Kısaca Kripto Para Birimleri

Kripto para birimleri, merkezi olmayan ve kriptografi ile bağlantılı olan dijital para birimleridir. Her bir kripto para biriminin sahipliği, kaydı, işlem kayıtlarını güvence altına almak, kontrol etmek ve para biriminin transferini kontrol etmek için oldukça güçlü bir kriptografi kullanılır ve bunlar bilgisayar veri tabanı biçiminde genelde bir defterde saklanmaktadır. 

kripto para birimleri

Kripto para birimleri günlük hayatta kullandığımız paralar gibi fiziksel bir formda bulunmazlar. Aynı zamanda günlük hayatta kullanmış olduğumuz paralar gibi herhangi bir merkeze ya da üçüncü taraflara bağlı da değillerdir. Çoğunlukla merkezi olmayan kripto para birimleri finansal işlem veritabanı olarak hizmet veren, blok zinciri olan teknoloji ile çalışır.

Bitcoin tarihteki ilk merkezi olmayan kripto para birimi olarak karşımıza çıkar. İlk olarak hala gizemini koruyan Satoshi Nakamoto tarafından 2009 yılında oluşturulmuştur. Bitcoin’den sonra binlerce kripto para birimi piyasaya sürülmüştür. Bitcoin dışındaki tüm bu kripto para birimlerine ise altcoin diyoruz.

Kripto Para Birimleri Genel Özellikleri

  • Çoğunlukla herhangi bir merkeze bağlı değillerdir ve dağıtılmış bir fikir birliği ile sürdürülmektedirler.
  • Sistemleri oldukça şeffaftır.
  • Sistemin kendisi yeni kripto para birimlerinin oluşturulup oluşturulmayacağını belirlemektedir. Eğer ki yeni bir kripto para birimi oluşturulabiliyorsa sistem bunları oluşturmuş oldukları şartları ve sahipliklerini belirlemektedir.
  • Kripto para birimlerinin sahiplikleri çoğunlukla kriptografik olarak doğrulanır.

 Altcoinler

Daha önce de bahsettiğimiz Bitcoin’in dışında olan yani onun alternatifi olan kripto para birimlerine altcoin diyoruz. Örneğin, Litecoin bir altcoindir. Genellikle bu tarz kripto para birimlerinin Bitcoin’den bazı özellikler bakımından farklılıkları bulunmaktadır. Bu durum Litecoin’de sistem içindeki bazı farklı özelliklerle karşımıza çıkmaktadır.

Ethereum da blok zinciri içinde merkezi olmayan uygulamaların çalışmasına izin veren Akıllı Sözleşmeler özelliğine sahiptir. Bazı iddialara göre Ethereum günümüzde dünyanın en çok kullanılan blok zinciridir.

Genel olarak bakıldığında en kısa haliyle kripto para birimleri için söylenebilecekler bunlardır. Elbette ki kripto para birimleri bunlar ile sınırlı değil. Çok geniş kapsamlı bir konudur ve kendi içerisinde her konu hakkında uzun uzun yazılar yazılabilir.

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir