Audius (AUDIO) Nedir?

Merkezi olmayan bir müzik hizmeti olarak karşımıza çıkan Audius genel olarak sosyal medya özelliklerini barındırmaktadır. Açık kaynaklıdır ve AUDIO belirtecine sahiptir. Genel anlamda sanatçılar, fanları ve geliştiriciler için oluşturulmuş bir hizmettir.

audius

Bilindiği üzere müzik sektörü zaman içinde fazlasıyla gelişti ve küresel çapta pek çok müzik akışı hizmeti ortaya çıktı. Elde edilen verilere göre 2020 yılında bu hizmetler 13 milyar Dolar’dan fazla gelir elde etmişti. Fakat sektörün kendi içinde bazı sıkıntılar olduğunu düşünenler de vardı. Çünkü sanatçıların çalışmalarından daha çok bu hizmeti sunanların para kazandığı biliniyordu. İşte bu noktada Audius devreye girdi. Sanatçıların oluşturdukları müzikler ile nasıl para kazanacakları konusunda onlara daha fazla güç vermeyi amaçlıyor. Ayrıca sanatçıların fanları ile direkt olarak bağlantı kurmalarını sağlamakta ve bunu da kripografi ile desteklemektedir.

Bu protokol açık kaynaklıdır ve sanatçılar, fanlar ve geliştiriciler tarafından yönetilmektedir. 2021 yılının başında 2,9 milyon kullanıcıya sahip olan platform bu yılın ortalarında 5,3 milyon kullanıcıya ulaştı.

Audius 2018 yılında kuruldu. Merkezi olmayan bir akış hizmeti olarak karşımıza çıkmaktadır. İlk olarak Ethereum’un yan zinciri olarak bildiğimiz POA Ağı’nda oluşturulmuştu. Ancak sonrasında ise Solana blok zincirine taşınmıştır.

Kurulduğu 2018 yılında Pantera Capital, Lightspeed ve General Catalyst’den toplamda 5 milyon Dolar sermaye aldı. Ayrıca Binance Labs’tan da 1,25 milyon Dolar değerinde fon almayı başarmıştır.

Audius Özellikleri

  • Jetonlar düğümler, sanatçılar ve fanlar arasında teşvik görevi görür.
  • ERC20 tarafından desteklenmektedir.
  • Ağ güvenliği düğümler tarafından sağlanır ve bunun karşılığında da ödüllerini alırlar.
  • Sanat platformda NFT koleksiyonlarını görüntülemek için jetonu stake ederek premium özellikler elde edebilirler.
  • Platforma katılmak için kripto ya da blockchain bilgisine gerek yoktur.
  • Platformda belirli başarıları gerçekleştirmeniz durumunda AUDIO ile ödüllendirilirsiniz.
  • AUDIO jetonları sanatçılara sadece dinlenme sayısına göre değil katılımlara göre de verilmektedir. 2020 yılında 10 bin sanatçıya 50 milyon Audio dağıtılmıştı.
  • Sanatçılar ücretsiz bir şekilde eserlerini yükleyebilirler. Ayrıca her bir kullanıcı ücretsiz bir şekilde bu eserleri dinleyebilmektedir.
  • Bağımsız bir platform olsa da büyük şirketlerin sanatçılarına da yer vermektedir. Bilindiği kadarıyla ünlü isimler ile birlikte platformda 100 bin’in üzerinde sanatçı bulunmaktadır. Bu sayı her geçen gün de artmaktadır.
  • Audius genel olarak bakıldığında Spotify ve Soundcloud’a çok fazla benzemez. Çünkü merkezi sunucular ve izleme sayısına güvenmek yerine blok zinciri ağına kurulmuş merkezi olmayan bir müzik akış hizmetidir.

Müzik sektörünün daha fazla gelişmeye başladığı bu dönemde çok daha fazla sanatçı içerik üretmeye başladı. Audius bu konuda öncü olan platformlardan biri olacak gibi görünüyor.

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir