Synthetix Network (SNX) Nedir?

Bitcoin’in ilk olarak 2009 yılında hayatımıza girmesinden bir süre sonra hayatımıza kripto para borsaları girmeye başladı. Başlangıç dönemlerinde doğal olarak sadece Bitcoin’in yer aldığı kripto para borsaları çıkmıştı. Ancak artık günümüzde kripto para borsaları oldukça çeşitli kripto para birimlerine ev sahipliği yapıyor. Üstelik bu borsalar oldukça yüksek miktarda kazanç da elde ediyorlar. Fakat bu borsaların kendi içinde de pek çok problemi bulunuyor. Günümüzde ise artık DeFi yani diğer adıyla merkezsiz finans uygulamaları çok daha fazla öne çıkmaya başladı. İşte bu noktada Synthetix Network önemli bir rol oynamaya başladı.

synthetix

Öncelikli olarak Synthetix Network’ün ne olduğunu daha iyi anlayabilmek için DeFi kavramını anlamamız gerekiyor. DeFi genellikle blockchain tabanlıdır ve kripto para cüzdanları ile erişilebilir. Örneğin günümüzdeki bankalar merkezi bir yapıya sahiptir ve üçüncü taraflara bağlılık söz konusudur. Ancak DeFi uygulamalarında üçüncü taraflar bulunmaz. Bu sebepten ötürü finans işlemlerinizin tamamını herhangi bir aracıya gerek duymadan gerçekleştirmeniz mümkün hale gelir.

Synthetix ise en kısa tanımı ile yapay olan varlıklar oluşturulması ve bunları dağıtılması amacı ile oluşturulan bir protokoldür. Bu sayede akıllı sözleşmeler ile herhangi bir varlık üzerinde işlem yapmanız için onu tutmanıza gerek yoktur.

Sahip olduğu pek çok özellikten ötürü de Synthetix, klasik kripto para yatırımcılarının bile erişemedikleri varlıklara yatırım yapmasını sağlamaktadır. Bunlara ek olarak Ethereum tabanlı lan DeFi platformlarında fon sağlama aracı olarak listelenebilir. Üstelik bunun karşılığında faiz de kazanmanız mümkündür.

Synthetix Network (SNX) Nasıl Satın Alınır?

SNX satın almanın pek çok yolu bulunmaktadır. Bunun elbette ki en basit yolu kripto para borsalarını kullanmaktır. Günümüzde pek çok borsada SNX bulmanız mümkündür. Bu borsalar arasında güvenilir olanları seçerek satın alma işlemini gerçekleştirmeniz mümkündür.

Günümüzde bu kripto para birimini alabileceğiniz pek çok borsa bulunuyor. Bu borsalarda bazıları ise şu şekildedir;

  • Coinbase
  • Binance
  • Bittrex
  • KuCoin
  • Gemini
  • Huobi
  • Kraken

Kwenta ise merkezsiz bir borsa olarak karşımıza çıkmaktadır. Fakat bu borsadaki işlemler tek bir akıllı sözleşem gerçekleşmektedir. Günümüzde bu merkezsiz borsa pek çok kripto paraya ev sahipliği yapmaktadır.

Synthetix’in diğer benzer projelerden en büyük farkı hiç şüphesiz sadece kripto paralar üzerinde işlem gerçekleştiriliyor olmamasıdır. Buna ek olarak fiat para birileri, emtialar ve hisse senetleri ile işlem gerçekleştirmek mümkündür. Üstelik buna ek olarak pek çok hizmeti de kullanıcılarına sunmaktadır. Bu açıdan bakıldığında kendisine benzer olan projelere göre daha avantajlı ve seçenekli olduğu belirtmek mümkündür.

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir