Bitcoin’in Kısa Tarihi

Bitcoin, 2009 senesinde sahneye ilk çıktığında para ile ilgili tüm gerçeklik algılamarımızı kökünden değiştirmeyi başardı. Kendisinden sonra da bu alanda oldukça önemli gelişmeler oldu ve bunda da kendisi bir öncü olmayı başardı. Bu nokta da Bitcoin’in kısa tarihi büyük önem arz ediyor.

bitcoin'in kısa tarihi

Peki Bitcoin nasıl oldu böyle bir noktaya geldi ve piyasayı büyük ölçüde etkiledi. Elbette ki bu dönemde inişler ve çıkışlar oldu ancak Bitcoin’in ortaya çıkışının aslında bir geçmişi vardı. Şimdi Bitcoin’in kısa tarihine bir  göz atabilir.

1982 ve 1997 Arasındaki Gelişmeler

Bir anlamda bu tarihi 1982 yılına kadar götürebiliriz. O dönemde bir bilgisayar bilimci olan David Chaum ilginç bir şekilde e-Cash kavramını ortaya attı. Kendisi dijital dünya ve mahremiyet konularını önemsiyordu ve bu konuda da birtakım endişeleri vardı. Kendisi üçüncü tarafların ödeme bilgilerini göremediği bir otomatik ödeme sistemi fikrini ortaya attı. Bununla da ilgili makale yayınlamıştır.

Kendisi bu fikrini sonrasında 1990 senesinde DigiCash olarak uygulamaya koydu. Tıpkı Bitcoin gibi güvenli bir online para birimi olarak tasarlanmıştı. Bu o dönem için oldukça iyi bir fikirdi ve fakat dönem şartları buna hazır olmadığı için aynı yılın sonlarına doğru iflas ettiler. Fakat bu durum 1997 senesinde Adam Back, tıpkı Bitcoin’in kullandığına benzer bir sistem olan iş kanıtı sistemi olan hashcash’i icat etmiştir. 

1998 Yılındaki Gelişmeler

Bu sene içinde Wei Dai, Proof of Work sistemi yani bir matematiksel problemi çözerek parayı oluşturan ve transferi ağa ileten sistemi geliştirdi. Aynı sene içinde ise Nick Szabo, Bit Gold fikrini ortaya sürdü. Bit Gold’da yönetmek için herhangi bir merkez bankası ya da üçüncü tarafa gerek yoktu. Fakat bu tam anlamı ile gerçekleşemedi.

2008 Yılında Gelişmeler

Bu noktaya kadar bahsettiğimiz gelişmeler nispeten başarısız olmuştu. Ancak 2008 yılına geldiğimizde Bitcoin fikri ortaya atıldı. Aynı senenin Ağustos ayında bitcoin.org sitesi tescillenmişti. Bir sonraki aylarda ise teknik incelemeler ve Bitcoin’in detayları ile ilgili yayınlar yapıldı. Bu incelemeler ve makaleler hala kim ya da kimler olduğu bilinmeyen Satoshi Nakamoto tarafından yazıldı.

2009 Yılında Gelişmeler

Senenin başlarında Genesis Blok adı verilen ilk Bitcoin bloğu çıkarılmıştır. 12 Ocak 2009 tarihinde Satoshi Nakamoto, bir programcı olan Hal Finney’e 10 Bitcoin göndermiş ve ilk işlemi de böylece gerçekleştirmişti.

Aynı senenin Ekim ayında New Liberty Standart, 1 Dolar’ın 1. 309.03 BTC değerinde olduğunu esas alarak Bitcoin’in tarihindeki ilk döviz kurunu yayınlamış oldu. Aynı senenin son ayında ise Satoshi Nakamoto, ikinci sürümünü yayınlamıştır.

2010 Yılındaki Gelişmeler

Aynı senenin Mayıs ayında ise Lazslo Hanyecz, değeri 25 Dolar olan iki pizza karşılığında Londra’da yaşayan bir adama 10. 000 BTC gönderdi. Bitcoin’in şu anki değeri göz önüne alınırsa bu gerçekten oldukça yüksek bir miktar. Elbette ki bu Bitcoinleri elinde bulunduran kişi hala harcamadıysa. Bu olaydan birkaç ay sonra ise kripto para biriminin değeri kuruşu aşmayı başardı. Aynı sene içinde ilk Bitcoin borsaları da ortaya çıkmıştır. Aynı senenin Kasım ayına gelindiğinde ise piyasa değeri ilk defa 1 Milyon Dolar’ı aşmıştı.

2011 Yılındaki Gelişmeler

Bitcoin giderek dünya çapında popüler bir hale geliyordu. O yüzden de ilk alternatif kripto para birimlerinin temeli de bu sene içinde atılmış oldu. Bunlar ise altcoinler olarak biliniyordu. Daha çok bunlar Bitcoin geliştirmeye yönelik çıkan kripto para birimleriydi. İlk alternatif kripto para birimleri arasında ise Namecoin ve Litecoin yer alıyordu.

Tüm bu gelişmelerin ardından aradan yıllar geçti ve Bitcoin hala kripto para birimleri arasında liderliğini korumaya devam ediyor. Bunun nereye kadar devam edeceğini ise şu an için kestirmek elbette ki mümkün değil.

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir