LBC Nedir?

İnternet üzerinde pek içerik sansüre uğrayabiliyor ya da belirli politikalara uymadığı için de para kazanması engellenebiliyor. Bunun en iyi örneklerinden bir tanesi Youtube platformudur. Eğer Youtube platformu üzerinden üretmiş olduğunuz içerikleri ile para kazanmak istiyorsanız platformun size dayattığı bazı politika ve kurallara uymanız gerekiyor. Elbette ki burada bahsettiğimiz kurallar olması gereken ve bazı kötüye kullanımların önlenmesini sağlayacak kurallar değil. Youtube kendi ahlaki ve politik düşüncesine göre bazı içerikleri öne çıkarıyor, bazılarını ise arka plana atıyor. Düşünce özgürlüğünü desteklediklerini söylüyorlar ancak kendi düşüncelerine aykırı konuşan kişilere videolarından para kazanma yasağı koyabiliyor. Aynı zamanda bu tarz düşünen kişileri yeri geldiğinde platform üzerinden de banlayabiliyor. Youtube kendi alanında şu an neredeyse tekel olmuş durumdadır ve çok az alternatifi vardır. Bu alternatiflerden biri de LBRY platformudur. Bu platform üzerinde video, yazı ya da görsel paylaşımları yapmanız mümkündür. Fakat platform daha çok video formatı üzerine kurulu. O yüzden de LBRY’nin en büyük amacı Youtube’a bir alternatif olabilmektir. İlk zamanlarda platform LBRY.TV adresinden kullanıcılarına hizmet verse de şu anda ODYSEE.COM üzerinden hizmet vermektedir. Bu platformdan LBC kazanmanız mümkündür.

LBRY’nin blockchain tabanlı merkezi olmayan bir platform olması da onu rakipleri karşısında öne çıkaran bir özelliktir. Böylece herhangi bir üçüncü taraf baskısı olmadan kişiler daha özgür bir şekilde içeriklerini paylaşabilme imkanı elde etmektedir. Üstelik bu paylaşımlarından da içerik üreten kişiler kendilerini daha özgür hissedebilecekleri platformda içeriklerinden de para kazanabileceklerdir. Bunu yapabilmeniz için de ilk olarak ODYSEE platformuna üye olmanız ve ardından da onay almanız gerekiyor. Kötüye kullanımın önüne geçmek için onay süreci bir miktar karışıktır. Ancak bu yazımızda eksiksiz bir şekilde nasıl üye olacağınızın ayrıntılarını anlatacağız.

Odysee’e Üyelik Nasıl Açılır? Odysee Hesap Onaylatamama Sorunu ve Çözümü

Türkiye’deki pek çok Youtuber, Odysee platformunu Youtube’a bir alternatif olarak kullanıyor. Bu kişilerin başında ise ünlü yönetmen, podcaster, oyuncu, görüntü yönetmeni ve Youtuber Efe Aydal yer alıyor. Fakat şu anda Odysee platformunda hesap açamayan, açsa da onay alamayan pek çok kişi bulunuyor. Şimdi konu hakkındaki tüm ayrıntıları sizlerle paylaşacağız.

Odysee Üyelik Açma ve Hesap Onaylatma

 • Üyelik işlemi gerçekleştirdikten sonra Ödüller veya Rewards yazan kısma tıklayın.
 • Burada karşınıza Kredi Kartı, Telefon Doğrulaması ve Discord Doğrulama olarak üç doğrulama seçeneği çıkacak. Maalesef, Telefon ve Kredi Kartı ile doğrulama ülkemizde kullanılamıyor. O yüzden işlemlerimize Discord Doğrulama ile devam edeceğiz.
 • Discord Doğrulama butonuna tıklayın.
 • Discord ile doğrulama yapılacağından dolayı eğer bir Discord hesabınız yoksa üye olmanız gerekiyor. Gerekli işlemleri yaparak Discord üyeliğinizi tamamlayın. Bu noktada E-posta doğrulamanızı yapmayı ihmal etmeyin.
 • Discord’a üye olduktan sonra yeniden Discord Doğrulama kısmına gelin ve tıklayın.
 • Tıkladığınızda direkt olarak Discord bölümüne geçiş yapacaksınız. Karşınıza çıkan ekran @RewardsBot yazmakta olan kısma tıklayın.
 • Karşınıza bir mesaj bölümü çıkacak. Buraya #rewards-approvals yazdıktan sonra gönder ya da send tuşuna tıklayın.
 • Sistem bunun üzerine size otomatik bir mesaj gönderecek. Burada VERIFY” ile başlamakta olan bölüme tıklayın.
 • Ardından karşınıza form çıkacak. Burada sizin gerçek ve güvenilir biri olduğunuzu göstermeniz sosyal medya hesaplarınızı bağlamanız gerekecek. En az iki sosyal medya hesabınızı bağlamanız gerekiyor. Aksi takdirde onay almanız zorlaşabilir. O yüzden kesin onay için bunu yapmanız tavsiye edilir.
 • Aynı bölümde size sorulan birkaç soru daha yer alıyor. Bunları da özenle cevaplayın. Sonrasında gönder ya da send tuşuna tıklayın.
 • Bu işlemi yapmanızın ardından bir kod alacaksınız. Bu kodu direkt olarak Discord’daki @RewardsBot’ta bulunan sohbet kısmına yazın.
 • Eğer bu kodu bu kısma göndermezseniz başvurunuz hiçbir şekilde işleme alınmıyor. Genelde onay almama sıkıntılarının başında da bu sebep geliyor. O yüzden buna kesinlikle dikkat edin.
 • Tüm bunları eksiksiz olarak yerine getirmeniz halinde başvurunuz inceleme alınacaktır. Ardından da en geç birkaç gün içerisinde hesap onayınızı alabilir, böylece de Odysee platformunda hem bir içerik üretici hem de içerik tüketici olarak LBC kazanmaya başlayabilirsiniz.

ÖNEMLİ: Aynı hane içerisinden birden fazla hesap açmayı denemeyin. Üye olurken de VPN kullanmanızı tavsiye etmiyoruz. Eğer bunları yaparsanız yüksek ihtimalle onay alamazsınız.

Odysee ile Nasıl Para Kazanılır?

Odysee platformu üzerinde para kazanmanın çeşitli yolları vardır. Üstelik bunları kazanmak için de herhangi bir ücret yatırmanızı gerek yoktur. Ayrıca kazanmış olduğunuz LBC’leri çekmek için de herhangi bir sınır yoktur. Odysee para kazanma konusunda kullanıcılarına çok iyi imkanlar sunan bir platformdur. Sizler için Odysee üzerinden para kazanabileceğiniz tüm yöntemleri açıklayacağız.

İçerik Üretmek

Odysee üzerinden başta video olmak üzere yazılı ve görsel tüm içeriklerinizden LBC kazanmanız mümkündür. Eğer kaliteli içerikler üretiyorsanız ilk olarak görüntüleme başına LBC kazanırsınız. İçeriğinizin her bir görüntülenmesi başına 0,3 LBC kazanabilirsiniz. Bu da şu anki LBC kuruna göre 30 Kuruş yapıyor. Youtube’un 1000 görüntüleme başına vermiş olduğu ücretler düşünüldüğünde Odysee gerçekten de oldukça yüksek bir miktarda ödeme yapıyor. Zaman içinde yüksek izleme potansiyeline sahip olan pek çok Youtuber’ın da bu platformu tercih etmesi şaşırtıcı olmayacaktır. İzlenme başına ücret olarak Odysee, Youtube göre çok daha avantajlıdır.

Aynı zamanda kullanıcılar üretmiş olduğunuz içeriklere ya da direkt olarak kanalınıza bağışta bulunabilmektedir. En az 1 LBC olmak üzere kullanıcılar hoşlarına giden içeriklere bağışta bulunmaktadır. Bu özelliği sayesinde gerçek anlamda iyi içerik üreten kişiler de bu içeriklerinden iyi miktarlarda para kazanabileceklerdir.

Bunun yanında içeriğinize birilerinin erişebilmesi için bir fiyat belirleyebilirsiniz. Bu tamamen sizin isteğinize bağlıdır. Örneğin; LBRY Nedir isimli bir video çektiniz ve bunu Odysee platformuna yüklediniz. Yükleme ekranında bir kişinin bu videoyu izleyebilmek için ödemesi gereken miktarı belirleyebilirsiniz. Diyelim ki videonun izlenmesi için gereken ücreti 5 LBC olarak belirlediniz. Eğer videonuza tıklayın kişi 5 LBC ödemezse, videonuzu açamaz. 5 LBC ödedikten sonra videonuza erişim sağlayabilir. Bu açıdan da içerik üreticilerini destekleyen önemli bir özelliktir.

Çoğunlukla bu özellikle yüksek takipçiye sahip olan kişiler tarafından da kullanılmaktadır. Fakat üretmiş olduğunuz içeriğe çok fazla güveniyorsanız siz de bu özellikten faydalanabilirsiniz.

Rewards Bölümü İle LBC Kazanmak

Rewards bölümüne tıkladığınızda karşınıza pek çok görev çıkacaktır. Eğer bu görevleri ve şartları yerine getirebilirseniz platform sizi LBC ile ödüllendirmektedir. Her ödülün de seviyeleri bulunmaktadır. Bu görevleri ne kadar çok yerine getirirseniz zaman içinde de o kadar fazla LBC kazanabilirsiniz.

Sizi takip eden kişilerin sayısı arttıkça da bu Rewards kısmından daha fazla LBC kazanmanız mümkündür. Eğer sistemin belirlediği sayıları ulaşırsanız platform sizi LBC ile ödüllendirecektir. Her bir sınırın karşılığında alacağınız LBC ödülü bulunuyor.

Hesabınızı onaylattıktan sonra Rewards kısmına girdiğinizde karşınıza pek çok LBC kazanma görevi çıkacak. İlk başlar birkaç video izleyerek ya da kanallara abone olarak LBC kazanabilirsiniz. Takdir ederseniz ki bunlar genel olarak içerik tüketme üzerine olduğu için çok fazla miktarda LBC kazanacağınız görevler değildir. Fakat ilk zamanlarda kayda değer miktar LBC kazanmanız mümkündür. Ayrıca Günlük İzleme Ödülü ile her gün 0,2 ile 100 LBC arasında ödül kazanmanız mümkündür. Her gün bir kere girip bir videoyu kısa bir süreliğini izlemeniz ödülü almanız için yeterli olacaktır.

Rewards kısmında verilen görevler bir süre anlık olarak yapamayacağınız duruma geliyor. Bir anlamda sistem aslında platformu kullanmak için sizi teşvik etmeye çalışıyor. O yüzden de bu kısımları suiistimal etmeden kullanmanız çok daha yararlı olacaktır.

Referanslar İle LBC Kazanmak

İster bir yayıncı isterseniz de sadece içerik izleyen biri olun eğer Odysee’de onaylı bir hesabınız varsa sizin referans linkinizle üye olan her bir kişi için 8 LBC kazanırsınız. Fakat bu ödülün hesabınıza geçmesi için üye olan kişinin de hesabının onaylatması gerektiğini unutmayın. Bu yöntemle de LBC kazanabileceğinizi aklınızdan çıkarmayın.

Custom Code ile LBC Kazanmak

Rewards bölümünde Custom Code yazan bir bölüm bulunmaktadır. Eğer elinizde bir kod varsa buraya girerek LBC kazanabilirsiniz. Bu kodlar genellikte LBRY sistemi tarafından verilir. Bu kodlar ile ilgili olarak gündemi takip ederseniz bir kod elde etmeniz mümkün olabilir. Sonrasında bulduğunuz kodu bu kısma yapıştırın ve LBC’nizi cüzdanınıza alın.

Odysee Kaldırılan Ödüller

Odysee, en az 600 abonesi bulunan Youtube kanalı sahiplerine, kanallarını senkronize etmeleri halinde aylık en az 30 LBC ödül veriyordu. Bu ödül miktarı da abone sayınıza göre artış gösteriyordu. Böylece kişiler hem direkt olarak Youtube kanallarındaki tüm videoları tek tek yüklemek zorunda kalmadan senkronize ediyor hem de bundan LBC kazanıyordu. Ancak geçtiğimiz aylarda bu ödül kaldırılmıştır.

Bunun yanında Github’da katkıda bulunan ve burada en az 3 aylık abonesi bulunan kişilere de 100 LBC teşvik ödülü veriliyordu. Fakat bir grup insan bunu bir fırsat kapısı görünce kötüye kullanım olarak algılandı ve ödül 25 LBC’ye düşürüldü. Sonrasında ise bu ödül direkt olarak kaldırıldı. Ödül belki ilerleyen dönemlerde tekrardan aktif olabilir. Eğer bir Github geliştiriciyseniz konuyu takip etmeniz sizler için faydalı olabilir.

LBRY ve Odysee

Platform ilk olarak LBRY.TV üzerinden hizmet veriyordu. Hala hizmet veriyor ancak platform tüm kullanıcıları şu anda Odysee platformuna yönlendiriyor. Bir anlamda bunu yeni adrese taşınma olarak da düşünebilirsiniz. Eğer daha öncesinde LBRY.TV’de hesabınız varsa endişe etmenize gerek yok. Normal giriş bilgileriniz ile Odysee giriş yapmanız durumunda LBRY.TV’deki hesabınıza eksik bir şekilde erişmeniz mümkün olacak.

LBRY.TV görünüş ve kullanış bakımından çok fazla eleştiri almıştı. Odysee ise bu platforma göre çok daha kullanıcı dostu ve göze daha çok hitap ediyor.

LBC Nasıl Satın Alınır? LBC’yi TL’ye Dönüştürme Nasıl Yapılır?

LBC satın almanın pek çok yöntemi bulunuyor. Öncelikli olarak Odysee hesabı üzerinden kredi kartınızla satın alma işlemi gerçekleştirmeniz mümkündür. Bunun yanında LBC alım-satımı yapan kripto para borsalarından da LBC satın almanız mümkündür.

LBC’nin Bulunduğu Kripto Para Borsaları

LBC maalesef her kripto para borsasında bulunmuyor. Zaman içinde çok daha fazla kripto para borsasında kabul görmesi bekleniyor. Bu borsalar arasında ise şunlar yer alıyor:

 • Upbit
 • Coindeal
 • Bittrex
 • Poloniex
 • Coinspot

Şu anda bilinen kripto para borsaları bu şekilde. Zaman içinde araştırma yaparak daha fazla kripto para borsası bulmanız mümkün olabilir.

LBC, TL’ye Nasıl Dönüştürülür?

LBC’nin işlem gördüğü borsaları da öğrendiğimize göre artık bu LBC’leri nasıl dönüştüreceğinize geçebiliriz. Bunu yapabilmeniz için öncelikli olarak kripto para borsalarını kullanmayı en azından temel seviyede biliyor olmanız gerekiyor. Fakat elimizden geldiğince sizlere konunun ayrıntılarını anlatmaya çalışacağız.

Öncelikli olarak LBC’nin işlem gördüğü bir kripto para borsasına üye olun. Gerekli bilgileri girdikten sonra sizden KYC denilen Kimlik Doğrulaması istenecek. Kimlik doğrulaması için de gerekli işlemleri yapın. Aksi takdirde borsa içinde işlem yapmanız kısıtlanacaktır.

Ardından da kripto para borsası içinde LBC cüzdanınızın olduğu bölüme gelin. Burada LBC cüzdanınızın adresi bulunuyor. Onu eksiksiz bir şekilde kopyalayın. Ardında da Odysee’de bulunan cüzdanınıza geçiş yapın. Burada LBC Gönder seçeneğine tıkladıktan sonra adres bölümüne kripto para borsasından kopyaladığınız LBC cüzdanınızın adresini yapıştırın. Göndermek istediğiniz tutarı yazın ve ardından gönder tuşuna tıklayın.

Kripto para borsasında onay sayısına göre LBC’nin kripto para borsasına geçmesi biraz zaman alabilir. LBC’leriniz kripto para borsasına geçtikten sonra bunları başka bir kripto para birimine çevirmeniz gerekiyor. Genellikle kripto para borsaları Bitcoin ve Ethereum gibi kripto para birimlerine dönüştürmeye izin verir. İkisinden birini seçerek dönüştürün. Böylece LBC’niz artık Bitcoin’e dönüşmüş olacak. Sonrasında bunu TL olarak çekebileceğiniz bir kripto para borsasına göndermeniz gerekiyor. Gönderim ücretlerini kısmak için Bitcoin’inizi Tron gibi düşük işlem ücretine sahip bir kripto para birimine dönüştürebilirsiniz. Bu noktada Tron’a dönüştürdüğünüzü varsayarak açıklamaya devam edelim.

Ardından TL olarak çekebileceğiniz bir kripto para borsasına daha üye olmanız gerekiyor. Şu anda dünyada da en güvenilir kripto para borsalarından biri olarak bilinen Binance’a ya da onun Türkiye’deki borsasına üye olabilirsiniz. Daha önce bahsettiğimiz biçimde üye olun. Ardında da buradaki TRON cüzdanınıza, diğer kripto para borsasında bulunan TRON’larınızı gönderin. Bu TRON yerine Binance kripto para borsasında bulunan düşük işlem ücretine sahip başka bir kripto para birimi de olabilir. Tamamen sizin tercihinize kalmış bir durum. Bir süre sonra artık gönderdiğiniz TRON’lar Binance hesabınızdaki cüzdanınızda görülecektir. Burada da onları TL’ye çevirdikten sonra Binance’a bağlamış olduğunuz banka hesabına çekebilirsiniz.

Kripto para borsalarını kullanmayı bilmiyorsanız öncelikli olarak bunu öğrenmenizi tavsiye ederiz. İnternet üzerinde pek çok kişi bu borsaları nasıl kullanabileceğinizi en ince ayrıntısına kadar anlatmaktadır. Sabırlı olun ve bu videoları izleyerek borsaların nasıl kullanıldığını anlamaya çalışın. Bunu öğrenmek ilerleyen zamanlar da size pek çok avantaj sağlayacaktır. Bunları öğrenmek aynı zamanda kripto para borsalarında çok daha az masrafla işlem yapmanızı da sağlayacaktır.

Kripto para borsaları konusunda da mümkün olduğunca en güvenilir olanlarını kullanmaya çalışın. THODEX olayını artık hepimiz biliyoruz. Kimlik bilgilerinizi verdiğiniz bu kripto para borsalarının güvenilir olduğundan emin olmak için kapsamlı bir araştırma yapın.

Komisyoncular ile LBC Bozdurmak

İnternet üzerinde bulunan güvenilir forumlarda direkt olarak LBC bozdurma işlemlerini yapan kişiler vardır. Bu forumlar içinde güvenilir olanlardan birini bulun. Burada LBC bozduracağınız kişinin daha öncesinde yapmış olduğu ticaretlere ve ticaret puanlarına bakın. Referansları olmayan biriyle kesinlikle işlem yapmanızı önermiyoruz. Aksi takdirde bir dolandırılma vakası ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

Bu forumlarda bu işi yapan kişiler çoğunlukla altcoin bozum işlemleri adı altında işlerini yapmaktadır. Yapmış oldukları bu bozdurma işlemi karşılığında belirlemiş oldukları oranda komisyon alırlar.

Örneğin, elinizde 100 LBC olduğunu varsayalım. Bu 100 LBC’yi bir komisyoncuya bozdurmak istiyorsunuz. Komisyoncunun belirlediği oran ise % 10 olsun. O günkü LBC kurunun da 1 TL olduğunu varsayalım. Yani 100 LBC’nizin değeri 100 TL. Bu durumda komisyoncu bunun içinde % 10 yani buna denk gelen 10 TL’yi komisyon olarak alır. Karşılığında da size 90 TL para gönderir.

LBRY ve Youtube

LBRY kurulduğu ilk günden beri kendisinin en büyük rakibi olarak Youtube’u hedef almıştır. Bu bağlamda da amacı Youtube’un önemli bir alternatifi olmak hatta onun önüne geçebilmektir. Elbette ki bu Dünya’nın en popüler video paylaşım platformunu rakip olarak almak ve onu geçmeyi hedeflemek kolay bir şey değil. Youtube uzun bir zamandır bu konuda liderliğini elinde bulunduruyor ve oldukça uzun bir süre daha da bu liderliğini kimseye kaptıracak gibi görünmüyor. Ancak LBRY de gün geçtikçe popüler hale gelmeye devam etmektedir. Gün geçtikçe üye sayısını artıran bir platform olarak karşımıza çıkıyor. Fakat tüm bunlara rağmen Youtube’u geçebilmesi için önünde hala uzun bir yol var. Ayrıca LBRY’nin platformları üzerinde hala geliştirmeler yapması gerekiyor. Her ne kadar şimdi de kullanıcı dostu olsa da hala pek çok eksik olduğu açık bir şekilde ortada.

Youtube ise her geçen platformunda içerik üreten kişilere daha fazla kural koyarak onların yayın hayatlarını zorlaştırmaktadır. Kendi politikalarına uymayan kanalları banlamakta ve yeri geldiğinde videolarındaki para kazanmaları kapatmaktadır. Bunun yanında da siyasi olarak kendilerine yakın olan kişileri de platform üzerinde daha çok kişiye önerdiği de bilinmektedir. Durum böyle olunca pek çok kişi de bu konudan şikayetçi olmaya ve Youtube alternatifi sitelere yönelmeye başladı.

Eğer Youtube’un politik olarak uygun bulmadığı içerikleriniz varsa bunlar Sarı Dolar olarak görünür. Bu kişinin Sarı Dolar yemesi o videodan para kazanamayacağı anlamına gelir. Eğer Youtuberları takip ediyorsanız bazılarının bu konuda şikayetçi olduğunu görebilirsiniz.

Fakat bunlar platformun kuralsız olması anlamına gelmektedir. Gerekli olan kurallar uygulanmalı ve platformda buna göre tavır almalıdır. Aynı zamanda bazı kullanıcılara ayrımcılık yaparken, kendi fikirlerine uymuyor diye platform diğer düşünceleri engellemeye kalkmamalıdır.

Günümüzde pek çok kişi LBRY’e yani Odysee’e geçiş yapıyor. Bu kişilerin başında ise Efe Aydal geliyor. Şu anda Odysee platformunda en çok takipçiye sahip olan Türk Youtuber’dır. Ayrıca Cüneyt Özdemir de yakın zamanda Odysee platformunu kullanmaya başlamış gibi görünüyor. Zaman içinde hem dünyadan hem de Türkiye’den çok daha fazla ismin bu platforma katılması bekleniyor. Platform kendi içinde büyük bir potansiyel barındırıyor. Sizde erkenden bu potansiyelden yararlanmak istiyorsanız Odysee’e katılabilirsiniz.

Tüm bu özelliklerin yanında Odysee’in en iyi özelliği Youtube’daki gibi reklamların olmamasıdır. Platformda şu an için herhangi bir reklam bulunmuyor. Bazı zamanlarda Youtube’da o kadar çok reklam çıkıyor ki izlemek istediğiniz videodan çok reklamı izlemek zorunda kalabiliyorsunuz. Genelde bilgisayar üzerinden giren reklam engelleyici ile bu problemleri çözüyorlar. Ancak telefondan girdiğinizden bunun önüne geçmek için Youtube Premium almanız gerekmektedir. Tabi bu reklamların gereksiz olduğu manasına da gelmiyor. İçerik üreticilerin hak ettiklerini alması için gereklidir. Fakat bunu seyirciyi sıkmayacak şekilde yapmak daha yararlı olacaktır.

LBC ve Odysee hakkında vermiş olduğumuz bu bilgiler ışığında işlemlerinizi kolay bir şekilde yapmanız mümkündür. Bu yazıda bahsettiğimiz bazı özelliklerin zaman içinde platform tarafından kaldırılabileceğini de aklınızdan çıkarmayın. Özellikle Ödüller ve miktarları konusunda platform zaman zaman değişimler yapabilmektedir. O yüzden de bu yazıda bahsettiğimiz özelliklerin 2021 yılının Mayıs için geçerli olduğunu aklınızdan çıkarmayın.

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir