Bitcoin Kullanırken Dolandırılmaktan Kaçınmanın Yolları

Son dönemlerde Bitcoin’in popülerliğinin de artması ile birlikte pek çok Bitcoin dolandırıcılığı vakası ile karşılaşmaya başladık. Kötü niyetli dolandırıcılar kripto dünyasında dolandırıcılık yapabilmek için pek çok yöntem geliştirmeye başladı.

bitcoin

Dolandırıcıların bu yeni yöntemleri giderek çok daha gerçekçi bir hal almaya başladı. Günümüzde de pek çok kişinin bu dolandırıcılara inandığını ve mağdur olduğunu biliyoruz. O yüzden bu dolandırıcılık yöntemlerini iyi bilmek ve bunlara karşı önlemlerimizi almak gerekiyor. Böylece olası bir dolandırıcılık vakası ile karşı karşıya kaldığınızda bundan kurtulmuş ve elinizdeki parayı da kaybetmemiş olacaksınız. Ancak dolandırıcıların her geçen gün çok daha gelişmiş ve farklı yöntemler bulduklarını da aklınızdan çıkarmayın. Bu sebepten dolayı özellikle kripto dünyasında bunlara karşı ekstra dikkatli olmanız oldukça faydalı olacaktır.

Bitcoin Dolandırıcılık Yöntemleri ve Alabileceğiniz Önlemler

Öncelikli olarak dolandırıcıların nasıl yöntemler kullandığını bilmeniz gerekiyor ki bunlara karşı önlem alabileseniz. Bu dolandırıcılık yöntemleri arsıında sözde exchange house adı verilen ve piyasının fiyatlarının altında kripto para alımı sunan bazı siteler bulunuyor. Her ne kadar bu yöntem çok yaygın olmasa da hala kullanılmaya devam ediyor. Özellikle bu kişiler sosyal medya üzerinden çok fazla kurban arıyorlar. O yüzden bunlara dikkat etmeniz oldukça önemlidir. İlk olarak ziyaret ettiğiniz sitenin https olduğundan emin olun. Bu sitenin az çok güvenilir bir bağlantı olduğunu ve yapacağınız işlemlerin şifreleneceği anlamına gelir. Fakat bu da yeterli değildir. Site hakkında internet üzerinden derin bir araştırma yapın. Hakkında çok fazla şey bulamadıysanız ya da kötü yorumlar gördüyseniz kesinlikle o siteden uzak durun.

Bir diğer yöntem ise kimlik avıdır. Bu kişiler sizin mail ya da mesaj yolu ile bağlantı kurarlar. Size “Tebrik şöyle bir ödül kazandınız” ya da “Bazı banka bilgilerini güncellemeniz gerekiyor” tarzı mesajlar gönderirler. Bu linklere kesinlikle tıklamayın ve burada sizden istenen bilgileri kesinlikle doldurmayın. Bu kişiler sanki gerçek bir şirketmiş gibi davranabilirler. Hatta resmi bankaların ya da kripto para piyasaların sitelerinin birebir kopyasını yapabilirler. O yüzden böyle siteleri ziyaret etmeyin. Ettiyseniz de kişisel hiçbir bilginizi girmeyin. Sitenin hangi site olduğunun da kontrolünü gerçekleştirin.

Spam kutusuna düşen ya da düşmemiş de olabilir bu bağlantılara tıklamayın. Bu bağlantıların sizin bağlı olduğunuz kurumlardan herhangi birinden gelip gelmediğini kontrol edin. Bunlar dışından bir bağlantı ise kesinlikle tıklamayın. Bu şekilde mağdur olan pek çok insan olduğunu biliyoruz.

Ponzi Sistemi

Günümüzün en yaygın dolandırıcılık yöntemlerinden biri de ponzi sistemidir. Özellikle ülkemizde hala pek çok kişi bu ponzi sistemlerine kanmakta ve dolandırılmaktadır. Bu ponzi sistemlerinden kişiler ellerindeki Bitcoinleri ikiye, üçe hatta ona katlayacakları vaadiyle kandırılırlar. İlk başta eğer bu sistemleri bilmiyorsanız sizi bir şekilde sistemin içine dahil etmenin yolunu bulurlar. Sizi inandırdıktan sonra da ödemiş olduğunuz Bitcoinler katlanmamış olur ve yatırmış olduğunuz Bitcoinleri de kaybetmiş olursunuz.

Günümüzde pek çok kişi bu tarz katlama sitelerinin tuzağına düşmektedir. Bu siteler yatırmış olduğunuz kripto para birimini katlayacaklarını iddia ederler. Fakat bir süre boyunca açık kaldıktan sonra site tamamen kapanır ve hakkınızı arayacak herhangi bir muhattap bulamazsınız. Kesinlikle böyle sitelere para yatırmaktan kaçınmanız sizler için daha faydalı olacaktır. Böyle sitelerden ödeme aldıklarını iddia eden kişiler de olacaktır. Bunlar arasında bazıları ödeme bile almış olabilir. Çünkü bu siteler başlangıçta düşük miktarda yatanlara ödeme yapabilirler. Ancak bu daha fazla kişinin sisteme katılması için yapılan bir tuzaktır. O yüzden bunlara kanmamanız paranızın boşa gitmemesini sağlayacaktır.

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir