Merkezi Olmayan Borsa Nedir?

Bilindiği üzere Binance dünyanın en popüler ve en çok kullanılan kripto para borsalarından birtanesi ve geçtiğimiz yıllarda merkezi olmayan borsa olayını başlattığını duyurmuştur.

merkezi olmayan borsa

Günümüzde bilindiği üzere bütün işletmeler kripto para birimi ile ödeme kabul etmiyorlar. Bunlar için hala geleneksel para birimlerini kullanıyoruz. Binance gibi kripto para borsalarını ile fiat para birimleri ile kripto para birimlerini değiştirmek için kullanıyoruz. Buna ek olarak farklı projelerden kripto para birimlerinin alınıp satılması da bu kripto para borsaları aracılığı ile gerçekleşiyor. Örneğin; elimde Bitcoin bulunuyorsa ve Ripple’a ihtiyacım var ise borsa aracılığı ile Bitcoin’imin bir kısmını ya da tamamını satın almak için kullanabiliyorum.

Ayrıca kullanıcı dostu olmasına rağmen borsalar kripto para biriminin temel amacını ve düşüncesine bir noktada aykırıdır. Çünkü kripto para birimleri genel olarak merkeziyetsiz bir yapıya sahiptir. Ancak borsalar merkezi bir yapıya sahiptir ve bir şirket tarafından kontrol edilirler. Kısacası kullandığımız borsalar belirli gruplar tarafından yönetildiği için merkezidir. Merkezi olmayan borsaları anlamak için merkezi olan borsaları anlamak bu açıdan oldukça önemlidir.

Merkezi olmayan borsa bir anlamda kripto para birimlerinin mülkiyetini üçüncü taraflara emanet etmeden kripto para ticaretini yapmalarını sağlayan borsadır. Bunun yerine tüm süreç otomatik olarak direkt olarak kullanıcı ile gerçekleşmektedir.

Bu işlem ise proxy belirteçlerine ya da varlıklara dayalı bir sistem kullanmaktadır. Platformun diğer çözümlerin yanı sıra çoklu imzalı merkezi olmayan bir gözetim sistemi tarafından desteklenebilmesi de mümkün olabilmektedir.

Merkezi Olmayan Borsa Avantajları

Merkezi olmayan borsaların kendi içinde bazı avantajları bulunmaktadır. Bunlarda en önemlisi fonlarınızı üçüncü tarafların eline bırakmadan takas işlemlerini gerçekleştirmektir. Bu pek çok açıdan kullanıcılara ticarette yüksek bir güvenlik sağlamaktadır.

Diğer önemli olan kısım ise anonimliktir. Günümüzde pek çok merkezi kripto para borsası kullanıcıların pek çok bilgisi ile birlikte kimlik bilgilerini alır ve kullanır. Eğer platform üzerinde işlem yapmak istiyorsanız bunun kişisel verilerinizi girmeniz gerekir. Ancak merkezi

Diğer önemli olan nokta ise hizmetlerin herhangi bir şekilde kesintiye uğramaması ve güvenliktir. Kullanıcılar herhangi bir zamanda bütün işlemlerini güvenli bir şekilde gerçekleştirebilir.

Fakat merkeziyetsiz borsa tam anlamı ile kusursuz değildir ve bazı dezavantajları da bulunmaktadır.

Merkezi Olmayan Borsa Dezavantajları

Merkezi olmayan borsaların hiç şüphesiz en büyük dezavantajı kullanımının karmaşık olmasıdır. Özellikle bu sektöre yeni giren kişiler pek çok işlemi bilmediklerinden ötürü zorluk yaşamaktadır. Bu süreci kolaylaştıran üçüncü bir taraf olmaması bir dezavantajdır. Diğer bir dezavantaj da düşük likitidedir.

Genel olarak bakıldığında merkezi olmayan borsaların avantajları ve dezavantajları bu şekildedir. Merkezi olmayan borsa kavramı ile birlikte bunun avantajları ve dezavantajlarını bilmek size pek çok fayda sağlayacaktır.

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir