NXT Coin Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Bitcoin’in 2009 yılındaki çıkışının ardından bugüne kadar piyasada farklı özelliklere sahip olan ve farklı amaçlara hizmet eden pek çok kripto para birimi ortaya çıktı. Bunlardan biri olan NXT Coin hakkındaki detayları sizlerle paylaşacağız.

nxt coin

Geleneksel tekliflerin ötesinde NXT Coin tam anlamı bir ödeme sistemi oluşturmayı amaçlar. Sahip olduğu özelliklerle de bu yüksek oranda mümkündür. Fakat sunmuş olduğu etkinin tam olarak ne olduğunu kavrayabilmek için temel noktaları anlamak önemlidir.

NXT Coin Nedir?

Bir ödeme ağı oluşturmak amacı ile piyasa sürülen bir kripto para birimidir. İlk olarak 2013 yılında ortaya çıkan NXT o dönemde çıkan pek çok dijital para birimi ile aynı dönemde piyasa çıkmıştır.

Bu kripto para biriminin işleyişi ise farklı işlevlere sahip olan bir platforma bağlıdır. Temelde farklı ihtiyaçları olan kullanıcıların kullanabilmesi amacı ile ödeme ekosistemi oluşturmaktadır.

Başlangıçta tıpkı bir yazılım gibi çalışmış, lansmanında ve sonrasında yapılan güncellemeler ile diğer özellikleri de bünyesine katmıştır. İşlemlerin doğrulanması için kullanılan yöntem ise PoF’dir. Böylece doğrulayıcılar, kamu kaydına geçecek olan işlemleri doğrulamak amacı ile kripto para birimlerini kullanmaktadırlar.

Platform olarak NXT’nin öne çıkan bir diğer özelliği de kullanıcılarına sunmuş olduğu özgürlüktür. Sadece bur kripto para birimine yatırım yapmanızdan çok eksiksiz bir yapı ile kendi finansal uygulamalarınızı yapmanız mümkün hale gelir.

NXT Coin Avantajları

Kendine has özelliklere sahip olması diğer kripto para birimlerine nazaran daha avantajlı olmasını sağlamaktadır. Oluşumu ile ödeme ve işlem sistemine çok daha fazla özgürlük getirmektedir. Blockchain teknolojisi kullanıldığı için şeffaflık sayesinde kullanıcılarına çok daha fazla kontrol imkanı verir. Ayrıca büyük ölçekli işlemlerin de gerçekleştirilmesine imkan tanır.

2015 senesinde bu kripto para birimi ile alakalı ilgi çekici bir olay meydana geldi. Bir Yunan adasının ekonomik gelişimini hızlandırmak için bir çözüm olarak duyurulmuştur. Bu da NXT yapısı ile oluşturulmuş olan Drachmae Coin ile olmuştur. Buradaki asıl amaç kripto para birimi ile yaşanan problemlerden muzdarip olan ekonomiye katkı sağlamaktı. Bu adanın seçilme gerekçesi ise geleneksel bankacılık sektörünün adadaki nüfus tarafından yapılan seri çekimlerden dolayı karşılaşmış olduğu zorluklardı. Her ne kadar sonuçlar tam anlamı ile yayınlamamış olsa da bu deney öncü olmayı başarmıştır. Böylece pek çok yerde de blockchain’in kullanılması da teşvik edilmiş oldu.

Günümüzde artık ülkeler kripto para birimlerinin kendi ekonomik sorunlarına ne tarz çözümler getirebileceğini ciddi bir şekilde düşünmekte ve bazıları da bunları uygulamaya koymaktadır. Zaman içinde bu gelişmeler ile birlikte bazı ülkelerin kendi ekonomilerine katkı sağlamak için bu tarz denemeler yapma ihtimali oldukça yüksektir. Zaman içinde bunların detaylarını hep birlikte öğreneceğiz.

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir