Kripto Para Nasıl Alınır?

Kripto para, dijital dünya üzerinden hizmet ya da mal satın almak ve satmak amacı ile kullanılan dijital para birimidir. Tarihteki ilk kripto para birimi ise Bitcoin’dir. Bu kripto para biriminden sonra çıkan tüm kripto paralar ise altcoin olarak bilinir. 2009 yılında Bitcoin’in çıkmasının ardından binlerce kripto para çıkmıştır.

Pek çok kripto para herhangi bir merkeze bağlı değildir. Bildiğiniz üzere günlük hayatta kullandığımız paralar devlete, merkez bankasına bağlıdırlar. Ancak bu durum kripto paralar için söz konusu değildir. Buradaki merkezi olan unsur ise blockchain teknolojisidir. Bilgiler bu şekilde dağıtılır ve böylece hacklenme gibi saldırılar da tam anlamı ile imkansız hale gelir.

Kripto para dünyasında her kullanıcının kimliğini korumaya yarayan kişisel bilgiler ihtiyaç yoktur. Bu durum anonimlik yarattığı için yasa dışı işler olan kara para aklama, uyuşturucu ve silah kaçakçılığı gibi ticaretleri kolaylaştırmaktadır. Ayrıca herhangi bir aracıya ya da üçüncü taraflara ihtiyaç yoktur. Bankalardaki gibi işlemler ücretleri yoktur.

Kripto Para Birimleri İyi Bir Yatırım Mı?

Genel olarak kripto para birimleri yüksek risk barındıran yatırımlar olarak kabul edilir. Çünkü kripto para birimlerinde çok fazla ani dalgalanmalar yaşanır. Bitcoin bunun en iyi örneklerinden biridir. Aylar hatta günler içerisinde ne kadar çok iniş ve çıkış yaşadığını verilerini inceleyerek görebilirsiniz.

Bu konuda araştırma yaptığınızda Bitcoin’in yükselme aşamalarında olduğunu görebilirsiniz. Fakat bu kripto para biriminin değerindeki değişiklikle ilgili arama yaptığınızda değerinin seneler içinde ne kadar büyük ölçüde değiştiğini de görebilirsiniz.

Kripto Para Almak

Kripto para birimi almanın pek çok yolu vardır. Bu yolları birçoğunu bu yazımızda sizlerle paylaşacağız. Öncelikli olarak kripto para satın almak konusunda hiçbir bilginiz yoksa başlangıç olarak güvenilir bir kripto para borsasına üye olmanız çok daha yararlı olacaktır. Binance ve Coinbase gibi kripto para borsaları aracılığı ile banka hesabınızda bulunan paralarla kripto para alabilirsiniz. Bunun için öncelikli olarak güvenilir bir kripto para borsasına üyeliğinizi gerçekleştirin. Buraya gerekli bilgileri girdikten sonra genellik kimlik doğrulama istenir. O yüzden kripto para borsanızı seçerken olabildiğince dikkatli olun. Güvenilir olduğundan emin olmanız gerekir. Kayıt ve kimlik doğrulama işlemlerinin ardından para yatırma bölümünde size hangi hesaplara nasıl şekilde para yatırmanız gerektiği anlatılır. Buradaki hesaba yatırmak istediğiniz tutarı banka hesabınızdan yatırabilirsiniz.

Para gönderme işlemini yaptıktan bir süre sonra paranız, kripto para borsasına geçer. Burada hala gönderdiğiniz para birimi TL’dir. Bunu kullanarak artık kripto para borsasında istediğiniz kripto para birimiyle takas edebilirsiniz. Fakat kripto para almanın tek yolu kripto para borsalarında takas yapmak değildir.

Kripto Para Alma Yöntemleri

Ürün ve Hizmet Satışı Yaparak Kripto Para Almak

Günümüzde internet üzerinden kripto para karşılığında mal ve hizmet veren pek çok kişi vardır. Eğer sizin de bunu karşılayan bir malınız ya da hizmetiniz varsa, gerekli yerlerden ödeminizi kripto para ile alabilirsiniz. Fakat bunun için öncelikli olarak alacağınız kripto para birimi için cüzdanınız olması gerekir. Bunu kripto para borsalarından sağlayabileceğiniz gibi aynı zamanda bunu sağlayan sitelerden ve uygulamalardan da edinebilirsiniz. Fakat bunu yapmadan önce cüzdanı alacağınız yerin güvenilir olduğundan kesin olarak emin olun.

Direkt Satın Alma

Direkt olarak kripto parası olan kişilerden de satın alma işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Pek çok forumda bu konu ile ilgili ticaretler yapılmaktadır. Aynı zamanda burada sahip olduğunuz kripto para birimlerini, gerçek paraya dönüştürebilirsiniz. Fakat bunu yaptığınızda bozum işlemini gerçekleştiren kişi sizden belirlediği yüzdede komisyon alabilir. Komisyon miktarı sizin için uygunsa bozum işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz. Ancak forumlarda kripto para alacağınız ya da satacağınız kişinin de güvenilir olduğundan emin olun. Daha öncesinde ne kadar ticaret puanı olduğuna ya da başka kişilerle işlem yapıp yapmadığına dikkat edin. Aksi takdirde dolandırılma ihtimali ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

Bitcoin Madenciliği

Bitcoin madenciliği eğer iyi bir şekilde yapılırsa oldukça karlı bir iştir. Bitcoin’in başlangıç döneminde çok daha düşük seviye CPU yeterli oluyordu. Fakat madencilik zamanla zorlaştığı için artık çok daha yüksek donanımlara sahip olmak gerekiyor. Madencilikte gerekli işlemleri yapmanız durumunda 6,25 BTC ödenir. Bitcoin’in güncel fiyatı düşünüldüğünde bu oldukça yüksek miktardır. Bir anlamda bu ülkemiz için milyoner olmak anlamına gelir.

Fakat bunu başarmak sanıldığı kadar kolay değildir. Seneler geçtikçe kombinasyonlar çok daha zorlu hale geldi. Bunun için de çok daha yüksek özelliklere sahip olan süper bilgisayarlara olan bir ihtiyaç doğdu. Şu anda işi Bitcoin madenciliği yapmak olan bazı şirketler var. Bir anlamda bu konuda başarıya ulaşmak gün geçtikçe daha zorlaşıyor.

Musluklar

Günümüzde pek çok kripto para biriminin musluk siteleri bulunur. Buralarda belirli şartlara göre düşük miktarlarda kripto para birimi kazanabilirsiniz. Ancak buralardan zengin olabileceğinizi düşünmeyin. Genellikle kullanıcılara verilen miktar oldukça düşüktür. Çok düşük miktarda kripto para vermesine rağmen bazıları fazlası ile zamanınızı alabilir. Ayrıca kaydolacağınız musluk sitesinin güvenilir olduğundan ve uzun zamandır hizmet verdiğinden de emin olun. Çünkü piyasa da pek çok sahte musluk sitesi bulunmaktadır.

Musluk siteleri genellikle bazı görevler, reklamları tıklama ya da reklam izleme gibi seçenekleri vardır. Bunlar için hem android hem de iPhone cihazları için oyunlar dahi bulunmaktadır. Piyasada musluk sitesi adı altında pek çok kişi karşılığını alamamakta ya da siber saldırıya maruz kalabilmektedir. Bu sebepten ötürü musluk sitesi ya da uygulamasına kaydolmadan önce onun hakkında bir piyasa araştırması yapmanız çok daha yararlı olacaktır.

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir