümkün değildir. Karşınıza birbirlerine benzer çok sayıda farklı proje bulunuyor.

Kripto paraları, bütün boşlukları doldurmayı amaçlayan dünyanın yeni ekonomisi olarak da düşünebilirsiniz. Dünyanın pek çok yerinde girişimciler herkesten ve her şeyden önce bu alanda olmak acele ediyorlar. Durum böyle olunca kripto para birimlerinin sayılarının çok daha fazla atacağını kesin gözüyle bakılıyor.

Güvendiğiniz Projelere Yatırım Yapın

Bahsetmiş olduğumuz konular ışığında güvendiğiniz bir projeye yatırım yapmanız büyük önem arz eder. Kripto paraların işlevselliği hakkında olabildiğince bilgi edinmeye çalışın.

Kripto paralar pek çok sektörde bulunuyor ve bunların arasında da çok büyük rekabetler bulunuyor. O yüzden nasıl bir kripto para birimi projesini yatırım yapacağınızı düşünürken şu soruları sormanız yararlı olacaktır:

  • Bu kripto para birimine güveniyorum?
  • Bu alanda başarılı olan başka kripto para birimleri var mı?
  • Kripto para biriminin sektördeki rekabeti ne durumda?
  • Bu alandaki kripto para birimleri değer kazanmaya başladılar mı?
  • Bu kripto para biriminin sektör içindeki piyasa geçmişi nedir?

Kripto Para Birimleri ve Blockchain

Öncelikli olarak kripto para birimleri ile blockchain aynı şey değildir. Birbirleri ile yakın bir ilişkisi vardır fakat ikisi farklı şeylerdir. Kripto para yatırımcıları da temelde blockchain teknolojisine yatırım yapıyorlar. Kripto para analizi yapmak için öncelikli olarak bununla ilişkili olan blockchain projesini de analiz etmeniz gerekir.

2009 yılında hayatımıza giren ilk kripto para birimi olan Bitcoin, bu dönemde para birimlerinin üzerinde çalışmakta olduğu blockchain teknolojisini finansal işlemleri daha iyi desteklemek amacı ile geliştirdi. Satoshi Nakamoto, bu blockchain teknolojisinin Bitcoin ticaretinin dışında kullanabileceğini belki de kendisi bile düşünmüyordu. Günümüzde artık pek çok kripto para birimi bu yapıyı aynı mantıkla kullanmayı sürdürmüyor.

Örneğin, Ethereum, temel odağı akıllı sözleşmeler ve merkezi olmayan uygulamalardır. Kripto para birimi olan eteri destekler. Fakat burada kripto para herhangi bir şekilde temel odak noktası değildir.

Kripto paraları analiz ederken, yalnızca ekonomik gelişmelere bakmakta daha fazlasını yapıp, daha derine bakmanız gerekir.

Artık bir kripto paraya karar vermenizin ardından ve temelindeki blockchain projesini de araştırdıktan sonra analize başlayabiliriz. Bu konuda bilgi daima en büyük silahımız olacaktır. Çünkü bilgi güçtür ve bu kripto para paralarda da fazlası ile geçerlidir. O yüzden de yatırım yapmanız gereken bir şey olup olmadığı konusunda daha fazla bilgi sahibi olmak için güvenilir bilgi kaynaklarını bulmanız gerekir.

Bu konuda başlamak için en mantıklı yol projenin sitesini bulmaktır. Genelde burada hedefler, vizyonlar ve pek çok sunumu planı bulunur. Bunlara genelde beyaz kağıt adı verilir. Bu beyaz kağıt belgesinde genel olarak kripto paranın blockchain üzerinde nasıl çalışacağına dair oldukça kapsamlı incelemeler yer alır.

Direkt olarak kaynağın kendisinde yatırım seçeneğiniz hakkında bilgi edinmenizin ardından artık diğer kaynaklara da bakmaya başlayabilirsiniz. Günümüzde Bitcointalk, Steemit ve Reddit gibi forumlar bu konuda en çok tavsiye edilen yerlerdir. Buralarda blockchain ile alakalı bol miktarda bilgi edinmeniz mümkündür.

Tüm bunları okuduğunuzda artık yatırım yapmayı düşündüğünüz projeye ne kadar güvendiğiniz büyük önem arz eder. Yatırım tabi ki de yeterli bilgi etmek ile alakalıdır. Fakat parayı nereye yatırdığınız konusunda güçlü bir içgüdüye sahip olmanız gerekir.

Kripto Para Birimi Ne İşe Yarıyor?

Kripto para birimi ile alakalı daha fazla bilgi edindikten sonra cevaplamanız gereken bazı sorular vardır. O da bu kripto parayı benzersiz kılan özelliklerin ne olduğudur. O yüzden bir yatırımcı olarak, seçmiş olduğunuz projede özel olan şeyin ne olduğundan emin olmanız gerekir.

O yüzden öncelikli olarak şu soruların cevaplarına odaklanmaya çalışın:

  • Kripto para birimini özel kılan şey nedir?
  • Kripto para birimi ve blockchain projesi hangi sorunları çözüyor?
  • Kripto para birimini kullanacak olan tüketiciler bulunabilir mi?

Kripto Para Biriminin Fiyat Gelişimi

Bu soruları da cevapladıktan sonra artık kripto para biriminin fiyat gelişimine bakabilirsiniz. Projenin arka planıyla alakalı çok daha fazla bilgi edindiğiniz ve pazar ihtiyaçlarını belirlediğiniz bu şekilde gelişmeye bakmak artık çok daha kolaydır. Bir noktada örneğin Bitcoin gibi zaten fiyat çok fazla patladıysa yeniden patlamasının ihtimali çok daha düşüktür.

Diğer yandan bir kripto para biriminin belirli bir süre boyunca yükselme eğilimi gösteriyor olması halinde, bu onun istikrarlı bir şekilde büyüme yaşadığını göstermektedir. O yüzden bu onun yatırım için iyi bir alternatif olduğunu gösterir. Bunun yanında fiyatı yalnız piyasadaki genel varyasyonla mı alakalı yani Bitcoin’in yükselip alçalmasıyla mı alakalı olduğu ya da kendi gelişmeleriyle mi gelişip gelişmediğine de bakmalısınız.

Burada ideal olan, blockchain projesinde yeni güncellemeler geldiğinde büyümekte olan kripto paralar bakmaktır. Bu durum, projenin değeriyle para biriminin değerinin yakından bağlantılı olduğu anlamına gelmektir. Eğer bu proje, piyasanın istediği bir şey sunuyorsa, kripto paranın değeri projeye karşılık gelmeye devam edecektir.

Ayrıca fiyat gelişimiyle alakalı olarak, kripto para piyasasının ne kadar çalkantılı olduğunu da unutmamak gerekir. Bunlar genellikle, çok hızlı bir şekilde yükselip düşecek olan kripto paralardır. Geceleri daha rahat bir şekilde uyumak için, bu sebepten ötürü, gerçekte nasıl bir blockchain projesine yatırım yapmış olduğunuz konusunda bilgi sahibi olmanız gerekir.

Fiyat gelişimi ile ilgili olarak, kripto para piyasasının ne kadar çalkantılı olduğunu unutmamanız da önemlidir. Bunlar, muazzam bir hızda yükselip düşecek olan tamamen düzenlenmemiş para birimleridir. Geceleri uyuyabilmeniz için, tam da bu yüzden, gerçekte ne tür bir blockchain projesine yatırım yaptığınız konusunda bilgili olmalısınız.

Kripto Para Analizi Yaparken Aklınızda Tutmanız Gerekenler

Kripto para birimlerinin analizini yaparken aklınızda tutmanız gereken bazı şeyler vardır. Bunlar ise, hedefler, dağıtım planı ve teknik rapordur.

Blockchain projesinin vizyonu ile alakalı belgeler, bilgi toplamaya başlamak için en iyi yerlerdir. Fakat bunun için zaman ayırmanız gerekir.

Bu bilgiler genelde beyaz kağıt adı verilen belgelerde yer alır. Genel olarak bu blockchain projesinin iş planı ve vizyonuna benzer. Belge, projenin arkasında yatan teknoloji hakkında ayrıntılı ve anlaşılır bilgiler içermelidir. İyi yazılmış olan bir beyaz kağıt bulmanız, bu projeye güvenebileceğinizin önemli ve güçlü işaretlerinden biridir.

Blockchain projesinin dağıtım planı genelde yatırım yapmaya ne zaman başlayacağınıza bağlıdır. Eğer başlangıçta erken bir yatırım yaparsanız, yönetimin geliştirmiş olduğu teknolojiyi nasıl uygulamayı planlandığını gözden geçirme imkanınız olur. Eğer bu plan mantıklı ve iyi bir şekilde düşünülmüşse size çok iyi bilgiler verecektir.

Yatırım yapmayı planlandığını kripto para biriminin Ethereum ve Bitcoin’den daha iyi bir performans gösterme planı olup olmadığına bakın. Birkaç yıl içinde dünyanın en büyük kripto para birimlerinden biri olabilirler mi? Elbette ki pek çok kripto para biriminin hayali budur. Ancak önemli olan bunu gerçekleştirebilmektir. O yüzden gerçekçi olmak bu noktada çok fazla işinize yarayacaktır.

Kripto paralar çok iyi bir şekilde büyümeye devam etmesine rağmen küresel çapta hala küçük bir pazarı temsil ediyor. Kripto para ile alakalı blockchain projesini analiz ettiğinizde, arkasında kimin ya da kimlerin olduğunu bilmek de önemlidir. Bu kişiler alanların uzmanlar mı? Başka kripto para projelerinde herhangi bir tecrübeleri bulunuyor mu? Kripto parayı piyasaya sürmelerinin sebebi ne? Tüm bu soruların iyi bir şekilde cevabını almak yararlı olacaktır. Yatırımınızı göndermiş olduğunuz kişilere güvenebiliyor olmanız büyük önem arz eder.

Aynı zamanda arkadasın yer alan yönetimi ve ekibi de bilmek işinize yarayacaktır. Kripto para dünyası dolandırıcılığa oldukça açık bir alandır. Zaman içinde dolandırıcılar çok daha komplike yöntemler geliştiriyorlar. Genelde bu kişiler sahte kimlikler ve fotoğraflarla ortaya çıkarlar. O yüzden de bu kişilerin kimliklerini doğrulamak için internet üzerinden kapsamlı bir araştırma yapmanızda yarar var. Aksi takdirde dolandırıcılar ile karşılaşma ihtimaliniz muhtemeldir.

Ayrıca kripto paranın, diğer kripto para piyasalarında tanınıp tanınmadığını ve ne kadar saygı gördüğünü de araştırmak yararlı olacaktır. Bazı projeler rakipleri ile iyi geçinir. Bazıları ise büyük bir mücadele içindedir. Bu yüzden piyasada çok fazla düşmanı olmayan bir para birimine yönelmek daha mantıklı olacaktır.

Kripto para biriminin, kripto para birimi piyasasının geri kalanı arasında tanınıp tanınmadığını ve saygı görüp görmediğini kontrol etmek de faydalı olabilir. Bazı projelerin rakipleriyle iyi ilişkileri olduğu bilinmektedir; diğerleri tam tersi ile mücadele eder. Aksi takdirde en azından piyasada düşmanı olmayan yatırım para birimlerine gitmek akıllıca olacaktır.

Kripto Para Analizindeki Olumsuz İşaretler

Daha önce bahsettiğimiz gibi blockchain projesi hakkında bilgiler içeren belgeler büyük öneme sahiptir. Fakat belgelerden yoksun olan ya da kötü hazırlanmış olan belgeleri olan çok sayıda kripto para vardır. Bu genelde kötüye işaret bir durumdur.

Sitesi içinde belgeleri olmayan oldukça büyük bir girişim hakkında düşünceleriniz ne olurdu? Sizinle kötü ve tutarsız bir biçimde iletişim kuran girişim hakkında ne düşünürdünüz? Eğer mantıklı bir yatırımcıysanız yüksek ihtimalle paranızı böyle bir yere yatırmazsınız.

Ayrıca gerçekçi olmayan hedeflere de dikkat etmeniz gerekir. Proje gerçek dışı vaatlerde bulunuyorsa yüksek ihtimalle dolandırıcılık tehlikesi ile karşı karşıya kalmışsınız demektir. Girişimcilerin başarabileceklerini düşünmüş olduğunuz projelere bağlı kalmanız daha yararlı olacaktır.

Bir kripto paranın piyasa önemli bir noktaya gelebilmesi için Bitcoin ve Ethereum’dan daha fazlasını yapabiliyor olması gerekir. O yüzden benzersiz bir proje bulmanız çok daha fazla yarar ve avantaj sağlar. Kripto para piyasasında çok fazla rekabet olduğunu aklınızdan çıkarmayın.

Kripto Para Birimlerinin Büyüme Potansiyeli

Eğer bir yatırım uzmanlığı işi yapmıyorsanız, kripto para birimlerinin büyüme potansiyeli değerlendirmek gerçekten de zordur. Fakat buna rağmen, hangi kripto paranın potansiyelinin olduğunu anlamak için göz önüne almanız gereken bazı şeyler vardır.

Pek çok durumda, gereğinden fazla olan kripto para birimlerine yatırım yapmak risklidir. Bitcoin sayısının 21 milyon ile sınırlı olduğunuz bir yerden öğrenmiş olabilirsiniz. Genelde bir kripto para birimi programlandığı zaman böyle maksimum bir sınır belirlenmektedir. Fakat bu kripto paraların sınırı 21 milyondan çok daha fazladır.

Bu durum piyasa talebi konusunda bazı problemlere neden olabilir. Mesela, 100 milyondan fazla kripto para birimi var ise, bunun yüksek bir değerde olması oldukça zaman alacaktır.

Bunların yanında eğer bir kripto para başlangıcından itibaren oldukça yavaş bir büyüme gösteriyorsa bu kötüye işarettir. Fakat bazen bu tam tersine de dönebilir. Ancak genellikle, yavaş büyüme, projenin pazar içinde bir şeylerden yoksun olduğu anlamına gelmektedir.

Analiz İçin Kripto Para Seçimi Yapmak

Eğer yazıyı buraya kadar okuduysanız kripto paraları analiz etmek konusunda birçok insan daha fazla bilgi sahibisiniz demektir. Tüm bunları öğrendiğimize göre o zaman artık analiz etmek için kripto para seçimi yapmanın zamanı gelmiş demektir. Duymuş olduğunuz projelerle ilgili bir fikir sahibi olmak için bir uzman olmanız gerek yoktur.

Öncelikli olarak kendinizi en rahat hissettiğiniz ve ilgi duyduğunuz alanlar ile başlamak çok daha mantıklı olacaktır. Kripto para piyasaları çok fazla büyüdü ve pek çok açıdan da büyümeye devam ediyor.

Hangi Kripto Paralar Öne Çıkıyor?

Artık hangi alanlara yönlenmek istediğiniz belirlediyseniz bu noktadaki kripto para birimlerini keşfetmeye başlayabilirsiniz. Böylece böylesine büyük bir piyasada hangilerinin öne çıktığını belirlemeye başlayabilirsiniz.

Bu noktada seçmiş olduğunuz yatırım alanındaki en büyük olanın hangisini bulmaya odaklanın. Mesela merkezi olmayan uygulamalara bakmayı düşünüyorsanız en net cevap elbette ki Ethereum olacaktır. Böylece kimlerin yenilikçi fikirlere odaklandığını görmek daha kolay hale gelir.

Burada basit bir strateji, seçtiğiniz yatırım alanında hangi kripto para biriminin en büyük olduğunu bulmaktır. Örneğin merkezi olmayan uygulamalara bakarsanız, doğal cevap Ethereum olacaktır. Kralın kim olduğunu bildiğinizde, hangi rakiplerin yenilikçi fikirler ürettiğine bakmak daha kolay hale geliyor.

Bunların yeni bir şey sunup sunmadığına, yeni işlevlerinin ne olduğuna bakın. İşlevlerin ne kadar kapsamlı olduğunu da göz ardı etmeyin. Piyasadaki en büyük kripto para birimleri ile karşılaştırma yaptığınızda avantajları ve dezavantajları görmeniz çok daha kolay bir hale gelecektir.

Tüm bunları göz önüne alarak yatırım yapmaya başlamanız paranız ile daha güvenli bir şekilde piyasaya girmenize yardımcı olacaktır.

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir