Bitcoin Fiyatındaki Düşüşlerin Sebepleri

Kripto para birimlerinden bazılarının ve Bitcoin fiyatının rekor noktaya gelmesinden sonraki günde büyük bir düşüş yaşadığını fark etmişsinizdir. Bu noktada piyasada yer alan farklı projeler için sebepler genel olarak farklıdır. Ancak neredeyse hepsi için bazı ortak noktalar da bulunmaktadır.

bitcoin

Kripto para birimleri arasında fiyatını en geniş çaplı gözlemleyebileceğimiz kripto para birimi hiç şüphesiz Bitcoin’dir. 2010 senesinden itibaren piyasadaki durumunu net bir şekilde gözlemleyebiliriz. O yüzden bu noktada Bitcoin’i incelemek oldukça faydalı olacaktır.

2011 Yılı Haziran Ayı

2009 yılında ortaya çıkan ilk kripto para birimi olarak Bitcoin’in ilk yükseliş dönemi 2011 yılının Haziran ayıydı. Bu dönemde Bitcoin, 20 Dolar’dan 30 Dolar’a kadar yükselmeyi başardı. Fakat bu yıl aynı zamanda bu kripto para biriminin en kötü yıllarından biriydi. Çünkü fiyatı sonrasında % 99 oranında düştü.

Bunun en büyük sebeplerinden biri de o dönemde dünyanın en popüler kripto para borsalarından biri olan Mount Gox’un saldırıya uğramasıydı. Bu saldıırı sonucunda 500 üyenin hesabından 25 bin BTC çalındı. O dönemde Bitcoin hala dünyaya entegre olmaya çalışıyordu ve pek çok kişi aslında çok yeni bir şeydi. Böyle bir olay Bitcoin’i derinden etkiledi.

2013 Yılı Nisan Ayı

Bitcoin’in bu dönemde düşüş yaşamasının sebeplerinden biri Mount Gox oldu. Bu dönemde pek çok yatırımcı kripto paralara ve onun altında yatan teknolojiye büyük bir hayranlık duymaya başlamıştı. Ancak giderek popüler olan Mount Gox borsası bu büyeyen hacim ile baş etmeyi başaramadı ve hackerların saldırısına uğradı. Bunun sonucunda kripto para borsası ticareti kapatmak zorunda kalınca BTC’nin fiyatı 260 Dolar’dan 50 Dolar’a kadar düştü.

2017 Yılı Aralık Ayı

2017 hiç şüphesiz Bitcoin tarihi için en önemli dönemlerden biriydi. Kripto paralar çok geniş bir çevre tarafından bilinmeye başladı ve kripto para dünyasında çok ilginç projeler ortaya çıkmaya başladı. Bu sene içinde BTC’nin fiyatı 20 bin Dolar gibi muazzam bir fiyata ulaştı.

O dönemlerde birçok kişi kripto para birimleri ve Bitcoin’in her patlayacak olan bir balon olduğunu düşünüyorlardı. 2018 yılının Şubat ayında BTC’nin fiyatı 7600 Dolar’a kadar düştü. Yükseliş eğiliminin kırılmasındaki önemli olaylar arasında ise Çin, Kore ve Japonya’nın potansiyel Bitcoin yasağı bilgilerinin çok fazla etrafta yayılıyor olmasının etkisi büyüktü.

2021 Yılı Mayıs Ayı

Bilindiği üzere 2020 yılının Aralık ayında Bitcoin fiyat olarak kendi rekorunu kırmayı başardı.  Fakat bu bile yatırımcıları durdurmadı. Çünkü artık zamanla insanlar artık kripto para birimlerini daha iyi bir şekilde anlamaya başlamıştı. Ayrıca gün geçtikçe kripto para birimleri küresel çapta çok daha fazla insan tarafından bilinmeye başlanıyordu. Ayrıca Tesla, PayPal ve MicroStrategy gibi büyük şirketler yüksek miktarda BTC aldılar. Bu dönemde insanlar BTC’nin fiyatının 100 bin Dolar’a kadar çıkacağını bile düşündü.

Fakat tarihi 2021 yılının 8 Mayıs’ını gösterdiğinde BTC’nin fiyatı 1 ay içinde 60 bin Dolar’dan 29 bin 800 Dolar’a kadar düştü. BTC’nin bu düşüşünde elbette ki pek çok faktör etkili oldu. Bunlardan biri Elon Musk’ın Bitcoin ağının yüksek enerji tüketimi ile alakalı yorum yapması ve ayrıca Tesla’nın Bitcoin olarak ödeme almayı kaldırmasıydı.

Diğer önemli faktör ise Çin ile alakalı çıkan söylentilerdi. Bu söylentiler ile birlikte pek çok faktör Bitcoin’in düşüşünde etkili oldu.

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir