Sandbox (SAND) Nedir?

Metaverse son dönemlerin en popüler konuları arasında yer alıyor ve kripto dünyası da bundan payını almaya devam ediyor. Özellikle 2021 yılı metaverse altcoinler için iyi bir yıl oldu demek de mümkündür. Sandbox bilindiği üzere meteverse dünyası ile adından en çok söz ettiren projelerden bir tanesi oldu.

sandbox

Sandbox yakın dönemde oldukça büyük bir yükseliş yaşamayı başardı. Elbette ki en dikkat çeken olaylardan biri de fiyatının oldukça kısa bir süre içinde % 300’den fazla artmasıydı. Yakın dönemde ise Sandbox kullanıcılarının kısa bir süre içinde oynayarak kazanılan bir turnuvada The Sandbox’ın metaverse’ünü keşfedebileceklerini açıklamıştı. Fakat bu oyunların oynayabilmek için de NFT’lere ihtiyacınız vardır.

Bu metaverse platformunun kripto para birimi olan SAND, oyuncuların NFT destekli olarak sanal dünya ile ilk tanışma fırsatı olan The Sandbox Alpha’nın duyurulmasından sonra % 36 oranında bir artış gerçekleştirdi.

Metaverse Nedir?

İlk olarak bu tanımın Neal Stephenson’un Snow Crash isimli romanında yer aldığını görüyoruz. Burada metaverse kullanıcıları dijiital avatarlar ile birbirleriyle etkileşime giriyorlardı ve bu sanal bir evreni tanımlıyordu. Buna göre burada pek çok etkileşim, oyun hatta iş bile yapılabiliyordu. Kısaca ortak bir online alan oluşuyordu.

Günümüzde Sandbox, Crypto Voxels ve Decentraland gibi pek çok kripto destekli meta veri aktarımı platformu bulunmaktadır. Bunların her birinde eserler, araziler, kostümler vb. dijital varlıkların sahipliği oyunculara atamak için kriptografik olarak benzersiz belirteçler olan NFT’ler kullanılmaktadır.

The Sandbox’ta ise bu NFT’ler, Smurfs, Care Bears ve Atari gibi markaların içeriklerini de barındırmaktadır. Kullanıcılar ayrıca para kazanmak amacıyla NFT’lerini burada basabilir ve yaratmış oldukları dünyaları da diğer kişilerle paylaşabilirler. Büyün bunlar ise kolayca dönüştürülebilen ERC-20 jetonu olan SAND kullanılarak yapılabilmektedir. Burada en temel amaç kullanıcıların dijital varlıklarını meta veri deposu platformları arasında taşıyabilmeleridir. Mesela Decentraland’de bir sanal kıyafet alırsanız bunu The Sandbox’ta giyebilirsiniz.

LAND Nedir?

LAND, en kısa tanımı ile The Sandbox’un metaverse’üne bulunan kişilerin inşa ettikleri dijital emlak ürünlerine verilen isimdir. Kullanıcılar LAND elde ettiklerinde ASSET’larla doldurulabilen birden çok arazi elde edebilmektedir. Günümüzde 160 bin’den fazla LAND, The Sandbox metaverse’te harita içinde kullanılabilir olarak yer almaktadır. Kullanıcılar kendi isteklerine göre buraları dilerse kiralayabilmektedir.

Metaverse kavramının geleceğin en popüler kavramlarından biri olacağı düşünülmektedir. Bu açıdan bakıldığında Sandbox oldukça gelecek vaat eden projelerden biri olarak karşımıza çıkıyor. Elbette ki hala metaverse kavramını ilgili pek çok problem bulunuyor. Ancak zaman içinde tüm bunların daha gelişmiş bir şekilde karşımıza çıkacağından emin olabilirsiniz. Elbette ki geleceğin ne göstereceğini zaman içinde göreceğiz.

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir