NEM (XEM) Nedir?

NEM, kripto para birimi çalıştırmakta olan bir blockchain ağıdır. Bu kripto para birimi, mevcut blok zincirlerini geliştiren yenilik bir teknolojidir. NEM, merkezi olmayan ve herkes için eşit bir şekilde fırsat ilkesine dayalı olan bir ekonomi oluşturarak bireye daha fazla güç vermeyi amaçlayan bir oluşumdur.

NEM hedefi kripto para birimine dayalı olarak daha hareketli ve aktif bir ekosistemin temeli olabilmeyi başarmaktır. 2015 senesinde blockchain piyasa sürüldü. Fakat o dönemde bu yana da pek çok çözümü de beraberinde getirdi. NEM’in kripto para birimlerine yaptığı en büyük katkı ise algoritması olmuştur.

NEM’in en önemli noktalarından biri de Akıllı Varlık sistemidir. Akıllı Varlık sistemi, Catapult güncellemesinin bir parçası olarak başlatılmıştır. Bu blok zincirinden faydalanmak isteyen şirketler için oldukça geniş kapsamlı bir çözüm yöntemidir. Bir anlamda bununla teorik olarak ağ üzerinde her şeyi dijitalleştirilebilmektedir.

Blockchain ağlarının güvenliğini sağlamak için kullanmış olduğu en yaygın iki algoritmaya Proof of Work ve Proof of Stake adı verilir. Bunlardan biri daha çok Bitcoin diğeri de Ethereum tarafından kullanılır. Bu sistemlerin uygulamada uzun süre çalışmasına izin verildiğinden, her ikisinde de birkaç eksiklik tespit edilmiştir. NEM, kripto para dünyasında devrim niteliğinde olan blok zinciri için kendi algoritmasını geliştirmiştir.

POI algoritması, ağdaki adalet ve etkinliğe katkıda bulunmak için tasarlanmıştır. Burada, hesap olarak ağ üzerinde ne kadar gücünüz veya etkiniz olduğuna dair bir şeyler söyleyen bir ağırlığa önem verilir. Ağırlıklandırma ne kadar iyi olursa, zincir üzerinde yeni bloklar elde etme olasılığınız o kadar artar.

NEM projesi, algoritmayı tamamen benzersiz bir şekilde tasarladı. Hesabınız, kazanılmış ve yatırılmamış bakiye olarak adlandırılan bakiye olarak ayrılır. Bunun kişisel çıkarla kazanılmış ve yatırılmamış denge olduğu söylenir. Ağırlık hesaplamasına hak kazanmak ve yeni blokları hasat etme şansı elde etmek için en az 10.000 XEM kripto para birimi kazanılmış bir bakiyeye sahip olmanız gerekir.

Bir formül kullanan bu faktörler birlikte, her hesap için bir ağırlık oluşturur. Algoritması aracılığıyla NEM, blokları dikkatli bir şekilde toplayabilmek için kullanıcıların ağ üzerinde aktif olması gerektiğini önermiştir. Sadece parayla oturmak yeterli değildir. Blok zincirine de katkıda bulunmanız gerekir. Böylece, Proof of Stake algoritması ana problemini çözer. Burada önemli olan sadece cüzdanınızın boyutudur.

Anonim P2P sistemleri, blockchain teknolojisinin faydalanmakta olduğu pek çok avantaja sahiptir. Ayrıca anonim bir kullanıcı ağı da belirli olumsuzluklar ve zorluklarla mücadele edecektir. Herhangi biri herhangi bir kimlik kontrolü olmadan ağa üye olabildiğinde, söz konusu ağ da saldırılara da açık olacaktır. NEM projesi de işte bu itibar sistemini kullanarak bu problemi çözmeye çalışır.

Bunlar, POI algoritmasına ek olarak çalıştırılır. Saldırıları ve ağı dolandırmaya yönelik girişimleri önlemek için NEM programlamasına dahil edilmektedir. Bu amaçla NEM, P2P ağları ve bu tür ağlarda itibar yönetimi için özel olarak geliştirilmiş EigenTrust algoritmasının bir çeşidini kullanır.

Olası en basit açıklamada, algoritma, yanlış bilgi gönderen düğümlerle iletişimin mümkün olduğunca sınırlı olmasını sağlar. Düğümler arasındaki birkaç işlem ve talep sırasında, her düğüm için bir güvenilirlik puanı geliştirilir. Böylece iletişim kurmak için iyi veya kötü düğümler olarak ün kazanırlar.

Akıllı Varlık Sistemi

NEM’in Akıllı Varlık Sistemi, ağdaki Catapult güncellemesinin bir parçası olarak başlatılmıştır. Bu işlevsellik ile, proje ekibi pratikte herhangi bir şirketin NEM blok zincirini herhangi bir şey için kullanmasını mümkün kılmıştır. Akıllı varlık, mevcut teknolojiyi merkezi olmayan blok zinciri ile entegre etmeyi kolaylaştıran tam anlamı ile esnek bir blok zinciri çözümüdür.

Adres bileşeni, Akıllı Varlık çözümünün akıllı varlıkları barındıran parçasıdır. Adresin temsil ettiği nesne benzersiz ve güncellenebilir olmalıdır. Burada, farklı adreslerin birbirleriyle nasıl iletişim kurması gerektiğine dair kurallar oluşturmak için NEM blok zincirinin çoklu imza işlevini kullanmak mümkündür.

NEM ağındaki bir adres, kripto para birimi içeren bir cüzdan olabilir. Ancak, birkaç potansiyel kullanımı belirtmek için teslim edilecek bir paketi veya bir ev için sahiplik belgelerini de temsil edebilir. Mozaik parçaları ise akıllı varlık çözümündeki dijital yapı taşlarıdır.

Akıllı varlıkların pratikte bir şeyler yapabilmesi, yani çeşitli işlevleri yerine getirebilmesi için işlemlere bağımlıdır. Bunlar, blok zincirindeki diğer işlemlerle aynı şekilde gerçekleştirilir ve adresler arasında mozaik parçaları gönderebilir, adreslerin sahipliğini yapılandırabilir ya da mesaj gönderebilir. Bu bileşenler birlikte, dünya çapındaki işletmeler için her tür amaç için ölçeklenebilir bir çözüm sağlar. NEM’in Akıllı Varlık çözümü, yeterince büyük ölçüde uygulanırsa alanın lideri olma potansiyeline sahiptir.

NEM geliştiricileri başından beri takma adlar altında çalışmıştır.  NEM’i Bitcoin Talk forumundan UtopianFuture takma isimli kullanıcı kurmuştur. Geliştirmeler genel olarak anonim ve gönüllü çalışma prensibine dayanıyor.

Ancak Lon Wong, NEM.io Vakfı’nın kurucusu ve lideri olduğu için NEM’in dışından biri oldu. Bu, NEM blok zincirinin uluslararası olarak uygulanmasını teşvik etmek için yaratıldı ve Wong, vakfın gelişimini ve stratejik büyümesini gözden kaçırıyordu. Hem özel hem de kamu sektörlerinde NEM için bir dizi farklı sektördeki büyüme fırsatlarıyla birlikte büyük bir potansiyel görüyor.

XEM para birimi, NEM ağının önemli bir parçasıdır. Blok zincirinde gerçekleştirilen her tür işlem XEM gerektirir. Bu, XEM’in bir hesaptan diğerine aktarılmasının yanı sıra önemli işlemler ve çoklu imzalı hesaplar oluşturmak için işlemler için geçerlidir.

NEM projesi, XEM’i akıllı ve tutarlı bir şekilde elde etmek için motivasyon faktörlerini tasarladı. Yeni bir bloğu hasat etme şansının olabildiğince yüksek olması için, kazanılmış bakiyede 10.000 XEM’e ihtiyacınız vardır. O yüzden de daha önce gördüğümüz gibi, XEM oluşturmak ve bunları kullanmak da yararlıdır. İyi bir hesap ağırlığını koyabilmeniz size yeni bloklar elde etmek konusundaki olasılığınızı arttırmaktadır.

NEM Avantajları

NEM avantajlıdır çünkü proje temeli ile çok çalışmıştır ve ilk etapta sağlam bir blockchain platformu oluşturmuştur. O yüzden de, NEM güçlü olduğu kadar da basittir. Blok zincirinin iyi ölçeklendirilmesi için gerekli olduğundan sağlam bir temel duvarı kesinlikle hafife alınmamalıdır.

Akıllı Varlık ise özellikle faydalıdır çünkü NEM’i küresel çapta akla gelebilecek her sektörde kullanılabilir hale gelir. Kapsamlı ve iyi tasarlanmış bir sistem sayesinde herhangi bir şirketin blockchain teknolojisinden yararlanması mümkündür. Mevcut sistemler ve ağ arasındaki entegrasyon odak noktasındaydı. Bu da Akıllı Varlık çözümünün aynı zamanda yüksek kullanıcı dostu olduğu anlamına gelmektedir.

NEM’in ağın blok zincirinde güvenliğini sağlamak için tamamen yeni bir algoritma yarattığını aklımızdan çıkarmamak gerek. Bu, kripto para birimi ve blok zinciri teknolojisinde çığır açıcı olaylardan biridir. PoI algoritması hem adil hem de aktif bir ağ sağlar. Bu, kullanıcıları NEM blok zincirini günlük yaşamda kullanmaya teşvik eder. Çünkü yeni blokların toplanması açısından karşılığını da alacaktır.

NEM kendisini finans sektörüyle ya da popüler olan bazı sektörlerle sınırlamadı. Altta sağlam bir blok zinciri ve Akıllı Varlık çözümü ile, NEM’in uygulanabileceği yerlerin sınırlarını belirleyen gerçekten de sadece hayal gücüdür. Bu platform şirketler arasında tercih edilen bir çözüm haline gelirse, NEM değer olarak çok önemli bir noktaya gelebilir.

NEM Dezavantajları

Net bir şekilde neyde en iyi olmanız gerektiğini daha ayrıntılı olarak tanımlamadığınızda, odaklanmanın geniş bir alana yayılması da muhtemeldir. O yüzden de NEM projesi, uygulandıkları sektöre bakılmaksızın, blok zinciri çözümlerinin hem kullanıcı dostu hem de kullanılabilir olmasını sağlamalıdır.

Belirlenen işlem ücretleri de NEM için potansiyel bir probelm olabilir. XEM’in değeri gelecekte çok artarsa, kullanıcıların bunları kullanmak istemeleri için hızla çok yüksek hale gelebilir.

Ayrıca NEM’in piyasada çok fazla rakibi olduğunu belirtmek gerekiyor. Zamanla giderek daha fazla blockchain projesi yeni sorunları çözmek için platformlar oluşturmaya çalışıyorlar. Fakat kendi içindeki pek çok özelliğinden dolayı NEM’in potansiyelini de küçük görmemek gerekiyor. Eğer daha büyük bir alanda NEM kendini göstermeyi başarırsa en büyük rakiplerini alt ederek, piyasada üst sıralara yerleşebilir.  

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir