Taproot Nedir?

En basit tanımı ile Taproot, madenciler tarafından onaylanmış olan 2021 Kasım ayında devreye girecek olan Bitcoin güncellemesidir. Yapılacak olan bu güncelleme ile ağ gizliliği artırılacak ve bunun yanında pek çok yeni özellik getirilecektir.

taproot

Genel olarak bakıldığından Taproot, 2017 yılında işlem esnekliğiyle alakalı problemleri gideren SegWit’in piyasaya sürülmesinin ardından en çok beklenen Bitcoin güncellemesi olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu güncelleme o dönemlerde  blokların maksimum kapasitesini artırmıştı. Ayrıca Lightning Network gibi diğer uygulamaları desteklemek için de gerekli olan kaynakların uygulanmasına da izin vermiştir.

Bilindiği üzere blok boyutu ile alakalı tartışmalar Bitcoin topluluğu içinde 2017 yılında büyük bir bölünmeye sebep olmuştu. Fakat ondan farklı olarak Taproot genel bir fikir birliği ile desteklenmektedir.

Kripto para birimlerine daha derinden incelediğimizdde ölçeklenebilirlik, güvenlik ve gizliliğin her zmaan en alakalı konular olduğunu görüyoruz. Kritpo para tarihinin en eski ve belki de en çok test edilen kripto para birimi Bitcoin de bu problemleri çözmesi gerekmektedir.

Blockchain’de herhangi biri bütün hareketleri takip edebilir. O yüzden Bitcoin herkese açıktır. Bazı kişiler için bu durum endişe verici bir özellik olarak görülmektedir. Taproot ile gizlilik eksikliğini gidermek için atılacak ilk adım olduğu düşünülüyor.

Taproot Tam Olarak Nedir?

Taproot temelde üyeliklerin zorunlu olmadığı ve ağın geri dönük olarak uyumlu kaldığı bir değişiklik olan soft fork yani yumuşak çataldır. Gizliliği artırmanın yanında karmaşık işlem maliyetlerini de düşürmeye odaklanmaktadır.

Ağdaki işlemler çoklu imza gereksinimleri ve zaman kilitli işlemler dahil olmaz üzere onları daha karmaşık duruma getirmekte olan bir dizi özellikle kullanabilmektedir. Taproot olmadığında herkes bu özellikleri algılayabilmektedir. Fakat artık bir işlemin hareketli kısımlarını gizlemek çok daha mümkün olacaktır. Bu özellikleri benimseseler bile tek bir işlem, gizliliği savunanlar için büyük bir kazanç gibi görünecektir.

Taproot Bitcoin’e Faydası

Azaltılan işlem ücretleri ile bazı Bitcoin işlemleri için işlem verilerinin boyutunu düşürmektedir. Bu da daha önce bahsettiğimiz zaman kilidi ve çoklu imzayı içermektedir.

Bu yeni güncelleme ile birlikte daha karmaşık olan hareketlerin tek imzalı işlemlerden ayırt edilemez olmasını da sağlamaktadır. Böylece bu tarz işlemlerin gizlenmesine izin verir ve böylece gizliliği de artırmış olur.

Bunlara ek olarak geliştiriciler zamana bağlı olan kurtarma şartları da dahil olmak üzere kalıcı olan kayıplara karşı koruma sağlamak amacı ile yeni bir mantık oluşturabilirler. Ayrıca akıllı sözleşmeler için potansiyelin kilidini açmaya ve Bitcoin ilerletmeye ve aracıları da ortadan kaldırmaya imkan tanımaktadır.

Zaman içerisinde Taproot’un Bitcoin’e faydalarını ya da zararlarını çok daha net bir şekilde göreceğiz.

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir