Metamask Nedir?

Son dönemlerin en dikkat çeken konularından biri Metamask. Ancak pek çok kişinin tam olarak ne olduğunu bilmediğini söylemek de mümkündür. Bu oldukça normal bir durum. Çünkü bilmediğiniz bir konu hakkında başlangıçta çok fazla bilgi sahibi olmadığınızdan ötürü size karmaşık gelmesi normaldir.

metamask

Günümüzde bilindiği üzere kripto paralar oldukça popüler hale geldi ve insanlar kripto paralara yatırım yapmaya başladılar. Fakat günümüzde pek çok coin ve token piyasaya sürülüyor. Popüler olan borsalar dışında bir yerde token ya da coinlerinizi tutmak istiyorsanız Metamask sizin için oldukça uygun olacaktır.

Metamask bu noktadan anlaşılacağı üzere size pek çok coin ve token için depolama cüzdanı hizmeti vermektedir. Eğer kripto paralar ile ilgileniyor ve yatırım yapmak istiyorsanız, bunun için ilk olarak kripto para cüzdanına sahip olmanız gerekiyor. İlk başlarda bu kripto para cüzdanları karmaşık gelse de aslında oldukça basittir. Özel olarak üretilen soğuk cüzdanlar ile kendi cüzdanınıza sahip olabileceğiniz gibi Metamask gibi hizmetleri kullanarak ücretsiz çözümler sağlamanız mümkündür.

Bunun için öncelikli olarak kripto para cüzdanı kavramının ne olduğunu daha net bir şekilde anlamanız gerekiyor. Kripto para cüzdanı kavramı ilk olarak hayatımıza Bitcoin ile birlikte girdi. Kripto para cüzdanı, herkese açık olarak özel anahtarlama ile depolanan, kripto para transferine izin veren, yazılım ya da donanıma araçlarına verilen isimdir. Bunu IBAN benzeri bir sistem olarak düşünebilirsiniz. Bu cüzdanlar sayesinde de ödeme alabilir ya da ödeme yapabilirsiniz. Bu cüzdan adresleri ise herkese açıktır. Ancak kimse sizin kim olduğunuzu bilemez ya da cüzdan adresiniz ile işlem yapamaz.

Metamask Ne İşe Yarar?

Metamask, tarayıcınız ya da mobil cihazınız üzerinde çalışmakta olan ve Ethereum blok zincirini kullanan kripto para varlıkları ile işlem yapmanıza imkan tanıyan bir cüzdandır. Çoğunlukla bunun için Chrome, Firefox, Brave ve Opera gibi tarayıcılar kullanılmaktadır. Eğer Metamask kullanmak istiyorsanız bu tarayıcıları bilgisayarda kullanarak indirmeniz çok daha kolay olacaktır. Çünkü bazı telefonların tarayıcılarında eklenti indirilmesine izin verilmediğinden ötürü Metamask’ı kullanamayabilirsiniz.

Metamask günümüzde Ethereum blok zinciriyle çalıştığından ötürü bu ağda bulunan bütün tokenleri desteklemektedir. Ayrıca diğer cüzdanlar ile karşılaştırıldığında uygulamalar ve siteler ile çok daha kolay bir şekilde entegre olabilmektedir. Ayrıca ödemelere de imkan tanımaktadır. Metamask’ı kullanarak herhangi bir üçüncü taraf uygulamasına gerek kalmadan çok kısa bir süre içinde ödemelerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Tüm bunları yapabilmek için yapmanız gereken tek şey Metamask eklentisini indirmektir. Ancak indirmeden önce tam olarak nasıl kullanıldığını bilmeniz sizler için çok daha faydalı olacaktır.

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir