Binance Coin Nedir?

Binance Coin kavramını daha iyi anlayabilmek için ilk olarak Binance kripto para borsasını anlamamız gerekir. Bu kripto para birimi, kripto borsaları olmak üzere pek çok türdeki borsalarda, hizmet almak ya da satmak için kullanan bir ticaret ağına dayanmaktadır. Borsa üzerinde ne kadar çok insan alım satım yaparsa, borsanın likiditesi de aynı oranda iyi olacaktır. Böylece likitide ne kadar yüksek olursa, pek çok kişi de onu ticaret için kullanmaya başlayacaktır. Kısacası kendi kendini güçlendirmekte olan bir ağ oluşturma etkisi vardır.

Aynı zamanda bu likiditenin, doğal seçilim yolu ile sonunda yüksek likiditeye sahip olan birkaç pazar yeriyle baş başa kalacağı manasına gelene dek daha iyi bir likiditeye de yol açacağı anlamına gelmektedir. Binance de, piyasa en iyi likiditeye sahip olan kripto para borsalarından biridir. Bunu uzman bir şekilde yaptıkları işlemler ve düşük fiyatlar ile başardılar.

BNB ile Binance kripto para borsasının durumu iç içe geçmiş durumdadır. İlk olarak BNB, 2017 senesinde ICO ile, borsanın kendisini finanse etmenin yeni bir yöntemi olarak duyuruldu. Böylece Binance ekibi, Binance yatırımcılarına geleneksel yöntem ile hisse vermek yerine, bu girişimi BNB satarak finanse etmeyi seçmiştir. Şu anda Binance dünyanın en büyük kripto para borsası olarak görülüyor. Elbette ki bu başarıda BNB’nin de katkısı bulunuyor. Ayrıca BNB’nin değeri de bu talebe göre artış gösteriyor.

BNB, sözde bir hisse senedi olarak görülmüyor. Ancak yine dolaylı olarak bir getiri sağlıyor. Binance kripto para borsası, her çeyrekte şirketinin elde ettiği karın yüzde yirmisine karşılık BNB’yi de yok etme sözünü vermiştir. Mevcut olan bu uygulama, Binance başlangıçta ihraç ettiğim 200 milyon GSMH’nin yarısını yok edene kadar devam edecektir.

İlk başta bu kripto para birimi Ethereum block zincirinde ERC20 tokenleri olarak yayınlanmıtşrı. Fakat bunu ayrı bir blok zincirinde tokene dönüştürmek oldukça uzun sürdü. Bu da 2019 yılında Binance Chain’in yayınlanmasıyla oldu. Bu, Binance DEX ile beraber piyasaya sürülmüştür. Bunun sonraki aşaması ile Binance’ın merkezi olmayan bir kripto para borsası olmasıdır. Böylece bu planı merkezi bir kripto para borsasından, merkezi olmayan bir kripto para borsasına doğru geçiş olarak tanımlayabiliriz.

Fikir birliği modeli olarak Binance Chain Proof of Stake kullanır. Bu da bir yerde belirli miktarda BNB sahibi olan kişilerin işlemleri doğrulayabileceği ve bundan da kar sağlayabileceği anlamına gelmektedir. Proof of Stake’in yararlarından bazıları ise, işlem onayına katılmak amacıyla yüksek kapasiteye sahip olan cihazlara ihtiyacınız olmamasıdır. Böylece Proof of Stake çok fazla enerji gerektirmeyecek ve bir yerde çevre dostu bir çözüm haline gelecektir.

BNB, Binance kripto para borsası ile bağlantılı olmasından dolayı kripto para sektöründe en iyi finanse edilen projeler  arasında yer alır. Binance kripto para borsası 2018 yılından bu yana oldukça yüksek miktarlarda kar elde etmiştir. Büyük kaynaklara erişim imkanı bir yerde pazar içinde büyük bir avantajdır. Ancak bunun elbette ki bazı dezavantajları vardır. Bu da merkezi Binance kripto değişimin, BNB üstünde çok fazla kontrol uygulamasıdır.

Elbette ki Binance’ın zaman içinde kademeli bir şekilde merkezi olmayan bir kripto para borsasına doğru geçiş yapması bu durumu bir miktar düzeltebilir. Fakat o zaman geldiğinde dahi bazı kişiler tarafından BNB’nin Binance’ın mevcut kripto paranın bu kadar büyük bir kısmına sahip olduğu diğer pek çok kripto para birimi kadar merkezi olmadığı düşünülmektedir.

Sorunlar, Çözümler ve Kullanımlar

Kripto para birimi sektöründe kuralların olmaması, sektör içinde pek çok uygulama için büyük bir sıkıntı olmuştur. Benzer şekilde bu sermaye artırımı için de geçerli bir durumdur. BNB ilk zamanlarda kripto para borsaso için başlangıç finansmanına bir çözüm olarak meydana getirilmiştir. BNB ile, Binance, kripto para biriminin satışı ile proje için yeterli fonu toplayabilmiştir.

Böylece BNB ile hissedarlara hisse olarak ödeme yapmak yerine, onlara Binance tarafından BNB’nin zaman içinde daha fazlasını yok ederek Binance’ın karının yüzde yirmisi dolaylı olarak ödenmektir. Bu üç aylık karın yüzde yirmisine gelen BNB ile gerçekleştirilir. Böylece doğal olarak kalan tokenlerin değerinin, toplam tutardaki azalması ile zamanla artması da sağlanır.

Binance kripto para borsası aynı zamanda BNB sahip olan kişilere işlem ücretlerinde indir verir. Bu aynı zamanda BNB sahiplerinin ellerinde tutmaları için de oldukça cazip bir fırsattır.

Kripto para borsası tarafından satılan tokenlere sahip olan kişilere ilk indirim yapma imkanını veren Binance’tır. Bu durum ardından diğer kripto para borsalarında da popüler bir hale gelmiştir. Binance kripto para borsası bir yerde bu alanda pek çok yeniliğin de öncüsü olmuştur.

BNB,, Binance DEX’in piyasaya sürmesi ile alakalı olarak bir süre önce kendi blok zincirini de tanıtmıştır. Bu vizyon bir yerde Binance DAO olma isteğini gösteriyor. Eğer Binance DEX bir şekilde başarılı olursa buna bağlı olarak BNB’nin de popülerliği artacak ve buna bağlı olarak da değerinde artış yaşanacaktır.

Ayrıca BNB’nin merkezi olmayan kripto para değişiminde ve yeni blok zincirinde başka işlevleri de olacak. Mesela, Binance DEX’in kullanıcıları indirim alabilmek içi belirli tutarlarda GNI bulundurmak için teşvike sahip olacaklardır.

Binance Coin’in Amacı

Binance tarafından bakarsak BNB’nin en baştaki amacı kripto para borsasını finanse edebilmekti. Binance’ın merkezi olmayan kripto para borsasına doğru geçişinde BNB’nin rolü de önemli bir yer alıyor. BNB yüksek olaslılıkla Binance DEX ana noktası olacak. Bu kripto para birimi muhtemelen, blok zincirindeki işlemleri onaylayabilmek adına gerekli olacak gibi görünüyor.

Binance Coin Avantajları

Binance dünyanın en büyük ve aktif kripto para borsalarından biridir. Dünyanın dört bir yanından pek çok insan yüzlerce kripto para biriminin ticaretini yapmak için bu borsayı ve BNB’yi kullanmaktadır. Binance’ın milyonlarca kullanıcı bulunuyor ve bu da doğal olarak BNB’ye de yüksek bir talebe yol açıyor.

Şu anda pek çok kişi tarafından Binance ve BNB büyük bir başarı olarak görülüyor. O yüzden her ikisinin de geleceği parlak görünüyor demek mümkün olabilir. Binance DEX projesi ile Binance geleceğe de emin adımlarla yürüyor. BNB’nin özellikle Binance DEX’in için çok daha önemli olduğu öngörülüyor. O yüzden Binance DEX ile birlikte BNB değeri de çok üst noktalara gelebilir. Fakat bu durum elbette ki tam tersine de sebep olabilir.

BNB bir yerde Binance kripto para borsasında kullanım olarak değere sahiptir. Fakat Binance BNB için aktif olarak yeni kullanım alanları bulmaya çalışmıştır.

BNB’nin kendi kripto cüzdanı olan Trust Wallet mevcut olmasına rağmen aynı zamanda harici sistemlerle de uyumludur. Üstelik pek çok popüler kripto para cüzdanında da saklanabilmektedir.

Binance Coin’in Dezavantajları

BNB’nin elbette ki kendi içinde bazı dezavantajları da bulunmaktadır. En büyük dezavantajlarından biri, BNB’nin yararlarının çoğunun temelde yavaş yavaş ortadan kalkacak bir biçimde tasarlanmasıdır.

Ayrıca, Binance’ın yok etmiş olduğu BNB toplamlarının temelde Binance’ın piyasadan satın almış olduğu tokenlerden de gelmediğini, kendi rezervlerinden alındığı gibi pek fazla ilgi görmeye bir şeye de işaret etmektedir. Yani bir yerde Binance, sadece kendi yarattığı ve piyasa hiç bulunmayan tokenleri imha ettiği için herhangi bir gerçek para ortaya koymamaktadır.

BNB’nin ne kadar merkezi olduğu da tartışılmaya devam edilmektedir. Bazı kişiler ile BNB ile alakalı pek çok manipülasyon yapıldığından şikayet etmektedir. Bu tarz suçlamaların sayısı aslında pek de az değil.

Binance, BNB ile kullanan kullanıcılarına bazı fırsatlar sunuyor. BNB sahiplerine en büyük faydanın ise Binance DEX ile geleceği düşünülüyor. Fakat bu işe yaramaz ise, BNB değerini kaybetme noktasına gelebilir.

BNB ile Binance başladıkları ilk günden beri oldukça uzun yol kat ettiler ve büyük başarılar kazandılar. Binance aylar içerisinde dünyanın en çok kullanılan, en popüler ve güvenilir kripto para piyasalarından biri haline geldi. Açık söylemek gerekirse Binance şu ana kadar oldukça etkili bir iş çıkarmayı başardı. Bunda elbette ki projenin ardındaki profesyonel ekibinin büyük bir etkisi var.

BNB’nin de değişken bir kripto para olduğunu unutmayın. Yani bu da bir yerde risk anlamını taşır. Fakat risk olduğu gibi benzer şekilde kar ihtimali de bulunur. BNB ileride merkezi olmayan bir sistemin parçası haline gelecek. Bugün itibariyle bunun tam olarak nasıl bir noktaya geleceğini söylemek elbette ki mümkün değil. Fakat performansa göre değerlendirme yapacak olursak BNB’nin geleceği parlak gibi görünüyor diyebiliriz.

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir