Metaverse ve Kripto Paralar

Çoğunlukla bilim kurgu filmlerinde karşımıza çıkan metaverse kavramı artık yavaş yavaş hayatımıza girmeye başladı. Web 1.0 ve Web 2.0’ın ardından metaverse kavramının Web 3.0 olacağı düşünülüyor.

metaverse

Günümüzde hala metaverse’ün tam olarak nasıl olacağı belirsizliğini korusu da içinde yer alabilecek pek çok özelliği de biliyoruz. Bu evren en basit haliyle aslında gerçek ve sanal dünyayı bir araya getirecek. Kişiler kendi avatarları ile bu yeni evrene adapte olacaklar ve çok daha dinamik bir deneyim yaşayacaklar.

Günümüzde bilindiği üzere artık toplantılar bile sanal ortamlarda yapılır hale geldi. Covid – 19 salgını ile birlikte artık pek çok işimizi sanaldan halletmeye başladık. Pek çok şirket salgın ile birlikte bu durumun avantajlarının da farkına vardı ve günümüzde de hala bu avantajlardan yararlanmayı tercih ediyorlar. Ancak tüm bunların da kendi içinde bazı dezavantajları olabiliyor. Sanal bir toplantı yaptığınızda internet bağlantınız kötü olabiliyor ya da bir anda sona erebiliyor.

Metaverse de ise insanlar sanal gerçeklik teknolojileri ile her zaman aynı yerde birlikte bağlanma şansına sahip olacaklar. Şu anda tüm bunlar bilim kurgu gibi görünüyor olsa da aslında dünya çapında bilinen birçok şirket şimdiden bu yeni teknolojiye yatırım yapmaya başladı. Peki tüm bunların kripto paralar ile alakası ne ve kripto paralar metaverse de nasıl bir rol üstlenecek.

Metaverse, Blockchain Teknolojisi ve Kripto Paralar

Metaverse’de özellikle blockchain teknolojisinin bazı özelliklerinin kullanılması oldukça ideal olacaktır. Günümüzde merkezi olmayan uygulamalar yaygın bir şekilde oracle’ları kullanarak gerçek dünya ile bağlantı kurabilmektedir.

Her alan günümüzde kendi kripto para birimlerini içeren sanal alanları geliştirebilmektedir. Çeşitli sanal yapılar ile bunlar üzerinden para kazanmak da mümkündür. Kripto para birimlerinin de ayrıca yapısı bakımından merkezi olmayan bir yapıya sahip olması ve üçüncü taraflara gerek kalmadan işleyebilmesi geleceğin teknolojilerinde bolca kullanılacak özelliklerdir. Ayrıca bu yeni evrende kripto para birimleri yeni bir para anlayışıyla da karşımıza çıkabilirler.

Metaverse ve Facebook

Bilindiği üzere bu yılın Haziran ayıında Facebook’un CEO’su olan Mark Zuckerberg kendi şirketi için bir metaverse üzerinde çalışacaklarını duyurmuştu. Bilindiği üzere Facebook oldukça uzun bir süredir sanal gerçeklik ve artırılmış gerçeklik teknolojileri üzerine uzun bir sürede yatırım yapan şirketlerden bir tanesi. Şirketin burada amaçladığı şey küresel çaptaki insanları daha gerçekçi bir şekilde bir araya getirmek ve onların birbirleriyle bağlantı içinde olmalarını sağlamaktır.

Günümüzde metaverse ile ilgili projelere destek olmayı amaçlayan jetonlar olduğunu biliyoruz. Bunlar arasında en ünlüleri ise hiç şüphesiz MANA (Decentraland) ve AI (Multiverse)’dir.

Facebook, Microsoft gibi dünya çapındaki şirketler ile birlikte oyun dünyasının en önemli şirketlerinden biri olan Epic Games’in de metaverse projelerine 1 milyar dolarlık finansman toplamaya çalıştığını biliyoruz. Zaman içinde bu teknolojinin bizlere nasıl bir noktaya götüreceğini daha net bir şekilde göreceğiz.

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir