OmiseGo Nedir?

OmiseGO, bir Asya şirketi olan Omise’nin blok zinciridir. Ağ sağlayıcıları ve ulusal sınırlar arasında geniş ödemelere yönelik artmakta olan talep ile birlikte, zorluklara merkezi olmayan ve güvenilir çözümlere ihtiyaç vardır. İşte OmiseGo bir yerde buna çözüm olmayı hedefliyor.

OmiseGO, Ethereum ağının üzerinde ayrı bir blok zinciri olarak oluşturan bir ödeme platformudur. Bazı hedefleri olan bir projedir ve esasıdna merkezi olmayan bir borsa ve küresel çapta ticaret oluşturmayı amaçlar.

Onu özel kılan özellikleri arasında platformun kripto para birimlerinin yanında fiat para birimini değiştirebilmesi gerektiğidir. Bu sayede artık para birimleri ve ağlar arasında finansal işlemlerde de aracılara gerek kalmayacaktır. Platformun yaratıcıları hem elektronik ödeme platformları hem de bankalarda mevcut ödeme çözümleri ile alakalı önemli problemleri görüyorlar ve bunun için de çözüm olarak blockchain teknolojisini kullanıyorlar.

Merkezi olmayan bir borsa, geleneksel finans hizmetlerinin sunamayacağı pek çok yararlı özelliğe sahiptir. Günümüzde yurt dışına ödeme yapmak için Dünya üzerinde en çok kullanılan yöntemlerden biri PayPal’dır. Ne yazık kı PayPal artık Türkiye’de hizmet vermiyor. Yurt dışına ödeme yapılmak istendiğinde alıcı olan kişinin parasını alabilmek için banka hesabına bağlı olan bir PayPal hesabına ihtiyacı vardır. Fakat merkezi olmayan bir borsa da buna gerek yoktur. Bu sayede ödemelerini nereden ve nereye gidileceğini bakılmaksızın mümkün olan en kısa süre içinde X kişisinde Y kişisine taşınabilir. Üstelik bu değişimler hem fiat para birimi hem de kripto para birimi olarak alım satımla uyumlu halde olacaktır. Diyelim ki TL ile gönderim yapmak istiyorsunuz. Fakat alıcı da Euro cinsinden parayı almak istiyor. OmiseGo’nun sahip olduğu merkezi olmayan bu değişim ile bu mümkündür.

Bir zorunluluk olmasa da böyle durumlarda daha yüksek güvenlikli ve hızlı bir işlem için para kripto para birimi olarak gönderilebilir. Bunun için TL – ETH – EURO tarzı bir yol ile gönderim yapılabilir. Merkezi olmayan borsa içinde dijitalleştirilen değerler ile birlikte her tür para birimi ile işlem yapabilmeniz mümkün hale gelir.

OmiseGo Cüzdanı

OmiseGo cüzdanı içinde para ve değerli eşyalar dahil dijital değerlerinizi saklayabilir, alabilir ya da gönderebilirsiniz. Bunlar direkt olarak OmiseGO ağına bağlı olacaktır. Cüzdanı çalıştırmakta olan uygulamayı açtığınız esnada, bilgisayarınız da blok zincirinde bir düğüm olarak etkileştirilecektir. Bu da OMG para birimi bağlamında oldukça önemlidir. Bu konuya yazının ilerleyen kısımlarında detaylı bir şekilde değineceğiz.

OmiseGO, cüzdan, para birimi, ağ ve herhangi bir milliyetten ayrı olarak dünya üzerindeki herkesin kullanabileceği bir ödeme çözümü sunmak istediği için, içerik oluşturucular blok zincirinde geliştirmeyle ilgilenir. O yüzden de geliştiricilere bu amaçla ücretsiz bir yazılım geliştirme kiti sunulmaktadır.

Bu durum ilgilenmekte olan şirketlerin ve geliştiricilerin ağ içinde kendi cüzdanlarını oluşturmalarını da oldukça kolaylaştırmaktadır. Sonuç olarak ağı daha fazla insanın kullanması demek onu daha fazla müşteriye sunması demektir.

OmiseGO ve Ethereum Arasında İlişki

Temelde OmiseGo ve Ethereum birbirleri ile oldukça yakın bir şekilde bağlantılıdır. OmiseGo’nun Ethereum blok zinciri üzerine inşa edildiğini daha öncesinde söylemiştik. Fonların nereye taşınacağı ve nelerin uygulanacağı dair işlemler OmiseGo ağında yürütülür. Fakat gerçek anlamda para transferi ise Ethereum’un blok zincirinde çalışacaktır.

Bunların yanında merkezi olmayan bir borsada kripto para aracılığı ile başka bir fiat birimine aktarıldığında referans para birimi olarak kullanılacak olan Etherum’un kripto para birimi olacaktır. Bu açıdan Ethereum zinciri ve kripto para birimi OmiseGo için önemli bir noktada yer almaktadır.

OmiseGO’nun Çözdüğü Problemler

Bu proje eğer bütünü ile uygulanabilirse, e-ticaret alanında büyük bir devrim etkisi yaratacaktır. Merkezi olmayan bir borsayla, hem kripto para birimleri hem de fiat para birimleri ile çeşitli ödeme ağları arasında ticaret yapmak da mümkün hale gelecektir. Bu da herkesin kullanabilecek herkese açık olan bir ticaret platformu olacaktır.

Bir anlamda OmiseGO bankaları ortadan kaldırmayı hedeflemektedir. Borsa ticaretini merkezi olmayan bir yola doğru götürmek istemektedir. Para aktarımlarında bunun kendi sistemlerinde kilitli kalması yerine bunları saniyeler içinde aktarabilirsiniz. Burada tek kriter, çözümün OmiseGO blok zincirine bağlı kalması olacaktır.

Bunun yanında proje herhangi bir banka hesabı olmayan bireylere kullanımı kolay ve uygun fiyatlı ödeme çözümleri sunuyor. Günümüzde dünya üzerinde banka hesabı olmayan milyonlarca kişi olduğunu unutmamak gerekiyor. O yüzden de bu kişiler bu tarz kullanışlı platformlara ihtiyaç duymaktadır.

Günümüzde bu tarz para transferlerinde genellikle Western Union ve MoneyGram gibi hizmetler üzerinden yapılır. Bu hizmetler hem çok pahalıdır hem de para gönderme işlemlerinin gerçekleşmesi oldukça uzun sürer. OmiseGo ile bunları sahip olduğunuz akıllı telefon ile yapmanız mümkündür.

Günümüzde banka hesabı olmayan iki milyara yakın insan olduğu biliniyor. Bu da OmiseGo için büyük bir pazarın var olduğu anlamına geliyor. Bunun yanında yazılım geliştirme kiti sayesinde dünyanın herhangi bir yerinde bulunan bir perakendeci müşterileri için kendi ödeme çözümleri geliştirebilir. Bu sayede e-ticaret de büyük ölçüde kolaylaşır ve daha da küresel bir hale gelir. Şu anda bu sistemin Asya pazarında pek çok satıcı tarafından ödeme çözümü olarak kullanıldığı biliniyor.

Bunun yanında OmiseGO Tayland’da oldukça etkilidir. Projenin bu ülkede geliştirilmiş olmasının da elbette ki büyük bir etkisi vardır. Bunun yanında OmiseGO’nun ülkedeki pek çok önemli banka ve Tayland Maliye Bakanlığı ile iş birlikleri ve anlaşmaları bulunmaktadır. Ayrıca proje yüzlerce restoranda OmiseGO ile ödeme yapabilmek için dünyanın en büyük markalarından biri olan McDonalds ile ortak ile bile kurmuştur.

Yazının ilk başlarında OmiseGO’nun Omise isimli bir şirket tarafından geliştirildiğini söylemiştik. Şirketin kurucuları Taylandlı Donnie Harinsut ve Japonyalı Jun Hasegawa’dır. Projenin ortakları arasında Ethereum geliştiricisi olan Vitalik Buterin de yer almaktadır. Bunun yanında Gavin Wood ve Joseph Poon gibi önemli isimler de ortaklar arasında yer alıyor.

OmiseGO, ICO ile tüm bağış toplama etkinliğini projeye yönlendirmesi ile büyük bir ün kazandı. Bu ICO halka açık olarak satışı başlamadan önce para birimi ve platformun ilgisi yaklaşık 100 milyon dolardı. Fakat Omise ihtiyaçları olan 25 milyon doları topladıktan sonra durmayı tercih etti.

Burada OmiseGO’nun tek bir şirkete ait olmadığını vurgulamak gerekiyor. Yani bir anlamda platformun sahibi Omise değildir. Burası herkesin uygulama geliştirebileceği açık kaynaklı bir platformdur. O yüzden sahipleri aslında OMG para birimine sahip olan herkestir. Bunu hisseler gibi düşünebilirsiniz Ne kadar çok OMG para biriminiz var ise ağa da o kadar çok sahip olursunuz.

OMG Para Birimi

Daha önce uygulamayı açtığınızda bilgisayarınızın blockchain ağında bir düğüme dönüştürdüğünü belirtmiştik. Bir işlem tamamlanacağı zaman, bir dizi düğüm tarafından yani OmiseGO cüzdanının kurulu ve açık aldığı bir dizi etkin bilgisayar tarafından onaylanması gerekir.

OmiseGO’daki OMG para birimi, OmiseGO cüzdanına yakından bağlanacaktır. Bahsedildiği gibi, bu uygulama açıldığında bilgisayarınızı blockchain ağında bir düğüme dönüştürür. Bir işlem tamamlanacağı zaman, bir dizi düğüm tarafından, yani OmiseGO cüzdanının kurulu ve açık olduğu bir dizi etkin bilgisayar tarafından onaylanması gerekir. Bu kısım Proof of Stake denilen yerdir. Blok zincirinde karşılık gelen miktarda işlemi onaylayabilmek için cüzdanınız belirli miktarda OMG olması gerekiyor. İşlemler OmiseGO ağında yürütüldüğünde, bu her işlem için küçük bir aracılık oluşturacaktır. Bu gelir de OMG para birimine sahip olanlara, sahip oldukları para birimine orantılı bir şekilde dağıtılacaktır.

O yüzden de cüzdanınızda saklayarak ne kadar çok para yatırırsanız, OmiseGO işlemlerinden o kadar fazla kazanabilirsiniz. Eğer ağı bazı şekillerde kötü kullanırsanız bu sadece işlemleri onay hakkınızı kaybetmekle sınırlı kalmaz. Aynı zamanda bütün para biriminizi kaybedersiniz.

Bu da OmiseGo da para birimlerini koruma konusunda bir avantaj sağlıyor. Bunun yanında blok zincirinde birtakım hileler yapılmasının da önüne geçilmiş oluyor.

OmiseGO Avantajları

Bu projenin sahip olduğu en büyük avantajlardan biri de olağanüstü bir büyüme potansiyeline sahip olmasıdır. Sahip olduğu özellikler ve basit ödeme çözümleri sayesinde OmiseGO küresel çapta lider haline gelebilir.

Merkezi olmayan bir borsa sayesinde kripto para birimleri ile fiat para birimleri arasında finans kurumlarıyla alakalı herhangi bir işlem ya da onaya gerek olmadan para gönderimi yapmak mümkün olacaktır. Üstelik bu işlemler olabilecek en hızlı şekilde gerçekleşecek ve blockchain teknolojisi sayesinde en üst düzey güvenlik önlemleri çerçevesinde meydana gelecektir. Bu geleceğin en önemli ve değerli çözüm yöntemlerinden bir tanesi olabilir.

Asya günümüzde büyüme potansiyeli olan pazarlardan biridir. OmiseGO’nun başlangıç için bu pazarı hedeflemesi onun için çok büyük bir avantajdır. Tayland kurulan proje zaman içinde Güney Doğu Asya’da yaygınlaşmaya başladı. Şu anda banka hesabı olmayan milyonlarca insanın olduğu düşünüldüğünde OmiseGO’nun önünde büyük bir potansiyel var gibi görünüyor.

Gavin Wood ve Vitalik Butarin gibi isimler OmiseGO ile bağlantılı olması da proje için oldukça faydalı. Ethereum şu anda Bitcoin’den sonraki en değerli kripto para birimi ve blockchain teknolojisinde dünyanın neredeyse lideri konumunda. Bu da OmiseGO gibi bir proje çok fazla avantaj ve katkı sağlamaktadır.

OmiseGO para biriminin değer kazanması yüksek düzeyde uygulamaya bağlıdır. Fakat zaman içinde daha çok geliştirici ve daha çok kişi bu çözümleri kullanırsa gelecekte bu kripto para biriminin potansiyelinin çok fazla artacağı ve değerleneceği anlamına gelmektedir.

OmiseGO Dezavantajları

OmiseGO oldukça iddialı bir projedir. Uygulamada hem borsayı kullanalları hem de bankayı geri planda bıracak bir çözüm yaratarak listeyi yüksek bir düzeyde tuttu. O yüzden de iddialı projeler beraberinde birtakım riskleri de getirmektedir. Bankacılık sektörü uzun bir süredir varlığını ve liderliğini devam ettiriyor. Böylesine köklü olan kurumlar ile rekabet etmek ve onun yerine almaya çalışmak elbette ki sanıldığı kadar kolay olmayacaktır.

Bunun yanında bu alanda özellikle blockchain teknolojisine dayanan çok daha fazla ödeme çözümleri ile karşı karşıya kalacağız. Günümüzde bile bu alanda pek proje karşımıza çıkıyor. Bunun yanında bu tarz projeler ile hükümetlerin ve bankaların ne ölçüde işbirlikleri yapacakları da yüksek düzeyde belirsizdir. Ayrıca küresel çapta pek çok ülke ve banka zaman içinde kendi dijital para birimlerini de geliştirmeye başlayabilir.

Fakat ilerleyen dönemlerde bu projenin geliştirdiğine benzer çözümler bulursak burada lider olacak olan kişinin OmiseGO olacağı da kesin değildir. Şu anda bile aynı hedefleri taşıyan bazı projeler bulunmaktadır. Bu yolda bazıları oldukça başarılı olacak iken bazıları ise büyük bir hayal kırıklığı olarak tarihteki yerlerini alacaklar.

Projenin başarılı olmasının büyük ölçüde uygulamaya bağlı olduğunu da unutmamak gerekiyor. Eğer OmiseGO doğru yönde hamleler ile ilerlerse ki şu anda böyle bir eğilim var gibi görünüyor zaman içinde küresel çapta en büyük platformlardan biri haline gelebilirler.

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir