Siacoin (SC) Nedir?

Bilindiği üzere özellikle son dönemlerde bulut depolama hizmetleri oldukça popülerleşti. Bu alanda pek çok şirket açıldı ve birçok kişi de artık bulut depolamayı tercih etmeye başladı. Ancak bu hizmetin kendi içinde bazı problemleri de bulunuyordu. İşte Siacoin projesi bu alanda pek çok problemi çözmeyi amaçlayan bir proje olarak karşımıza çıkmaktadır.

siacoin

Bilindiği üzere bulut depolama sistemlerindeki en büyük sıkıntılardan biri güvenliktir. Özellikle kişisel dosyalarınızı, resimlerinizi ve videolarınızı bulut depolama sistemlerinde saklıyorsanuz kullandığınız platformun güvenli ve güvenilir olduğundan emin olmak istersiniz. Ancak günümüzde en güvenilir olduğu iddia edilen bulut depolama şirketlerinde bile güvenlik skandalları yaşandığına şahitlik edebiliyoruz. Ayrıca bu hizmeti kullanmak da nispeten oldukça maliyetlidir. Kullanmak istediğiniz depolama alanı ve süresi de artıkça maliyet de aynı oranda artmaktadır. Bunlara ek olarak eğer hizmet veren firmanın altyapısı iyi değilse depolama ile alakalı pek çok problemle de karşılaşma ihtimaliniz vardır. Örneğin, yüklemiş olduğunuz dosyanın bir süre sonra bulut sisteminden silinmiş olduğunu görebilirsiniz. Bu tarz pek çok problem bulut depolama sektöründe karşınıza çıkabilir. İşte Siacoin projesi tüm bu problemleri çözmek amacıyla ortaya çıktı.

Günümüzde bulut depolamadaki yüksek maliyet ve güvenlik açıklarından ötürü Siacoin projesi kısa bir süre içinde küresel çapta büyük bir ilgi görmeyi başardı.

Siacoin Avantajları

Bu projenin kendi içinde pek çok avantajı bulunuyor. Hiç şüphesiz bunlar arasında en dikkat çeken şeyler arasında gizlilik ve maliyet yer alıyor. Ancak projenin avantajları sadece bunlar ile sınırlı değil. O yüzden genel olarak projenin avantajlarına göz atabiliriz.

Maliyet Açısından Ucuz Olması

Günümüzdeki pek çok bulut depolama siteleriyle karşılaştırdığımızda Sia platformu oldukça yüksek oranda daha ucuz olarak karşımıza çıkmaktadır. Eğer bulut depolama hizmetlerini piyasanın oldukça altında bir fiyatla almak istiyorsanız bu proje sizin için daha uygun olacaktır.

Gizlilik

Bulut depolaması hizmeti aldığımızda hiç şüphesiz en büyük beklentimiz gizlilik yani bir anlamda mahremiyettir. Siacoin bu anlamda ağdaki bütün verileri şifreliyerek dağıtmaktadır. Bu sayede verileriniz üçüncü tarafların eline geçmemiş olur. Özel anahtarlar sizdedir ve izniniz olmadan herhangi birinin erişmesi mümkün değildir.

Yedekleme Sistemi

Platform aynı zamanda verilerinizin tüm yedeklerini de tutar. Küresel çapta farklı depolama yerlerine verilerinizi yollayarak yedekli bir şekilde kalmasına imkan tanır. Bu sayede ilerleyen zamanlarda yedeklere ihtiyaç duyduğunuzda bunlara yeniden erişebilirsiniz.

Bunlara ek olarak blockchain teknolojisini kullanması, açık kaynaklı olması da en büyük avantajları arasında yer almaktadır. Zaman içinde bulut depolama teknolojilerine olan ilginin de artacağı öngörülmektedir. Böyle bir durumda ilerleyen zamanlarda Sia gibi platformlara çok daha fazla ihtiyaç olacak gibi görünüyor. Elbette ki gelişmeleri gelecek dönemlerde çok daha net bir şekilde görme fırsatı elde edeceğiz.

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir