Kripto Para Piyasasında Kullanılan En Yaygın Terimler

Kripto para piyasasında kullanılan pek çok terim bulunmaktadır. Özellikle bu alan hakkında çok bilgisi olmayan insanlar genelde gördüklerinde pek fazla anlam verememektedir. Üstelik bu piyasaya yatırım yapmak isteyen insanlar da bu kavramları pek fazla bilmediklerinden ötürü zarara uğrayabilmektedir.

kripto para

Sizler için kripto para piyasasında kullanılan en yaygın terimleri ve anlamlarını derledik.

Altcoin

Alternatif kripto para birimleridir. Yani bir anlamda Bitcoin’in alternatifleri olarak görülürler. Bitoin dışındaki her bir kripto para birimini ifade eder.

Ayı

Ayı genel olarak aşağıya doğru fiyat hareketlerini belirtmek için kullanılır.

Ayı Tuzağı

Çoğunlukla yükselen bir fiyat eğiliminin daha kısa bir süre içinde aşağı doğru indiği ve sonrasında da yukarı doğru devam edeceği bir tuzaktır.

Boğa

Yükselen ve yükselmekte olan fiyat hareketleri için kullanılır.

Boğa Kapanı

Düşmekte olan bir fiyat hareketinin anlık olarak yükselmesi ve sonrasında da aşağıya doğru hareketine devam edeceği bir tuzaktır.

Bag Holder

Değersiz olana dek değeri düşmüş olan herhangi bir kripto para birimine sahip olan kişidir.

Ölü Kedi Sıçraması (Dead Cat Bounce)

Yaşanılan büyük bir düşüşten sonra geçici olarak meydana gelen olumlu fiyat gelişimini ifade eder.

FOMO

Genel anlamda kaybetme korkusunu ifade eder. Bir kripto para birimi yüksek bir seviyeye geldiğinde ona yatırım yapma isteği yaşarsınız. Böylece aslında gelebileceği en yüksek seviyelerden birinde satın almış olursunuz. Bu genelde kripto para birimi yatırımcılarının yaptığı en büyük hatalar arasında yer alır.

JOMO

FOMO’nun tam tersini ifade eder.

Çatal

Farklı ideolojik fikirler, düşünceler ya da farklı sebeplerden ötürü blok zincirinin bölünmesidir.

HODL

Yaşanılan kötü piyasa koşullarına rağmen elinizde bulunan kripto para birimlerini tutmak ve bir şekilde onu satma isteğinize karşı direnmektir.

Market Cap

Kripto para birimlerinin piyasa değeri ve büyüklüğünün göstergesidir.

Moon (Ay)

Fiyatın aya doğru beklenmekte olan yukarı doğru hareketine denir. Genelde bu terim düşük seviyede bulunan kripto para biriminin çok daha fazla düşeceğine inanılarak kullanılır. Dogecoin bunun en iyi örneklerinden biridir.

Pompala ve Boşalt (Pump and Dump)

Belirli gruplar ya da kişiler tarafından oldukça düşük fiyattaki bir kripto para birimine oldukça yüksek miktarda bir yatırım yapılır. Bunun üzerine bu düşük fiyattaki kripto para birimini bir süreliğine onlarca, yüzlerce hatta binlerce kat değerli hale gelir. Bunun üzerine bu manipülasyonu başlatanlar yükseldikten sonra ellerindeki bütün kripto para birimlerini satarak çok yüksek miktarda bir servete sahip olurlar. Sonradan bu kripto para birimine yatırım yapanlar ise genelde zarara uğrarlar.

Shitcoin

Herhangi bir potansiyel değeri ya da herhangi bir kullanımı olmayan kripto para birimleridir. Genelde faydasız kripto para birimleri için kullanılır.

Balina

Kripto para birimlerinin durumunu etkileyebilecek düzeyde yüksek miktarda kripto para birimine sahip olan kişileri ifade etmek için kullanılır.

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir