Elrond (EGLD) Nedir?

Son dönemlerin en dikkat çeken projeleri arasında yer alan Elrond özellikle ölçeklenebilirlik konusuna odaklanmıştır. Geçtiğimiz yılın Eylül ayında ise kripto para birimi olan ERD, eGLD’ye geçiş yapmıştı.

elrond

Performans ve ölçeklendirme günümüzde pek çok blok zincirindeki sorunlardan biridir. Kötü performansa sahip olan blok zincirlerindeki yavaş işlemlerden dolayı pek çok kişi sıkıntı yaşamaktadır. Elbette ki bu soruna çözüm olarak çıktığını vaat eden pek çok proje bulunuyor. Ancak Elrond’un bu noktada daha farklı yanları olduğunu da görüyoruz.

Elrond Nedir?

Elrond en kısa tanımı ile yüksek düzeyde ölçeklenebilirlik ve yüksek performans sağlamak için oluşturulan halka açık bir blok zinciridir. En temel amacı ise kullanıcılara ekstra gizlilik sağlarken, merkezi ağlar ile karşılaştırıldığından daha yüksek bir performans sağlayabilen bir ağ oluşturmaktır.

Elrond ağı kendi içinde blok zincirini genel hatları ile oluşturan bazı parçalara sahiptir. Düğümler ve kullanıcılar ağın çalışması için iki temel unsurdur. Düğümler ağda işlemleri hem aktif hem de pasif olarak işlemekte olan cihazlardır. Doğrulayıcılar ise ödüller karşılığında blok oluşturmayı sağlayan özel düğümlerdir. Bunların yanı sıra daha faza düğümün ağa katılması ile birlikte azaltılmış depolama ihtiyaçları ve iyileştirilmiş bir doğrusal ölçekleme sunmaktadır.

Elrond’un amaçlarından biri de merkezi olmayan uygulamalar yani dApp ekosistemini geliştirmektir. Ekibin Maiar isimli ilk dApp’i piyasaya sürdüklerinde ne kadar başarılı olduklarını biliyoruz. Projenin kurucusu ise Benjamin Mincu’dur. Maiar aşırı hızlı ve gizliliğe ekstra önem veren bir tarayıcıdır. Bunların yanı sıra pek çok kullanışlı özelliği de içinde barındırmaktadır. Zaman içinde yaşanan bazı hatalara rağmen bunlar giderildi ve Maiar tam anlamı ile geliştirildi. Oldukça kullanıcı dostu da bir arayüze sahiptir.

Blockchain teknolojisinin benimsenmesine baktığımızda en büyük sorunun yeni teknolojilerin karmaşıklığı olmuştur. Kripto para birimlerini hiç bilmeyen birine anlattığınızı düşünün. Bu ilk başlarda ona fazlası ile karışık gelecektir. Elrond’un geliştiricileri de böyle bir sorunun olduğunu gördüler. Bunun yerel param birimlerini yeniden düşünmeleri gerektiklerinin farkındaydılar. Ayrıca eGLD’yi oluşturduklarında da bunun ekosistemin özü olacağının farkındaydılar.

Elrond Network bilindiği üzere bir süredir çalışmaya devam ediyor. Bunlara ek olarak projenin Binance Launchpad tarafından onaylanması da Elrond’un Binance tarafından incelendiğini göstermektedir. Bu da projenin zorlu bir testten geçtiğini gösteriyor. Projenin içinde de oldukça yetenekli isimlerin olduğunu belirtmek gerekiyor. Günümüze kadar iyi bir iş çıkarttıkları düşünülmektedir. Bunun sebebi ise söz verdikleri her bir teslim tarihini tam zamanında yerine getirmeleriydi. Elrond oldukça iddialı projelerden bir tanesi. Elbette ki projenin zaman içinde nasıl bir noktaya geleceğini de göreceğiz.

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir