Bitcoinleri Güvende Tutmanın Yolları

Kripto para dünyasına giren pek çok kişinin ilk aldığı kripto para birimleri arasında Bitcoin yer alıyor. Ancak pek çok kişi elindeki bu kripto para birimini güvende tutmanın alternatif yollarını bilmiyorlar.

Özellikle elinde oldukça yüksek miktarda Bitcoin bulunduran kişiler ise bu konuda çok daha temkinli davranarak daha güvenli yöntemleri tercih ediyorlar. Son dönemlerde ise Soğuk Cüzdanlar çok daha popüler bir hale geldi. Eğer sahip olduğunu Bitcoinlerinizi güvende tutmak istiyorsanız bunun bazı alternatif seçenekeri olduğunu bilmeniz sizin için faydalı olacaktır.

Vault

Kripto para birimlerinizi güvende tutmak için üçüncü taraf hizmet sağlayacılarına güvenmek oldukça zordur. Aynı zamanda Coinbase borsasında direkt olarak Bitcoinlerinizi tutmak da mantıklı değildir. Vault ise kullancıların arka planları soğuk cüzdanlarda saklamasına imkan tanımaktadır. Böylece kullanıcılar her işlem için birden fazla kullanıcının imzasını gerektirmekte olan ortak bir hesap oluşturabilmektedir. Ayrıca bütün fonların çok büyük bir kısmını çevrimdışı olarak depoladığı için kişinin cüzdanının hacklenmesi neredeyse imkansız hale gelir. Coinbaser Vault ile kullanıcılar ne kadar güvenli yapmak istedikleri konusunda seçim özgürlüğüne sahiptir. Ayrıca para çekme işlemlerinin de işlenmesi 2 gün sürer ve böylece kullanıcıların gerektiğinde yetkisiz işlemleri iptal etmesine de imkan tanır.

CryptoSteel

İlk olarak 2015 yılında yapmış oldukları kampanya ile başlamıştır. Cryptosteel temelde oldukça hassas bilgileri depolamak amacı ile tasarlanmıştır. Kullanıcılar, sağlanmakta olan harf bloğundan özel anahtarları bir araya getirebilir ve bunları soğuk cüzdan çözümüne ekleyebilirler. Bu bir anlamda cebe sığan kişisel bir kasa gibidir. Bitcoin ile birlikte pek çok kripto para birimi için kullanılabilmektedir.

Armory

Günümüzde küresel çapta pek çok Bitcoin yatırımcısına çevrimdışı soğık depoma ve çoklu imza çözümü sunmaktadır. Kişi Armory cüzdanını tercihine göre istediği cihaza kurduğunda artık onu soğuk cüzdan olarak ayarlayabilir. Temelde bu cüzdan çevrimdışıdır. Ancak yine de fonların harcanmasına izin verebilmektedir. Aynı zamanda blockchain ile senkronize etmeye de gerek yoktur. Bunlar ile birlikte kişiler online olarak imzasız işlemler de oluşturabilmektedir. Çevrımdışı bir şekilde imzalayabilir ve online Bitcoin ağına iletebilir.

Electrum

Hiç şüphesiz dünya çapında kripto para birimlerini güvende tutmanın en popüler yollarından biridir. Bu yazılımı yüklemek için kişisel bir Bitcoin cüzdan sürücüsü görevi görecek olan bir USB Belleğe ihtiyaç vardır. Bunun için de cüzdan kurtarma çekirdeğinizi de yapılandırmayı aklınızdan çıkarmayın. Ayrıca kurtarma durumunda ihtiyaç duyabileceğinizden ötürü güvenli bir yerde saklandıklarından da emin olun. Kullanıcılarına sunmuş olduğu kolaylıklar ve maksimum güven ile Electrum zaman içinde oldukça popüler bir hale gelmiştir.

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir