%51 Saldırısı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Kripto para dünyasına girdiyseniz mutlaka bir noktada karşınıza %51 saldırısı ile ilgili bilgiler çıkmıştır. Böyle bir saldırının ne olduğu ve yapılması sonucunda neler olabileceğini sizler için paylaşacağız.

%51 saldırısı

%51 saldırısı madenci ya da madenci grubunun, bir ağın madencilik gücünün yarısından fazlasını kontrol etmeye başlamasıdır. Eğer kişi ya da grup bunu yapabilirlerse ağ içinde yapılacak olan yeni işlemlerin onaylanmasına engelleyebilirler. Ağı bu saldırı ile ele geçiren kişiler, blok zinciride gerçekleşmiş olan işlemleri de geri alabilirler.

%51 Saldırısı Nasıl Yapılır?

Bir blok zinciri üzerinde herhangi bir kripto para biriminde bir işlem yapıldığında çoğunlukla bir taahhüt edilmemiş işlem yerleştirilmektedir. Buna karşılık olarak da madencilerin bir işlem bloğu oluşturmak için havuzdan işlemleri seçmelerine izin verimektedir.

İşlemin blok zincirine eklenmesi için madencinin matematiksel problemi çözmesi gerekir. Bunun için de hesaplama gücü oldukça yüksek olan bilgisayarları kullanır ve matematik problemini çözer. Madenci bu noktada ne kadar yüksek hesaplama gücüne sahip ise bir blok zincirine blok eklemek için problemi çözmesi o kadar kolay olacaktır.

Eğer kişi hesaplama ile doğru cevabı bulursa bu diğer madencilere iletilmelidir. Sadece bir blokta yer alan bütün işlemler blok zincirindeki  mevcut kayda göre geçerliyse kabul edilecektir.

Yapılan bu uygulamadan dolayı blok zincirinin iki farklı versiyonu oluşabilir. Biri orijinal blok zinciri diğeri de madenciler ve tamamen orijinal ağa problem sonuçlarını iletmeyen bir madenci tarafından kullanılmakta olan ikinci bir blok zinciridir. Bu sebepten ötürü artık ağdan izole edilmiş olan ikinci blok zinciriyle madenci kripto para birimlerini bütün madencilerin takip etmekte olduğu blok zincirinin gerçek versiyonunda harcayabilir.

Bitcoin bilindiği üzere dünyanın en değerli ve en popüler kripto para birimidir. Ancak Bitcoin blok zincirine % 51 saldırısı girişimi yapmak oldukça nadir görülür. Çünkü bunun için saldırıyı düzenleyen kişi ya da kişilerin küresel çaptaki milyonlarca madencinin yerini alacak bilgi işlem ve madenci gücüne ihtiyacı vardır. Böylesine bir saldırıyı başarılı bir şekilde gerçekleştirmek için muazzam miktarlarda para harcamak gerekir.

Şu anda dünyanın en güçlü bilgilsayarları bile milyonlarca kişinin bilgisayarları ile rekabet edecek güçte değildir. Bu da saldırının gerçekleşme olasılığını oldukça düşürüyor. Ayrıca bilgisayar masrafı dışında elektrik maliyeti de oldukça yüksek olacaktır.

Elbette ki bu % 51 saldırısının herhangi bir yolu olmağı anlamına gelmiyor. Blok zinciri kodunda yer alan herhangi bir hata, bazen bir madencinin yeni blokları daha hızlı üretmesine neden olabilir. O yüzden bu kişi de bir noktada % 51 saldırısı yapacak bir konumda olacaktır.

Bu tarz saldırılar daha Proof of Work sistemini kullanan küçük blok zincirlerinde oldukça yaygın bir şekilde gerçekleşmektedir. Çünkü ne kadar az madenci olursa hesaplama gücüne de o kadar az ihtiyaç duyulacaktır. Piyasaya sürüldüğü günden bu yana Bitcoin hiçbir zaman % 51 saldırısına uğramamıştır.

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir