Decred (DCR) Nedir?

Bilindiği üzere günümüzde bankalar ve hükümetler bir merkez olarak otoritedir ve büyük bir güce sahiptirler. Decred bunu tersini çevirmek için ortaya çıkmış olan bir kripto para birimidir. Geleneksel para birimlerini merkezi olmayan bir yapıya sokmak için odaklanmıştır.

decred

Genel anlamda bakıldığından Bitcoin’e alternatif olması için oluşturulmuştur. 2015 senesinde Company Zero, Bitcoin ile alakalı zorlukları gösteren bir yayın paylaştı. Eski Bitcoin geliştiricileri tarafından oluşturulmuş olsa da Bitcoin çatalı değildir. Bazı kişiler Decred’de Bitcoin geliştiricileri yer aldığı için onun bir Bitcoin çatalı olduğunu düşünüyordu. Ancak ayrı bir kripto para birimi olarak karşımıza çıkmaktadır.

Bitcoin’e alternatif olarak çıkmasına rağmen onunla arasına bazı farklar bulunmaktadır. Proof of Work + Proof of Stake modeli ile Decred’in saldırıya uğraması çok daha pahalıdır. Ayrıca fikir birliği kurallarında değişiklik yapmaya imkan tanımakta olan yerleşik bir resmi yönetimi vardır. Genel olarak Decred’in blok ödülleri ile birlikte finanse edildiğini söyleyebiliriz.

Bunlara ek olarak her bir blok ödülünün % 10’unun projenin hazinesine tahsis etmiştir. Böylece finansman problemine de iyi bir çözüm getirmiştir. İlk piyasaya sürüldüğü dönemde ise sahip olduğu özelliklerden ötürü kripto para dünyasında büyük bir ilgiyle karşılandığını da belirtmek gerekiyor.

Decred’in kendi içinde bir oylama sistemi bulunur ve böylece Decred ile alakalı kararlarda kullanıcıların oy hakkı bulunur. Sistemde bir problem çıkarsa da bunlar daha demokratik bir yöntem ile çözülüyor. Ayrıca Windows, Mac ve Linux’ta kullanılabilen cüzdanlara da sahiptir.

Decred’de Madencilik

Daha öncesinde hem Proof of Stake hem de Proof of Work’ü kullandığını belirtmiştir. Geliştiriciler ikisinin bir arada olduğu sistemlerin kullanıcılar için çok daha yararlı olacağını düşünüyorlar. Bitcoin bilindiği üzere günümüzde madenciliği için çok pahalı donanımlar gerektiriyor. Her ne kadar ilk dönemlerinde bu daha düşük maliyetli donanımlar ile yapılabiliyor olsa da artık bu mümkün değildir. Fakat Decred madencilik için donanımı olmayanlara yani madencilik yapmayanlara da onaylama görevi vererek kullanıcılar arasında bir güç dengesi sağlamaktadır. Böylece % 51 saldırısına karşı da makul bir önlem alınmaktadır.

Bunlara ek olarak DCR’nin de tıpkı Bitcoin’de olduğu 21 milyon sınırı bulunmaktadır. Bunların yüzde 8’i öncesinde kazılmıştır. Bunun yarısı airdrop ile kullanıcılara dağıtılırken, diğer yarısı da geliştiricilere dağıtılmıştır. Bilindiği üzere Bitcoin’de madenci ödüllerinin tamamı Proof of Work madencilerine gitmektedir.

Decred gerçek anlamda finans sisteminin gelişmesi için ciddi yatırımlar yapıyor. Merkezi sistemlerde yapılan manipülasyonları ortadan kaldırmak için tasarlanmıştır. Günümüzde ise güvenilir ve sürdürülebilir blok zincirlerinden biri olarak görülmektedir. Zaman içinde projenin nasıl bir noktaya geleceğini de hep birlikte göreceğiz.

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir