Binance Kripto Para Borsası

Binance şu anda dünyanın en popüler ve güvenilir kripto para borsalarından biri olarak bilinmektedir. Kurucusu ise Çinli Changpeng Zhao’dur. Bu kripto para borsası ile olarak Kanada’da popüler bir hale gelmiştir. İlk olarak Çin’de başlatılmasına rağmen sonrasında önce Hong Kong’a ardından da Japonya’ya geçiş yapılmıştır. Bunun sebebi ise Çin’in kripto paralar ile ilgili tutumudur. O dönemde Çin kripto paralar yönelik yasaklama getirmişti. En son Japonya’da işleri yürütmeye başlasalar da orada da Japon hükümeti kripto para birimleri ile alakalı işlemleri daha zorlaştırdı. Bunun üzerine Binance kripto para borsası yeniden taşınmak zorunda kaldı. Şu anda ise kripto para birimleri konusunda daha ılımlı yasaları olan Malta’da bulunmaktalar.

Binance oldukça ilginç bir şekilde kurulduğu günden sonra işlem hacmi bakımında dünyanın en büyük kripto para borsası oldu. O günden sonra günlük olarak 700 milyon Dolar’ı bulduğu düşünülen işlemler yapılıyordu.

Binance şu anda kripto para birimi ticareti konusunda işlem ücretleri bakımından en uygun kripto para borsaları arasında yer alıyor. Fakat bu düşük işlem ücretlerine rağmen Binance kar olarak dünya üzerindeki bazı büyük bankaları dahi geride bırakmayı başardı.

Güvenlik Konusunda Binance

Güvenlik söz konusu olduğunda bu kripto para borsasının kötü bir üne sahip olmadığını söylemek mümkündür. Neredeyse her gün onlarca girişime maruz kalıyorlar. Fakat bilindiği kadarıyla bugüne kadar hiç hacklenmemiş kripto para borsaları arasında yer almaktadır. Böyle bir başarıya imza atan çok az kripto para borsası bulunmaktadır.

Bir kripto para borsasındaki belki de en önemli faktörün güvenlik olduğu göz önüne alındığında bu durum Binance’ı çok daha çekici hale getiriyor.

Bunun yanında yapay zeka tabanlı bazı güvenlik sistemleri ile bireysel kullanıcıları hedef almakta olan hırsızlık girişimlerini önlemeyi başarmışlardır. Bu durum Binance’ın güvenlik konusunu ne kadar çok ciddiye aldıklarını ortaya koyuyor. Aynı zamanda tüm bunlar kripto para borsasının kullanıcılarının paralarını güvence altına almak için çağımızın en gelişmiş teknolojilerini kullandıklarını da gözler önüne seriyor.

Fakat kripto para borsasının eleştirildiği bazı noktalarda bulunuyor. Bu durum özellikle yeni kripto paraların piyasaya sürülmesi ile alakalıdır. Kripto para borsasında listelemeye çalışan kripto para birimlerine yönelik bazı şikayetler bulunuyor. Bunlardan biri de  Binance’i kendi rakip projesinde kullanılmak üzere bilgi almak için suçlamakta olan Blocknet’ten gelmektedir.

Tüm bunlara rağmen Binance’ı kullanan kullanıcıların çok azının bu kripto para borsası hakkında şikayetçi olduğunu belirtmek gerekiyor.

Binance’e yapılan suçlamalar arasında Pump and Dump yani Pompala ve Boşalt anlamına gelen işlemlere dahil olmak da yer alıyor. Binance ya da çalışanlarının herhangi birinin bu işlemlere katılıp katılmadığını ya da bunun Binance üzerinde yapılıp yapılmadığını öğrenmek oldukça zor.

Pump and Dump denilen olay kısa süre içinde bir grup tarafından bir kripto para birimine yatırım yapılarak o kripto para biriminin değerinin artırılması ve gerekli değere geldikten sonra da bu paranın çekilmesidir. Çekilme işleminin ardından da kripto para biriminde hızlı ve yüksek bir düşüş yaşanmaktadır. Bu şekilde genelde bunu organize eden kişiler oldukça yüksek miktarda servet kazanmaktadırlar. Genelde Pump and Dump’tan kaybeden kişiler kripto para piyasasının nasıl işlediğini bilmeyen ve kripto para birimi yükseldiğinde satın alan kişilerdir. Ülkemizde de pek çok kişinin para kaybetmesine sebep olan en büyük hatalardan birisi budur. Mesela Pump and Dump yapılması planlanan bir X coin olsun. Bu X coin yüksek miktarda bir yatırım alınca değeri % 5000 artmış olsun. Bu haber kısa sürede pek çok yerde yayılır. Bunun üzerine haberi duyan ve kripto para piyasası konusunda çok bilgisi olmayan kişi böylesine bir kar oranını duyunca direkt olarak bu X coinine yatırım yapar. Fakat kendisi parasını çekemeden Pump and Dump işlemini başlatan kişiler elde ettikleri kar ile piyasadan çekilirler. X coin’de yüksek oranda değer kaybeder ve bu haberleri duyup kripto para birimi zaten yükselmişken alanlar da paralarını kaybederler. O yüzden bu konularını bilmeniz ve ona göre önlem olmanız sizler için çok daha yararlı olacaktır.  

Binance hakkında bu kadar çok söylenti çıkmasının sebebi iletişim konusundaki politikalarıyla alakalı olabilir. Kripto para birimlerini listelemek söz konusu olduğunda insanlarla açık bir şekilde tartışmaya girmiyorlar. Bunun yanında eğer bir kripto para birimi borsada listelenmek için kabul edilmese de bunun için ekstra bir bilgi vermiyorlar. Elbette ki bu bir şirketin tercih edebileceği yöntemlerden biridir. Çünkü çok fazla konuşma yapmak işin sonunda pek çok tartışmaya da beraberinde getirebilir.

Genel olarak bakıldığında bu kripto para borsasının uzman kişiler tarafından iyi bir şekilde, güvenli ve pratik olarak yönetildiğini söylemek mümkündür. Tüm bu özellikler milyonlarca kişinin Binance’ı tercih etmesindeki faktörlerden birkaçıdır.

Kullanıcı Dostu

İlk zamanlarda bu kripto para borsası üzerinden fiat para birimleri ile satın alma işlemi yapmak mümkün değildi. Bu da yeni gelen yatırımcıların başlamasını oldukça zorlaştırmıştı. Pek çok şeyin yanında fiat para birimleri pek çok onaya ihtiyaç duyuyordu ve hala geliştirilmesi gereken bazı şeyler bulunuyordu.

Kripto para borsası, sadece senelerdir düzenlenmemiş olan kripto para birimlerinde altım satım yaparak  pek çok probleminden üstesinden gelmeyi başardı. Zaman içinde fiat para birimleri ile işlemler yapmaya başladı ve Malta onlara bu konuda bir banka hesabı ve ofis açtı. En sonunda da borsa kredi kartları ile kripto para almayı sağladı. Bu Simplex ismi verilen bir yöntem ile yapılmaktadır.

Ayrıca kullanıcılarına daha pratik bir hizmet vermek için hizmetlerinin bir parçası olan Trust Wallet’ı da insanlara sundular. 2017 senesinde Trust Wallet, Binance tarafında satın alındı. Şu anda Binance’ın bir parçasıdır ve giderek daha fazla geliştirilmeye devam ediliyor.

Bunlar ile birlikte bu alana yatırım yapmaya düşünen insanların Binance’ı kullanmasını kolaylaştırmak amacı ile kontrol panelinin iki versiyonunu oluşturmuşlardır. Bunlardan biri daha basit bir sürüm iken diğeri daha gelişmiş bir sürümdür. Dünyanın en büyük kripto para borsalarından bir diğeri Coinbase ise daha basit bir arayüz geliştirmiştir. Burada Binance’ın amatör hem de profesyonel yatırımcıları hedef aldığını görüyoruz.

Kripto Para Birimleri

Binance üzerinde pek çok kripto para birimi için hizmet sunan bir kripto para borsasıdr. Pek çok kripto para birimini de bünyesinde barındırmaktadır. Fakat Binance, piyasada yer alan bütün kripto para birimlerini desteklemeye odaklanmış bir borsa değildir. Bu kripto para borsası öncelikli olarak her bir kripto para birimini kendi kriterleri dahilinde özel olarak değerlendirir. Geleceği olan ve ciddi olduğunu düşündüğü kripto para birimlerini listelemeye alır. Fakat bu kriterler zaman içinde kendilerine uymazsa da zaman içinde kaldırılır. Bu durumun hem kripto para borsasındaki kullanıcıları dolandırıcılığa karşı korumakta olan hem de çok daha fazla yatırımcının platform üzerinde kripto paralara yatırım yaparken daha iyi deneyimler yaşamasını sağlayarak kendi itibarlarını artıran bir süreç olduğuna karar vermiştir.

Kullanıcılar

Binance günlük olarak yüzbinlerce kullanıcı, milyarlarca Dolarlık işlemler yapmaktadır. Bu da kripto para borsasında oldukça fazla likidite olduğu manasına gelir. Her ne kadar bu kripto para borsasının Coinbase kadar günlük kullanıcı sayısı olmasa da Binance’de toplam hacim çok daha fazladır. Bunun nedeni Binance’taki ortalama işlem boyutunun Coinbase’e göre daha fazla olmasıdır. Bir diğer sebep yüksek ihtimalle profesyonel kripto para birimi yatırımcılarının Binance daha çok tercih ediyor olmasıdır.

Günümüzde Binance’ın merkezi olmayan bir kripto para borsa yolunda gelişmeye odaklandığını belirtmek mümkündür. Bunun gerçekleşmesi durumunda Binance ortaya yeni bir kripto para borsası anlayışını da getirmiş olacaktır.

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir