GYRO Coin Nedir?

GYRO, stabil para birimlerinden daha güvenli ve daha sağlam teşvikler sunarken varlıklardan korunmak için de kullanılabilecek bir varlık sınıfı olarak karşımıza çıkmaktadır. Kripto para dünyasında ABD Dolar’ının sabitlendiği Tether yani USDT gibi kripto para birimleri bulunmaktadır.

gyro

Günümüzde bu stabil para birimleri özellikle DeFi’de oldukça popüler bir hale geldi. Bilindiği üzere günümüzde dolaşımda 115 milyar Dolar’dan fazla stabil coin bulunuyor. O yüzden de yatırımcılar kripto para birimlerinin oynaklığından korunmak için USDT, USDC gibi stabilcoinleri kullanıyorlar.

GYRO Nedir?

GYRO en kısa tanımı ile uzman yatırımcıların sigortarlı bir şekilde kalmasını sağlarken kar elde etmesine olanak sağlayan yeni bir varlık sınıfı projesidir. BSC ağında merkezi olmayan bir hazine tarafından desteklenmektedir. Ayrıca en 1 USD değerini koruyan bir coin olarak karşımıza çıkmaktadır. Fakat GYRO herhangi bir şeye bağlı değildir. O yüzden sahiplerine oldukça yüksek bir kar potansiyeli sağlayan 1 USD’den daha fazla değere de sahip olabilmektedir.

Böylece GYRO kendi ekonomik politikasını sahip olur. Merkezileşme, hükümet çıkarları ve temel değer eksikliği gibi pek çok neden dolayı kusurları olabilecek fiat para birimleri ile alakalı problemleri de çözmektedir. Bu kripto para birimi USDT, USDC, DAI ve BUSD tarafından da desteklenmektedir. Hazinesi ise topluluk tarafından yönetilmekte olan protokol tarafından kontrol edilmektedir. Böylece hazinesi protokolü tarafından yönetilmekte oluşmaktadır. Likitide ise protokolün malıdır ve teklifin genişlemesini kontrol etmek için tasarlanmış yüksek ödüller ve tahvillerinin mekanizmasıdır. Bu tahviller protokol için gelir üretmektedir. Hazine gelirleri GYRO’yu basabilmek ve bunlar stakerlara dağıtmak için kullanmaktadır.

GYRO’yu diğer stabilcoinlerin aksine daima desteklendiği, tam anlamı ile merkezi olmadığı, istikrarlı yüksek getiri sağladığı ve daha önce görülmemiş oranda işlemleri kolaylaştırdığı için yatırımcıların piyasada para kazanmalarına imkan tanımaktadır. Rekabetçi teşviklere sahip olması ve bol likitideye sahip olması kendini farklı kılan özelliklerinden yalnızca bazılarıdır.

GYRO Stabilcoin Mi?

Net bir şekilde GYRO’nun stabilcoin olmadığını söylemek mümkündür. Onun yerine GYRO diğer merkezi olmayan varlıklar tarafından desteklenmekte olan algoritmik bir rezerv para birimi olmayı hedefliyor. GYRO sadece kendi değerini elde etmiş olduğu kısmi nakit rezervlerinden ötürü kullanıcıların daima faydalanabilecekleri bir değer sağlamaktadır.

GYRO hiç şüphesiz son dönemlerin en dikkat çeken projeleri arasında yer almaktadır. Kendi amaçladığı yolda yeni bir bakış açısı getirmeyi de başarmıştır. Fiyatıyla da dikkatleri üzerine çekmeyi başaran bir kripto para birimi olarak da karşımıza çıkmaktadır. Elbette ki GYRO’nun zaman içinde nasıl bir performans sergileyeceğini daha net bir şekilde göreceğiz. Kripto para birimleri artık pek çok farklı alanda önemli yeniliklere imza atmaya da devam edecek gibi görünüyor.

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir