Stablecoin Nedir?

Paraların günlük hayatımızda birçok kullanım alanı vardır. İlk olarak para birimleri mal ve hizmet için ödeme aracı olarak kullanılır. Ardından ise finansal olarak değeri zamanla güvenli bir şekilde saklayabileceğiniz istikrara sahip bir para birimi olmalıdır. Fakat bir para biriminin depolamaya değer olması için bu değerin zamanla öngörülebilir ve belirli düzeylerde sabit kalabildiğinde de emin olunmalıdır. Stablecoin işte bu noktada önem kazanır.

Günümüzde kripto birimleri ise genelde zaman içinde öngörülemez ve belirli düzeylerde de genel olarak sabit kalamazlar. Bir kripto para gün içinde yüksek oranlarda dalgalandığında bu değeri verimli bir şekilde depolamanız zordur.

Bitcoin ve Ethereum günümüzdeki en değerli iki kripto para birimidir. Fakat her ikisi de değer bakımında dalgalanmalar yaşıyor. Oynaklık spekülasyonu arttırdığı için gerçek dünyada toplu olarak benimsenmeye ve kullanıcı dostu olmaya da engel oluşturuyor. Mesela, Bitcoin’in değeri saatler içinde değişebileceği için bir maaşın Bitcoin ile ödenmesi pek uygun değildir. Elbette ki internet üzerinde Bitcoin ile mal ve hizmet alıp satanlar vardır. Fakat burada önemli olan nokta değerinin kısa bir süre içinde yükselip düşebilmesidir.

Yaşanılan bu oynaklıktan dolayı kripto para teknolojisinin kullanılması da zorlaşıyor. Fakat pek çok insanın kripto para hakkında yanlış anladığı şeylerden biri de, her insanın mevcut para sistemini ve günlük hayatta sahip olduğumu para birimlerine dönüştürme amacı olmadığıdır. Bunun yanında Bitcoin, X kişiden Y kişiye para transferi için üçüncü taraflara bağlı kalmadan, ödemenin gereğinden fazla uzun sürmesi problemini de çözmeye çalışmaktadır. Fakat bu Bitcoin için geçerli bir durumdur. Diğer kripto para birimleri için böyle bir amaca sahip olduğunu söylemek mümkün değildir.

Günümüzde Ethereum ağında oluşturulan yüzler token bulunuyor. Ethereum, kullanıcıların ağ içinde merkezi olmayan uygulamalar yani dApp oluşturmalarına izin veren blok zinciri olarak bilinir. Tüm bu uygulamaların da kendilerine has simgeleri vardır. Pek çok durumda piyasa içinde kendi faydaları için çalışmalar yaparlar.

İşte daha öncesinde bahsettiğimiz bu istikrarsız kripto para birimleri konusunda da elbette ki çözümler bulunuyor. Bu konuda Stablecoin, blockchain teknolojisini de kullanarak kendi potansiyelini ortaya çıkarmaya ve daha çok kişinin kripto paraları benimsemesine yardımcı olabilir. Eğer volatilite ortadan kalkarsa, bir para birimi depolamak ve ödeme aracı olarak kullanılmak için de uygun hale gelir. Böyle çok büyük şirketler de, herhangi bir değişim riski olmadan, hızlı bir şekilde teknolojiyi kullanabileceklerdir. Günümüzde, sadece transferin gerçekleştiği kısa süre içinde bile fiyatların geleneksel para transfer ücretinin masrafından çok daha fazlası ile dalgalanma ihtimali vardır.

Stablecoin’in Mekanizması

Başta da belirttiğimiz gibi sabit olan bir para birimi genel olarak sabit olan bir varlığın fiyatına bağlanmalıdır.

Bu noktada, bir şirket temel bir varlık üstünde bir iddia temsil edecek dijital bir para piyasaya sürer. Temel varlık çoğunlukla bir kasada ya da hesapta tutulan paradır. Bunun yanı sıra Tether için de durum böyledir.

Bunun olumsuz tarafı ise, temel varlıkların sahipliklerinin merkezi olmasıdır. Bu bir yerde güven sorununu ortaya çıkarır ve bireyin gerçekte sahip olduklarına ve sahip olduğu değerlere sahip olduklarına güvenmesi gerekmektedir.

Günümüzde en çok bilinen fiyatlandırma mekanizması ise arz ve talebe dayalıdır. Arz verilir ve buna bağlı olarak talep artarsa fiyat da yükselecektir. Talep düşerse doğal olarak fiyat da düşer.

Diğer bir yöntem ise, sabit olan para birimine sahip olan madeni paralara olan talebi daima izleyen bir algoritma kullanılmasıdır. Bu algoritma, fiyatı daima sabit kalacak bir şekilde düzenlemektedir.

Stablecoin, çoğunlukla değerleri devletler tarafından çıkarılmakta olan paralara veya değeri olan herhangi bir varlığa sabitlenmiş olan kripto para türüdür. Bunlara arasından en çok bilineni ise ABD dolarına sabitlenmiş Tether’dir. Tüm bunlar daha önce bahsettiğimiz gibi geleneksel kripto para birimlerindeki dalgalanmalara karşı önlem alınmak ve daha güvenli bir liman yaratmak için tasarlanmışlardır. Böylece değişim ve transferlerde parasının değer kaybetmesini önlemek isteyen kişiler bu kripto para türünü kullanırlar.

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir