Bitcoin Güvenli Bir Şekilde Nasıl Saklanır?

Günümüzdek elinde Bitcoin bulunduran pek çok kişi bulunuyor. Bu kişilerden bazıları bu kripto para birimini uzun bir süre boyunca elinde tutmayı amaçlayan kişiler. O yüzden de Bitcoin’i güvenli bir şekilde nasıl saklayacaklarını da bilmek istiyorlar.

bitcoin

Gelecekte yaşanan bazı sorunları kaçınabilmek için Bitcoin’in güvenli bir şekilde nasıl saklanabileceğini bilmek önemlidir. Bunun için de aslında pek çok alternatif yol bulunmaktadır. Bunlar arasında kendinize en uygun olan yöntemi seçmek kripto para birimini korumak için çok daha faydalı olacaktır.

Online Web Cüzdanı

Genellikle pek çok kişinin tercih ettiği seçeneklerden biridir. İşin sonunda ise pek çok ellerindeki Bitcoinleri borsalarda bırakmayı tercih ederler. Çünkü borsalar size özel anahtara sahip cüzdanlara erişmenize olanak verir. Ancak borsanın saldırıya uğraması, sitenin çökmesi ya da borsa sahibinin dolandırıcı çıkması durumunda sahip olduğunuz Bitcoinleri kaybetme riski ile karşı karşıya kalabilirsiniz.  

Mycelium

Hem android hem de ios kullanıcıları için mobil cüzdan sunan Mycelium özellikle bu alana yeni giren kişiler için oldukça idealdir. Ayrıca Ledger gibi donanım cüzdanlarından geri yükleme yapabilir. Android içindeki en popüler Bitcoin cüzdanlarından biri olarak bilinmektedir.

Bu uygulama ile Bitcoin alıp gönderebilirsiniz. Ayrıca paranızı harcamaya hazır olana dek kesin garantiye almanıza olanak ve soğuk cüzdan işlevine de sahip olmanız mümkündür. Kodu ise açık olduğundan dolayı herkes tarafından incelenebilir. Düzenli olarak güncellenmektedir.

Electrum

Windows, Mac ve Linux’da çalışabilen kullanışlı bir cüzdandır. İlk olarak 2011 yılında oluşturulmuştur ve pek çok donanım cüzdanını destekler. Üstelik hem yeni başlayan kişiler hem de ileri seviyedeki kişiler için oldukça kullanışlı bir cüzdandır.

Piyasada bu tarz pek çok cüzdan bulunmaktadır. Tüm bu cüzdanların nasıl bir mantıkta çalıştığını bilmek oldukça önemlidir. O yüzden hem ihtiyaçlarınızı iyi bir şekilde karşılayan hem de güvenli bir cüzdan seçimi yapmanız gerekmektedir. Ayrıca elinizdeki tüm Bitcoinleri güvende tutmak için size verilmiş olan özel anahtarları kaybetmemeniz oldukça önemlidir. Çünkü bu özel anahtarlar olası bir hesaba ulaşamama durumunda hesabınızı geri almanızı sağlayacak anahtarlardır. Bunları iyi bir şekilde muhafaza etmeniz ilerleyen dönemlerde yaşanacak sıkıntıları çözmekte size çok fazla fayda sağlayacaktır.

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir