Bitcoin: Artıları ve Eksileri

Her kripto para birimi gibi Bitcoin kripto para biriminin de artıları ve eksileri bulunmaktadır. Hiçbir kripto para birimi kusursuz değildir. Her birinin kendi için bazı artıları ve eksileri bulunur.

bitcoin

Bitcoin bilindiği üzere tarihteki ilk kripto para birimi. O yüzden her çıkan ilklerde olduğu gibi onun da kendi içinde bazı eksileri ve artıları bulunmaktadır. Bitcoin’in bazı eksilerinden dolayı ilerleyen dönemlerde ona alternatif olmaya çalışan pek çok kripto para birimi çıktı. Elbette ki bu çıkan alternatif kripto para birimlerinin de artıları ve eksileri bulunuyor. Sizler için Bitcoin’in artıları ve eksileri konusunu inceledik.

Bitcoin Artıları

 • Ademi merkeziyetçiliği öne çıkarması. Yani herhangi bir merkeze bağlı olmaması. Ağ içinde sorumlu olanların dünyanın dört bir yanına yayılmış olması. Bu durum da ağın hack saldırılarından etkilenmesini neredeyse imkansız hale getirir.
 • Dünya çapında bir sistemdir. Böylece dünyanın herhangi bir noktasından diğer noktasına kripto para birimi gönderip almak mümkündür.
 • Alınan ücretler günümüzdeki geleneksel finans şirketleri tarafından alınan ücretlerden daha düşüktür.
 • Sahte bir Bitcoin üretmek mümkün değildir. Yani günlük hayatta sahte banknotlar gibi sahte Bitcoin üretmeniz mümkün değildir.
 • Bitcoin’i kullanabilmek için herhangi birinden izin almanız gerek yoktur. İstediğiniz zaman kullanmanız mümkündür.
 • Oldukça şeffaf bir sistemdir. İşlemler herkese açıktır.

Bitcoin Eksileri

 • Bitcoin’in yazılımı bir miktar karmaşıktır. Bu da pek çok insanın kripto dünyasına girmeye karşı endişelendirmektedir.
 • Mali konularda istikrar arayan için Bitcoin fiyat oynaklığı olumsuz bir durumdur.
 • Bitcoin ağı içinde bir işlemin gerçekleşmesi için gerçekleşen süre kullanıcılar için bir miktar sinir bozucu olabilir. Banka kartlarında yapılan işlemler saniyeler içinde hallediliyor iken Bitcoin işleminin onaylanması en az 10 dakika boyunca sürmektedir.
 • Bitcoin pek çok illegal işlerde adı geçmiş kripto para birimlerinden biridir. Ancak bunun sebebi Bitcoin değil bunu bu amaçla kullanmış olan kişilerdir. Bitcoin’in sahip olduğu bu anonimliği kullanan kişiler onu illegal işlerine alet etmektedirler.
 • Son dönemlerde Bitcoin ile alakalı dolandırıcılık vakalarında da artış yaşanmaktadır. Üstelik bu dolandırıcılık yöntemleri ise çok daha karmaşık bir hale gelmeye başlamıştır. Özellikle Bitcoin madenciliği, ponzi ve bilgisar gücünün hırsızlığı gibi pek çok faktör bu dolandırıcılık olaylarında öne çıkmaktadır.

Genel olarak bakıldığından Bitcoin’in artıları ve eksileri bu şekildedir. Elbette ki bu liste çok daha uzun bir şekilde genişletilebilir. Hem artıları hem de eksilerinin olduğu bölümler çoğaltılabilir. Ancak sizler için Bitcoin artıları ve eksileri konusunda en bilinenleri derledik.

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir