Bitcoin Balinası Nedir?

Finans piyasasında bazı durumları belirtmek için belirli hayvanları simgesel olarak kullanıldığını biliyoruz. Bunlar arasında hiç şüphesiz en çok öne çıkanlar arasında boğa ve ayı hayvanları geliyor. Bitcoin balinası da bunlardan biridir.

bitcoin balinası

Bu sektördeyseniz boğa piyasası gibi terimleri bolca duymuş olabilirsiniz. Bunlara ek olarak bir de balina terimi bulunmaktadır. Balinalar için en kısa tanımı ile bankalar, şirket kurucuları, çok zengin olan kişiler yani bir anlamda büyük yatırımcılardır.

Balinalar genellikle oldukça büyük kurumsal yatırımcılar olarak karşımıza çıkarlar. Ellerindeki bu güç ile piyasayı nispeten değiştirme potansiyeline bile sahiptirler. Bu yatırımcılar ellerinde bulunan milyonlarca doları yönetirler. Borsalarda herhangi bir emire ihtiyaç duymadan pozisyonlara girip çıkabilmektedirler. O yüzden önemli hasarlara yol açsalar bile sessiz bir şekilde hareket etmeleri mümkündür.

Kurumlar sahip oldukları büyük sermaye kitleleri sayesinde piyasayı kolay bir şekilde hareket ettirebilmektedir. Bitcoin Balinası dediğimiz şeyin uyumlu olduğu noktada burasıdır. Çünkü küçük yatırımcılar en basit haliyle yoldan çekilme zorunda kalırlar ya da zorlanırlar. Buna karşılık olarak herhangi bir akım balinayı rotasından saptıracak derecede güce sahip değildir.

Bitcoin Balinası

Bitcoin balinası en kısa haliyle az önce bahsettiğimiz gücü elinde Bitcoin ile bulunduran kişi ya da gruplara denir. Bu piyasayı büyük bir okyanus olarak düşünürsek küçük ve orta ölçekli yatırımcılar da ellerindeki sermayeye göre bu okyanusta bir balinalar ile bir arada bulunmaktadırlar. Ancak eğer onlar dağılırsa balinalar ve büyük balıklar için de oldukça kolay bir av olacaklardır.

Bitcoin balinaları sadece bu kripto para biriminin piyasasını etkilemezler. Ellerindeki bu büyük sermaye ile daha düşük değere sahip olan kripto paralara yatırım yaparak büyük bir pompalama işlemini gerçekleştirebilir. Bunun sonucunda o kripto para biriminde önemli bir artış meydana gelebilir. Bunda sadece balinanın değil aynı zamanda fiyatının yükselmesi ile birlikte alım yapan pek çok kişinin de etkisi büyüktür. Ancak yeterince yüksek bir seviyeye ulaştığında balina bu kripto para birimini satar ve işin sonunda kripto para biriminin değeri yüksek ölçüde düşer. İşin sonunda kaybeden taraf ise küçük ölçekli yatırımcılar olur. Balina buradan oldukça yüksek bir kar ile ayrılmış olur. Yani bir anlamda okyanus içinde daha güçlü bir şekilde yoluna devam etmiş olacaktır. O yüzden bunu bilmek ve pompala ve boşalt denilen olaya kanmamak için bize yol gösterecektir.

Bu bağlamda eğer kripto para piyasasına girmeyi düşünüyorsanız buradaki bu olayları ve terimleri öğrenmeniz gerekiyor. Aksi takdirde ilerleyen zamanlarda karşınıza çıkacak pek çok sorundan ötürü yatıracağınız paraları da kaybetme riski ile karşı karşıya kalabilirsiniz. O yüzden bu alana girecekseniz ne kadar çok şeyi öğrenirseniz bu sizin için o kadar faydalı olacaktır.

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir