Kripto Paralara Yatırım Yapmadan Önce Bilmeniz Gerekenler

Son senelerde kripto paralar oldukça popüler bir hale geldi. Kripto paralar sayesinde de pek çok kişi yüksek miktarlarda servet kazandılar. Ülkemizden de pek çok kişi bunun üzerine bu serüvene bilinç ve bilinçsiz bir şekilde katıldı. Şu anda Dünya üzerinde en çok kripto para yatırımı yapan ülkelerin başında Türkiye yer alıyor. Fakat kripto paralar sanıldığı kadar herkesi zengin eden bir yatırım alanı değil. Pek çok kişi kripto paralar hakkında sahip oldukları yüzeysel bilgiler ile yatırım yapıyor ve bunun üzerine de yatırımlarını kaybediyor. Kripto paralara yatırım yapmanın kendi içinde büyük bir risk barındırdığını ve yatırım yapmadan önce bilmeniz gereken pek çok şey olduğunu aklınızdan çıkarmayın. Tüm bunlara rağmen kripto para piyasasının her geçen gün daha büyüdüğüne ve uzun bir süre boyunca da böyle devam edeceğine şüphe yok gibi görünüyor.

Dünya üzerinde gün geçtikçe daha çok kişi kripto para birimine yatırım yapıyor. Özellikle kripto paraların ilk çıktığı zamanlarda yatırım yapan gerçekten de muazzam miktarlarda paralar kazandılar.

Fakat kripto paralara yatırım yapacağınız zaman öğrenmeniz gereken bazı şeyler vardır. İnternet üzerindeki bu kadar çok bilgi arasında da kaybolmak oldukça kolaydır. Üstelik her geçen gün yeni kripto para birimleri çıkıyor ve bunların hepsini takip etmek, bunlar hakkında bilgi sahibi olmak o kadar kolay bir şey değil.

Bu yazımızda kripto paralara yatırım yapmadan önce bilmeniz gerekenlere odaklanacağız. Bu noktada sabırlı olmanız oldukça önemli. Bunun size uzun vadede de çok fazla yararı olacaktır.

Piyasayı Tanıyın

Akıllıca bir yatırım yapmak istiyorsanız öncelikli olarak sabırlı ve yavaş bir şekilde ilerlemeniz oldukça önemlidir. Piyasaya giren pek çok kişi oldukça aceleci davranarak bir gün içinde yüksek miktarlarda para kazanacağını düşünüyor. Ancak böyle bir şey mümkün değil. O yüzden de öncelikli olarak sabırlı olmanız gerekiyor.

İlk olarak paranız ile yatırım yapmak istediğiniz kripto para birimlerinin ne olduğunu ve tam olarak nasıl çalıştığını bilip bilmediğinizi kendinize sorun. Kripto para birimleri en kısa tabiri ile üçüncü taraflara ihtiyaç olmadan işlemlerin gerçekleştirildiği, merkezi olmayan dijital para birimleridir.

Kripto para birimlerinin çoğu herhangi bir merkez tarafından yönetilmez. Bu durum günümüzde alışık olduğumuz geleneksel finans sistemlerinden oldukça farklıdır. Böyle sistemdeki problemlerin bir kısmı, insan hatalarına karşı savunmasız olmasıdır. İşte kripto paraların çözmeye odaklandığı problem ise burasıdır.

Kripto paralar ile paranızı transfer etmek için herhangi bir ödeme sağlayıcısı ya da bankayı kullanmanıza gerek yoktur. Bunun yerine işlemler küresel çaptaki bir kullanıcı ağı tarafından yürütülen merkezi olmayan bir işlem defteri olan blok zincirinde yapılır. Böylece bu sayede transferler direkt olarak alıcıya gider ve bunlar da işlem defterinde saklanır. Sistem olağanüstü düzeyde bir güvenlik yapısına sahiptir.

Kripto para birimi temelde bir blok zinciriyle ilişkili olan değerdir. Bazı blok zincirlerinin sadece kripto para birimlerini çalıştırması amaçlanır. Diğerleri se başka işlevlere sahip olan daha büyük projelerdir.

Kripto paralar ile ilgili aklınızdan çıkarmamanız gereken en önemli konulardan biri ise değerlerinin çok kısa bir süre içinde aşırı bir şekilde artabilecekleri ya da azalabilecekleridir. Bu da beraberinde yatırım için çok büyük bir riski getirir. Yapmış olduğunuz yatırım bir anda çok daha fazla artabilir ya da bir anda tamamen kaybedilebilir. O yüzden de kripto para birimleri değer bakımından oldukça düzensizdirler. Değerleri hızlı bir şekilde artar ve düşer. Genel olarak da ne zaman artıp ne zaman düşeceğini de bilmek oldukça zordur. Gerçekten bu işi hakkıyla yapan çok az sayıdaki uzman bunları öngörebilmektedir. Bu sebepten dolayı piyasadaki bazı insanların sizi belirli yatırımlarına yönlendirmesine izin vermeyin. Ayrıca yapılan en büyük hatalardan biri de zaten değeri yükselmiş olan bir kripto para birimine yatırım yapmaktır. Elbette ki değeri çok yükselen bir kripto paranın değeri daha fazla artabilir. Ancak çok yüksek ihtimalle belli bir noktadan sonra düşüş yaşayacaktır. Bunları göz önünde bulundurmanız yatırımınızın tamamını kaybetmemek için oldukça önemlidir.

Tabi ki de hızlı bir şekilde yatırımınızdan kazanmak için kripto paralara yatırım yapmanız mümkündür. Fakat genelde kripto paralarda en büyük getiriyi elde edenler, çok daha uzun süre sabırla bekleyenlerdir. Yazının ilerleyen kısımlarında ise bu şekilde uzun vadede sabırla bekleyenleri kripto para milyoneri yapan şeylerin ne olduğuna göz atacağız.

Kripto para satın aldığınızda herhangi bir madeni para ya da herhangi bir banknot almazsınız. Burada aldığınız şey blok zinciri için bir değer birimi almaktır. O yüzden de aslında bir kripto para birimine yatırım yaptığınızda aslında tam olarak bir kripto para birimine yatırım olmuş olmazsınız. Satın olmuş şey şey, aslında bir blockchain projesinin bir parçasıdır. Bunlar Bitcoin gibi temeli kripto para birimi olan bir blok zinciri olabileceği gibi Ethereum gibi bir uygulama blok zinciri de olabilir. Bu sebepten dolayı aslında güvenmeniz gereken şey satın almış olduğunuz kripto para biriminin blockchain projesine güvenmektir.

Bunun dışında bir şekilde kripto para birimlerine yatırım yapmanız bir anlamda büyük bir kumar olacaktır. O yüzden de yatırım yapma düşündüğünüz kripto para birimlerinin blockchain projelerine hakim olmanız oldukça önemlidir. Bunun için de beyaz kağıt adı verilen geliştirici ekibin belgelerini okumanız gerekir. Ayrıca projenin genel zaman çizelgesine de göz atabilirsiniz.                   

İşte size yardımcı olacak bazı sorular:

Saf bir kripto para birimi blok zincirine yatırım yapmak ister misiniz? Yoksa Bitcoin ile rekabet etmekten fazlasını yapan bir proje mi arıyorsunuz?

Kripto Para Birimine Yatırım Yapmak İçin Borsa Seçimi

İyi bir araştırma yaptıktan ve projelere derinlemesine göz attıktan sonra artık prensipte kripto para birimi için yatırım yapmaya hazırsınız demektir. Bunun için bir kripto para borsasına ihtiyacınız vardır. Güvenilir bir kripto para borsası bulduktan sonra buraya kaydolmanız gerekir.

Kripto Para Borsaları

Bu kripto para borsalarında online değişimlerde iki temel kategori bulunuyor. Bunlardan biri geleneksel para birimlerini kabul eden ve bunun karşılığında da size kripto para birimi ticareti yapmanıza olanak sağlayan borsalardır. Diğer kategorideki borsalar ise sadece farklı kripto para birimleri ile ticaret yapma imkanı sunmaktadır.

Henüz herhangi bir kripto paraya sahip olmadığınızı varsayıyoruz. O sebepten dolayı kripto paranızı geleneksel para biriminiz ile almanız için öncelikli olarak güvenilir bir kripto para borsası bulmanız gerekiyor. Şu anda dünyanın en büyük borsaları arasında Binance ve Coinbase yer alıyor. Binance’ın Türkiye’ye özel bir sitesi de bulunuyor. İhtiyacınıza uygun olan borsayı seçin. Bunun için öncesinde kripto para borsası hakkında detaylı bir araştırma yapmanızı öneriyoruz. Güvenilir olmayan borsalardan kesinlikle uzak durun. Çünkü neredeyse her kripto para borsası kaydolduğunuzda KYC yani Kimlik Doğrulaması ister. Böylesine kritik bilgileri vereceğiniz bir mecranın güvenilir olduğundan emin olmanız gerekir. Güvenilir ve kullanıcı dostu bir arayüze sahip olan bir borsa bulduktan sonra artık gönül rahatlığı ile kripto para ticareti yapmaya başlayabilirsiniz.

Kripto Para Satın Almak

Türk Lirası, ABD Doları ya da Euro gibi geleneksel para birimleri kripto para dünyasında fiat para birimler olarak adlandırılırlar. Eğer bir kripto para birimine yatırım yapmaya başlamak istiyorsanız bu fiat para birimlerini kullanarak piyasaya girmelisiniz. Tahmin edileceği üzere Dolar ve Euro dünya üzerinde en çok ticareti yapılan fiat birimleridir. Genellikle çoğu ülkenin kendi para birimleri ile işlem yapabileceği borsalar bulunmaktadır ve bu borsaların süresi de her geçen gün artmaktadır.

Kayıt olduğunuz kripto para borsasından kripto para birimi satın almak için öncelikli olarak fiat para yatırmanız gerekiyor. Diyelim ki hesabınızda Türk Lirası bulunuyor. Öncelikli olarak para yatırma bölümünde kripto para borsasının yönlendirmiş olduğu hesaba yatırmak istediğiniz tutarı göndermeniz gerekiyor. En kısa süre içinde yatırmış olduğunuz TL bakiyeniz kripto para borsasına yansıyacaktır. Fakat bu noktada hala kripto para sahibi değilsiniz. Sonrasında da Bitcoin almak istediğiniz varsayalım. Diyelim ki 1000 TL para yatırdınız. Sonrasında borsada Bitcoin kısmından 1000 TL değerinde Bitcoin satın alımını gerçekleştirebilirsiniz. Bunu yaptıktan sonra kripto para borsasında hesabınızda 1000 TL değerinde Bitcoin’e sahip olmuş olursunuz.

Bunları yapmadan önce ilk olarak kullanmak istediğiniz kripto para borsasının özelliklerinin neler olduğunu ve nasıl kullanıldığını öğrenmeye çalışın. Genelde internet üzerinde pek çok sayfa bu borsaları nasıl kullanabileceğinizi ayrıntısıyla göstermektedir. Youtube gibi platformlarda da bu borsaları nasıl kullanacağınızı anlatan pek çok videoya da göz atabilirsiniz.

Sonrasında satın almak istediğiniz kripto parayı seçerek yatırımınıza başlayabilirsiniz. Ancak her kripto birimini bulabileceğiniz tek bir borsa bulmanız mümkün değil. Çünkü her geçen gün kripto para birimlerinin sayısı artıyor. O yüzden de yatırım yapmak istediğiniz kripto para biriminin bulunduğu borsaları bulmanız gerekebilir. Özellikle az bilinen ve yeni çıkan kripto paraların bulunduğu borsalar vardır. Bunlara üye olmadan önce kripto para borsasının güvenilir olup olmadığı hakkında kesinlikle kapsamlı bir araştırma yapın. Genellikle çoğu büyük borsa Bitcoin, Ethereum, Litecoin ve Bitcoin Cash gibi temel kripto para birimlerini bulmanız mümkündür.

Tüm bu borsalar içinde satın almak istediğiniz kripto paralar ile ilgili cüzdana sahip olacaktır. Hesaplar kısmında Cüzdan bölümünüze girdiğinizde bunların hepsine genel bir bakış elde edebilirsiniz.

Kripto para borsalarında genel üst köşeden profil kısmınıza erişim sağlayabilirsiniz. Ayarlar bölümünde ihtiyacınız olan pek çok bilgiye ulaşabilirsiniz. Buralarda güvenlik bölümündeki tüm işlemleri yapmanız, hesabınızın güvenliği açısından yararlı olacaktır.

Fiat Para Birimi İle Kripto Para Ticareti Yapmak

Artık borsalar ve nasıl kullanıldığı hakkında detaylı bir şekilde bilgiye sahipseniz ticaret yapmaya da başlayabilirsiniz. Buralarda kripto para birimi satın almak oldukça kolaydır. Fakat kripto para satın aldığınızda dikkatli olmanızda yarar var. Bu sayede amaçladığınızdan fazla harcama yapmaz ve aldığınız kripto para birimini de kötü bir fiyatta satın almazsınız.

Kripto Para Borsaları ve Kimlik Doğrulama

Daha öncesinde pek çok kripto para borsasının kimlik doğrulama istediğini belirtmiştik. Kayıt olduktan sonra belirli işlemleri yapabilmeniz için kripto para borsaları sizden kimlik doğrulaması ister. Kripto para borsasına bağlı olarak kimlik doğrulama işlemlerinin süresi değişir. Bazen saatler içinde onaylanabileceği gibi günler içinde de onaylanabilir. Bu konuda net bir süre vermek mümkün değil.

Kimlik doğrulama işlemlerini hallettikten sonra banka kartı ya da hesabı kullanmayı tercih edebilirsiniz. Çok yüksek miktarda yatırımlar yapmak istemiyorsanız banka kartı seçeneğini kullanmanız daha makul olacaktır. Buraya banka hesabınıza kaydetmeniz hem para yatırma işlemlerinizi hem de para çekme işlemlerinizi daha hızlı halletmenizi sağlayacaktır.

Bilindiği üzere kripto paraların zirvesinde Bitcoin yer alıyor. Genelde borsalarda daha farklı kripto para birimlerinin satın alınması için Bitcoin tercih ediliyor. O yüzden satın alma işlemlerinde Bitcoin kullanma ihtimalinizin yüksek olduğunu da aklınızdan çıkarmayın.

Benzer şekilde Ethereum da dünyanın en değerli ikinci kripto para birimidir. Ethereum kullanarak da pek çok altcoin satın alım işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Ancak bu noktada Bitcoin’in yüksek bir birim fiyatını belirtmek önemlidir. Çok fazla değer dalgalanması olsa da günümüzde 1 Bitcoin almak için yüzbinlerce TL ödemeniz gerekiyor. Bitcoin daha küçük parçalara bölündüğü için direkt olarak yüzbinlerce TL ödemenize gerek yoktur. Bu sebepten dolayı istediğiniz miktarda Bitcoin satın alımını gerçekleştirmeniz mümkündür.

Kripto Para Birimini Satmak

Borsa üzerinde bir miktarda kripto paraya sahip olduğunuzu varsayalım. Bunu satmak ve herhangi bir fiat para birimine dönüştürerek banka hesabınıza çekmek istiyorsunuz. Öncelikli olarak bu kripto para birimini dönüştürmeniz gerekiyor. Sat kısmından çekmek istediğiniz fiat para birimini dönüştürün. Sonrasında da Para Çekme bölümünde bağlamış olduğunuz banka hesabınıza çekmek istediğinizi tutarı çekebilirsiniz.

Bunun dışında diyelim ki kripto para biriminiz borsa dışında bir kripto para cüzdanında bulunuyor. Bunun Bitcoin olduğunu varsayalım. Öncelikli olarak bu Bitcoin’i fiat para birimi olarak çekmek için bir borsaya aktarmanız gerekir. Her kripto para borsasında kripto para cüzdanlarınız ve adresleri bulunur. Kripto para borsasındaki size özel olan Bitcoin cüzdan adresinizi kopyalayın. Bunu eksiksiz ve doğru bir şekilde kopyaladığınızdan emin olun, çünkü yanlış yazmanız durumunda Bitcoin’lerinizi sonsuza kadar kaybedebilirsiniz. Düzgün bir şekilde borsadaki Bitcoin adresinizi kopyaladıktan sonra bunu diğer kripto para cüzdanınızdaki Bitcoin gönderme kısmındaki Bitcoin adresi kısmına yapıştırın. Gerekli miktarları girdikten sonra gönderme işlemini tamamlayabilirsiniz. Gerekli onay işlemleri de yapıldıktan sonra göndermiş olduğunuz Bitcoin, kripto para borsasındaki Bitcoin cüzdan adresinize yansıyacaktır.

Günümüzde piyasalarda yüzlerce farklı kripto para birimi bulunuyor. O yüzden bu piyasaya girdiğinizde Bitcoin ve Ethereum kripto para birimlerinden daha fazlasına yatırım yapma fırsatınız olduğu anlamına gelir. Bu kripto para birimlerini satın almak ve nispeten küçük projelere yatırım yapmak için de bilmeniz gereken bazı şeyler vardır.

Kripto para birimlerine yatırım yapmak için başlangıç olarak bir miktar Bitcoin’e sahip olmak size pek çok konuda kolaylık sağlayacaktır. Fiat biri ile kripto para alımına izin vermeyen pek çok borsa genellikle bunun için Bitcoin’i kullanır. Benzer durum Ethereum için de geçerlidir.

Yatırım yapmak için farklı projeler arıyorsanız genelde istediğiniz bütün kripto para birimlerini tek bir borsada bulmanız mümkün değildir. Bu sebepten dolayı iki, üç hatta daha fazla kripto para borsasına üye olmanız gerekebilir.

Binance Kripto Para Borsası

Binance gün içinde milyarlarca dolarlıklar işlemlerin yapıldığı dünyanın en büyük kripto para borsalarından biridir. Burada nispeten küçük kripto paralara yatırım yapabileceğiniz gibi büyük kripto paralara da yatırım yapabilirsiniz. Binance resmi genel sitesi olduğu gibi ülkemize özel açtığı sitesi de bulunuyor. Kolay bir şekilde TL yatırarak bunun hesabınıza geçmesini sağlamak için ikisini de kullanabilirsiniz.

OKEx Kripto Para Borsası

OKEx de Binance gibi önemli kripto para borsalarından biridir. Yüzlerce farklı kripto para birimine yatırım yapma imkanını sunan bir borsadır. 2014 yılında kurulan borsa o günden bu yana oldukça iyi bir yol kat etti.

ICO Nedir?

Kripto para birimleri ile alakalı olarak bilmeniz gereken şeylerden bir ICO’lardır. Günümüzde blockchain projeleri hızlı bir şekilde gelişmeye devam ediyor. Bir blockchain projesinin finansman biçimine ICO adı verilir. Eğer kripto para birimlerine yatırım yapmayı düşünen biriyseniz ICO hakkında bilgi sahibi olmanız oldukça önemlidir. Bu size ilerleyen dönemlerde çok daha yüksek karlar getirebilir.

Oldukça ucuz bir fiyatta bir kripto para birimi almak istiyorsanız ICO bunun en iyi yoludur. Bir ICO’ya katıldığınızda, çıkacak olan yeni bir kripto para biriminin üzerinde çalışabileceği bir blok zinciri projesinin finansmanına dahil olmuş olursunuz. Fakat ICO’lar için ödeme yaparken hangi projeye yaptığınıza ve güvenilir olup olmadıklarına dikkat etmelisiniz. Günümüzde bu alanda da dolandırıcılıklar oldukça yaygın hale gelmektedir.

ICO Projesinin Güvenilir Olup Olmadığını Anlamak İçin Dikkat Etmeniz Gerekenler

Her alanda olduğu gibi bu alanda da pek çok dolandırıcı olduğunu aklınızdan çıkarmayın. O yüzden de yatırdığınız paranın karşılığını alabilmek için öncelikli olarak ICO’nun güvenilir olduğunu anlamanız gerekir. Bunun için de dikkat etmeniz gereken bazı şeyler vardır.

Projenin Arkasındaki İsimler

Genelde projenin web sitesinde projenin ardındaki insanları tanımlayan bir bölüm vardır. Bu kısmın olması ICO’nun güvenilir olduğu yönünde sizi yanıltmasın. Öncelikli olarak bu kişilerin gerçek fotoğrafları olup olmadığı konusunda bir araştırma yapın. Hemen bu görseli indirin ve Google Görseller kısmında görsel bir arama yapın. Sonrasında da bu kişilerin isimlerini internet üzerinde araştırın.

Garantili Dönüş Sağlayanlar

ICO’lar konusunda dolandırıcıları ortaya çıkaran en büyük özelliklerden biri de size bir geri dönüşü garanti etmeleridir. Böyle bir durum ile karşı karşıya kalmanız durumunda yüksek ihtimalle dolandırılıyorsunuz demektir. Çünkü hiçbir ciddi proje, yatırımcılarına yapabileceklerinden daha fazlasını vaat etmez. Eğer böyle bir durum ile karşı karşıysanız oradan uzaklaşın.

Yetersiz Bilgi ve Belgeler

Zaman içinde dolandırıcılar artık çok daha karmaşık sistemler üretmemeye başladı. Proje sitelerini oldukça detaylı bir şekilde inceleyin. Bunların düzgün bir şekilde yazılıp yazılmadığını kontrol edin. Projenin ne kadar mantıklı olduğunu ve projenin ardındaki isimlerin alanlarında ne kadar uzman olduklarını araştırın. Eğer bir projeye para yatıracaksanız öncelikli olarak o projeye güvenmeniz gerektiğini aklınızdan çıkarmayın.

Gerçekçi Olmayan Planlar

Genellikle yasal olan bir ICO size genel yol haritasını sunar. Genelde bu nasıl ve ne zaman uygulanacağını gösteren bir yol haritasıdır. Bakmış olduğunuz ICO’da böyle bir şey yer almıyorsa yüksek ihtimalle bir dolandırıcılık durumu ile karşı karşıyasınız demektir.

Uzun Vadede Yatırım Yapılabilecek Kripto Para Birimini Seçmek

Kripto paralara yatırım yapmanın sonraki aşaması ise uzun vadede yatırım yapabilecek bir kripto para birimi seçimi yapmaktır. Günümüzde pek çok kişi kısa süre içinde zengin olma ümidiyle bu piyasaya yatırım yapıyor. Fakat gerçek anlamda çok az kişiyi bunu başarabiliyor. Dünya çapında kripto para yatırımcıları arasında yatırımlarında en çok getiriyi getirenlerin ortak noktalarından bir tanesi onların bu konuda fazlası ile sabırlı olmasıdır.

Hiç şüphesiz uzun vadede yatırımcısına çok yüksek miktarda getiri sağlayan en iyi kripto para birimi Bitcoin’dir. İlk olarak 2009 senesinde piyasaya sürüldüğünde neredeyse hiçbir değeri yoktu. Bu durum sonrasında neredeyse iki sene boyunca devam etti. 2011 yılına geldiğimde değer Amerikan Doları kadardı. O dönemde dahi lansmanından sonra değerinde % 33.000’lik bir artış meydana gelmişti.

Aradan geçen altı senenin ardından yani 2017 senesinde ise bir Bitcoin’in değeri 7 bin Dolar’ın üstündeydi. Bunun üzerine yatırımcılar Bitcoin’e yatırım yapmaya başladılar. Fakat bu noktada en çok kazancı sağlayanlar Bitcoin yükseldiğinde ona yatırım yapanlar değil, seneler boyunca Bitcoin’i ellerinde sabırlı bir şekilde tutmayı başaranlardı.

Ethereum’un da buna benzer bir hikayesi vardır. Fakat bu projeye yatırım yapanların Bitcoin’e yatırım yapanlar kadar uzun süre boyunca sabırlı olmaları gerekmiyordu. 2015 yılında Ethereum piyasaya sürüldüğünde değeri 1 Dolar’ın altındaydı. Aradan iki sene geçti ve 2018 yılına gelindiğinde değer 265 Dolar’dı.

Kripto para piyasalarında elbette ki hızlı bir şekilde para kazanmanız ve kaybetmeniz mümkün. Fakat bunlardan yola çıkarak yapılacak olan en iyi şeyin zamanın ve teknolojik gelişmenin yoluna girmesine izin vermek ve bunun için sabırlı olmak.

Pump ve Dump Nedir?

Genelde yatırımcıların Pump ve Dump denilen kripto para birimlerine yatırım yapma gibi bir eğilimleri vardır. Bu genelde kripto para piyasasında yaşanan türbülanstan faydalanmak ve bundan da hızlı bir şekilde para kazanmak için yapılan bir stratejidir. Eğer yüksek miktarlarda yatırım yapmayı düşünen bir yatırımcıysanız böyle bir şeye girişmeniz uzmanlar tarafından da tavsiye edilmez.

Pump ve Dump Nasıl Çalışır?

Pump ve Dump denilen olay şu şekilde çalışır. İlk olarak bir grup yatırımcı oldukça ucuz olan bir kripto para birimini seçer. Buna katılımı sağlamak için olabildiğince çok kişi işin içine dahil edilmeye çalışılır. Bunun üzerine pek çok kişi oldukça yüksek miktarlarda bu kripto para biriminde satın almaya başlar. Bu da kısa süre içinde o kripto para biriminin değerinin artmasına neden olur. Bir süre sonra grup artık zamanı geldiğinde satış yapma zamanının geldiğini belirtir. Sonrasında ellerinde bu kripto para birimlerinin satışını gerçekleştirerek kısa süre içinde yüksek oranlarda kar elde ederler.

Çoğunlukla, böyle bir stratejiden oldukça yüksek miktarlarda kar elde eden kişiler grup yöneticileridir. Bu noktada önemli nokta dakikalar hatta saniyeler içinde kazanmak için hızlı davranmaktır. Eğer geç kalırsanız para kaybetme olasılığınız yüksektir. Bunun oldukça riskli bir yatırım biçimi olduğunu aklınızdan çıkarmayın. Bir anda elinizdeki tüm parayı kaybetme riski ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

Önemli olan büyük yatırım desteğiniz koymanız gereken noktadır. Gerçek anlamda inanmış olduğunuz projeleri seçin ve onlara yatırım yapın. Bunun için de gelecekteki teknoloji ve dünya pazarındaki bir ihtiyacı nasıl karşılayacağına odaklanın.

Bunun için de bir ICO’ya yatırım yapabilir ya da uzun vadelerde size yarar sağlayabileceğini düşündüğünüz bazı kripto para birimlerini satın alabilirsiniz. Bunu yaptıktan sonra düzenli aralıklar ile yatırımınızı takip edin. Hızlı para kazanma hırsınızın yatırımınızı etkilemesine izin vermeyin.

Yatırımınızı farklı projelere yaymak çok daha mantıklı bir hareket olacaktır. Kripto para birimlerinin değerlerinin çok hızlı bir şekilde arttığını aklınızdan çıkarmayın.

Kripto Para Cüzdanları

Yatırım yapma konusuna da değindiğimize göre artık yatırımlarınızı nerede saklayacağınız konusuna girebiliriz. Bunun için karşınıza pek çok seçenek çıkacaktır. O yüzden de sizin için en iyi olan seçeneği seçmeniz çok daha önemlidir. Aynı zamanda bir kripto para yatırımcısı olarak kaçınmanız ve dikkat etmeniz gereken bazı hatalar da vardır.

Kripto para birimleriniz için bir cüzdana sahip olmanız gerekir. Günümüzde kripto para hırsızlığı ciddi bir sorundur. O yüzden de yatırımınızı doğru bir şekilde güvence altına almanız gerekir.

Genel olarak kripto paralarınızı saklamak için üç seçeneğiniz bulunmaktadır. Bunlar online cüzdanlar, kripto para borsaları ve donanım cüzdanlardır. Kripto para borsaları kullanıcılarına aynı zamanda kripto para cüzdanı hizmeti de sunarlar. Böylece bu kripto paraları borsa hesabınızda da tutmanız mümkün hale gelir. Bu cüzdanlara kripto para gönderebilir ya da kripto para alabilirsiniz. Fakat burada önemli olan noktalardan biri kripto para borsasının herhangi bir saldırıya uğraması durumunda bütün paranızı kaybedebileceğinizdir. O yüzden de online cüzdanları ve donanım cüzdanlarını kullanmak daha mantıklı olacaktır.

Online cüzdan, blockchan teknolojisi olan bir uygulamadır. Bu adeta dijital bir kasa gibidir. Online cüzdanlar çoğunlukla sadece kripto para birimlerini tutmak amacıyla oluşturulmuştur. Eğer sonrasında cüzdanınızdaki kripto para birimi ile daha fazla işlem yapmak istiyorsanız bunun için kripto paranızı borsanızdaki adresinize göndermeniz gerekir.

Donanım cüzdanları genel olarak en çok güvenilir olduğu düşünülen cüzdanlardır. Bunun teknolojik bir cihaza para vererek satın almanız gerekir. Bunlar oldukça güçlü bir şifrelemeye sahiptirler ve USB bellek biçimindedirler.

Kripto Para Cüzdanları ve Dikkat Etmeniz Gerekenler

Kripto para birimlerine yatırım yaparken dikkat etmeniz gereken en önemli konulardan biri özel cüzdan anahtarınızı kaybetmemektir. Bütün kripto para cüzdanları anahtarlar ile birlikte gelirler. Bunlardan biri genel bir adres diğeri se özel bir adrestir. Özel olan adresi sadece sizin erişiminizin olduğu bir adrestir. Eğer bunu kaybederseniz tekrar kurtarmanızın bir yolu da yoktur.

O yüzden bu konuda fazlası ile dikkatli olmanız tüm yatırımınızı kaybetmemeniz için oldukça önemlidir. Bu konuda dikkat etmeniz gereken bir diğer önemli konu ise online cüzdanlarda verilen kurtarma ifadelerini bir yere kaydetmektir. Eğer özel anahtarınızı kaybederseniz bu kurtarma ifadeleri onu tekrardan almanızı sağlayabilir. Fakat bunların tümünü kaybetmeniz durumunda artık kripto para birimlerinizi kaybetmişsiniz demektir. Bunun için eski moda bir şekilde kağıda kurtarma ifadelerini ve adreslerini yazabilirsiniz.

Tüm bu bilgiler ışığında hareket ederseniz daha mantıklı ve akıllıca bir şekilde kripto para birimlerine yatırım yapmaya başlayabilirsiniz. Elbette ki bu konuda vermiş olduğumuz bilgiler dahi yeterli değildir. Çünkü kripto para birimi sektörü her geçen gün hızla gelişmeye devam etmektedir. O yüzden de yeni bilgiler öğrenmeye açık olmanız gerekiyor. Bu sebepten dolayı özellikle böylesine gelişen bir sektör hakkında sürekli olarak güncellenen bilgileri ve gelişmeleri takip etmeniz büyük önem arz ediyor. Yatımlarınızı da bir şekilde güvence altına almaya çalışmayı unutmayın. Gereksiz risklerden ve kısa bir süre içinde para kazanma hırsınızdan uzak durmayı çalışın. Bu yatırım alanında sabırlı olmanın ve akıllıca davranmanın size daha çok para getirebileceğini aklınızdan çıkarmayın. Genellikle hızlı bir şekilde para kazanmak isteyen kişiler hızlı bir şekilde de paralarını kaybedeler.

Kripto paralar hiç şüphesiz uzun bir süre daha hayatımızda yer alacaklar ve geleceğin teknolojilerinin gelişmesine de katkıda bulunacaklar. Kripto paralar içinde büyük bir potansiyel barındırıyor. Bu alana yatırım yapmak istiyorsanız sabırlı olun ve bu alanda kendinizi geliştirmek için daha fazla şey öğrenin.

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir