Bir Sonraki Bitcoin Yarılanması Ne Zaman Olacak?

Kripto para dünyasının en önemli olaylarından biri de Bitcoin Halving denilen Bitcoin Yarılanması olayıdır. Günümüzde de pek çok kişi sıradaki yarılanma olayını beklemektedir.

bitcoin yarılanması

Bilindiği üzere Bitcoin’in yaratıcısı olan Satoshi Nakamoto, blockchain teknolojisini oluştururken oldukça zekice bir mekanizmayı öngürmüştür. Buna göre kazılmış olan her 210 bin blokta blok madenciliği ödülü yarıya indirilecektir. Bu yarılanma ise otomatik bir şekilde gerçekleştirilmektedir. Oluşturulabilecek Bitcoin’lerin toplam sayısı ise 21 milyondur. Çıkarılma işlemlerinin süresi baz alındığından bütün Bitcoin’lerin çıkarılmasının 2140 yılına dek sürmesi beklenmektedir.

İlk Bitcoin Yarılanması

Bilindiği üzere ilk Bitcoin Yarılanması olayı 28 Kasım 2012 tarihinde gerçekleşmiştir. Bu yarılanma ile birlikte blok madenciliği ödülü 50 BTC’den 25 BTC’ye düşmüştür. Bu yarılanma sırasında Bitcoin’in fiyatı 12 Dolar iken bir sonraki senenin aynı günü 1207 Dolar’a kadar yükselmiştir.

İkinci Bitcoin Yarılanması

Bitcoin tarihindeki ikinci yarılanma olayı ise 9 Temmuz 2016 tarihinde gerçekleşmiştir. Bu yarılanma ile birlikte blok madenciliği ödülü 25 BTC’den 12,5 BTC’ye düşürülmüştür. Sonraki sene ise Bitcoin’in fiyatı 647 Dolar’dan 19.345 Dolar’a yükselmiştir.

Son Bitcoin Yarılanması

Gerçekleşen son Bitcoin Yarılanması ise 11 Mayıs 2020 tarihinde gerçekleşmiştir. Böylece bu yarılanma ile birlikte blok madenciliği 12,5 BTC’den 6,25 BTC’ye düşürülmüştür. Bu yarılanmadan sonraki senede ise değeri 65 bin Dolar’a kadar yükselmiştir.

Sıradaki Bitcoin Yarılanması Ne Zaman Gerçekleşecek?

Genel olarak bakıldığından yarılanma olayı yaklaşık olarak 4 senede bir gerçekleşmektedir. Her yarılanma olayından sonra Bitcoin’in değerinin artmasından ötürü pek çok kişi bu yarılanmayı beklemektedir. Çünkü yapacakları yatırım ile Bitcoin’in fiyatının çok daha fazla artacağını düşünmektedirler. Bir sonraki yarılanma ile birlikte ödül miktarı 3,125 BTC’ye düşürülecektir. Bitcoin’in sıradaki yarılanmasının ise 2024 yılında gerçekleşeceği biliniyor.

Günümüzde pek çok yatırımcı 2024 yılında gerçekleşecek olan Bitcoin Yarılanması olayını beklemektedir. 2021 yılı itibariyle Bitcoin çok büyük bir değer kazanmayı başardı. Elbette ki önümüzdeki seneler içindeki fiyat durumunun ne olacağını bilmek mümkün değil. Ancak genel olarak bakıldığından yarılanmadan sonraki dönemlerde Bitcoin’in fiyatının arttığı biliniyor. Bu bağlamda da pek çok kişi 2024 yılındaki yarılanmadan sonra Bitcoin’in fiyatında önemli bir artış meydana geleceğini düşünüyor. Elbette ki bunun kesin olarak gerçekleşip gerçekleşmeyeceğini kimsenin net bir şekilde söylemesi mümkün değil. Çünkü bu yarılanma olayının dışında kripto para birimlerinin fiyatlarını etkileyen pek çok faktör bulunuyor. Bu faktörleri de göz ardı etmeden analiz yapmak ve buna göre hareket etmek çok daha mantıklı olacaktır. Zaman içinde sıradaki yarılanma olayının Bitcoin’in ne durumda olacağını hep birlikte göreceğiz.

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir