Axie Infinity Nedir?

Axie Infinity ise son dönemlerde yükselişe geçen bir NFT oyunudur. İlhamını ise Axies isimli karakterden oluşmakta olan Tamagotchi ve Pokemon’dan alan NFT oyununda eksenler ise dokuz kategoride gelmektedir.

axie infinity

Tüm bu kategorilerin Pokemon’un çalışmakta olduğu biçimde diğerlerine göre pek çok avantajı bulunmaktadır. Oyunun modlarında ödül kazanabilmek için Axies’i kullanmanın birçok yöntemi bulunmaktadır. Kullanıcılar bunlar ile bilrikte evcil hayvanları için de krallıklar oluşturabilmektedir.

Geleneksel oyunlardan en büyük farkı ise kullanıcıların kazanmış olduğu ödüllerin oldukça kullanışlı olmasıdır. Oyuncular kazandıkları sanal ödüllerle, geleneksel oyunlardan olduğunun aksine SLP jetonları olarak da bilinmekte olan Axie Infinity ödüllerini, ERC 20 için merkezi olmayan borsalarda değiştirebilirler. Bunlara ek olarak Binance gibi borsalar ile bunları fiat para birimleri ile takas etme imkanına sahiptirler. Böylece yapılan bu teşvikler ile oyuncuları projeyi sürdürebilmek adına oyun oynamaya teşvik edilirler.

AXS ise burada kullanılan diğer belirteçtir. ERC 20 jetonu, kullanıcıların ekosistem içinde güncellemeler ve tekliflere oy vermeleri için kullanılır.

Axie Infinity Çalışma Mantığı

Daha öncesinde de bahsettiğimiz gibi farklı oyun modları kullanıcılarına yeni bir tecrübe sağlamaktadır. Bunun için ilk yapmanız gereken şey üyelik işlemini gerçekleştirerek hesap oluşturmaktır. Kazanmak için de Ronin ve Metamask cüzdanlarına ihtiyacınız vardır. Sonrasına oyuna başlamadan Axie Infinity Marketplace yerinden üç Axie’den oluşmakta olan ekiplerin satın alınması gerekmektedir.

Oyun içinde pek çok mod bulunmaktadır. Gerçek oyunculara karşı oynamanın yanında NPC’lere karşı oynama şansınız da vardır. Ancak NPC’lere karşı oynamak nispeten daha kolay olmasından ötürü günlük olarak kazanabileceğiniz SLP jetonu 100 ile sınırlandırılmıştır.

Bu jetonu Axies yetiştirmek ve satmak için kullanabilirsiniz. Bir Axie’nin değerlemesi ie onun fiziksel özelliklerine dayanmaktadır. Farklı özellik türlerinin istatistikleri de üç kişilik gruplar halinde görüntülenmektedir. Hangi eksenlerin üretileceğini belirlemeden evvel bu gruplarda yer almakta olan özellikle özenli bir şekilde düşünülmelidir.

Kullanılmayan bütün Axeler ise eşler arası bir pazarda satılabilmektedir. Axie Infinity’deki sanal arazi ise Lunacia olarak bilinmektedir. Hala geliştirilmektedir ve henüz kullanıcılara sunulmamıştır. 2022 yılında tamamlanması beklenmektedir. Bu sayede oyuncular eksenlerini yükseltme fırsatları elde edeceklerdir.

Genel olarak baktığımızda özellikle son dönemlerde NFT oyunlarının giderek popülerleştiğini söylemek mümkündür.  Her ne kadar daha fazla kişi bu oyunlara ilgi göstermeye başlasa da zaman içinde çok daha büyük kitlelere hitap edilmesi beklenmektedir. Elbette ki NFT oyunlarının geleceği konusunda yaşanacak olan gelişmeleri net bir şekilde tahmin etmek mümkün değil. Ancak uzmanlar zaman içinde bu oyunlara olan ilginin çok daha fazla artacağını düşünmektedirler. Zaman içinde gelişmeleri hep birlikte göreceğiz.

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir