Blok Zinciri Nedir?

Blok zinciri kavramı ilk olarak Satoshi Nakamoto takma isimli hala kimliği belirlenememiş olan kişi ya da kişiler tarafından Bitcoin ile ortaya çıkmıştır. Kendi içerisinde adeta devrimsel nitelikte olan özelliklere sahiptir.

blok zinciri

Temelde blok zinciri teknolojisi, dijital bazda bilgilerin dağıtılmış bir biçimde depolanmasını sağlayarak ve aynı zamanda verilerin tahrif edilmesini önleyerek yeni bir internet türünün temelini oluşturmaktadır. İlk çıkış noktasında bu teknoloji Bitcoin ile ağı ile belirli potansiyel bağlamında kullanıldı. Ancak zaman içinde bu teknoloji başlangıcındaki amacı ile birlikte çok daha farklı amaçlara hizmet etmeye de başlamıştır.

En basit haliyle blok zinciri, küresel çapta bilgisayar gruplarına dağıtılan ve herhangi bir varlığa ait olmayan değişmez bir veri kayıt defteridir. Tüm bu veriler ise kriptografik bazı ilkeler kullanılarak korunur. Birbirine bağlanmakta olan bir zincir oluşturan bloklar halinde düzenlenmektedir.

Merkezi Olmayan Yapı

Blok zinciri merkezi olmayan bir yapıya sahiptir. Yani herhangi bir merkez tarafından kontrol edilmez. Paylaşılmakta olan ve değiştirilemez bir defter olarak da herkese açıktır. O yüzden blok zincirine eklenen her şey oldukça şeffaftır.

Yapılan işlemleri içermekte olan bloklar ise bu dağıtık ağı oluşturmakta olan binlerce bilgisayar tarafından kontrol edilmektedir. Bu bir anlamda kaydedilmekte olan verilerin güvenliğini de sağlar. Bunlar küresel çapta dağınık halde bulunduğundan ötürü de güvenlik seviyesi oldukça yüksektir. Bu güvenliği kırmak ve tek bir kaydı taklit edebilmek için blok zincirinin büyük bir kısmını ele geçirmeniz gerekir ki bu günümüzdeki teknoloji ile pratikte imkansızdır.

Bitcoin blok zinciri teknolojisini kullanmakta olan ilk kripto para birimidir. Bu teknolojiyi daha çok işlemleri kaydetmek ve depolamak için kullanır. Bu blok zinciri teknolojisi pek çok farklı şekilde uygulanabilir. Böyle bir açıdan bakıldığında blok zinciri aslında finans işlemlerinin de ötesinde büyük bir potansiyele sahiptir. Sahip olduğu bu potansiyel ile hayatımızdaki pek çok şeyi değiştirdiğini de söylemek mümkündür. Zaman içinde bu teknoloji ile entegre olan farklı teknolojiler ile bu kavramı çok daha fazla duymaya başlayabiliriz. Elbette ki bu değişimin bir anda olması mümkün değildir. Çünkü toplumda değişimler de bir noktada yavaş bir şekilde gerçekleştir. Ancak ilk olarak Bitcoin ile başlayan bu yenilikçi devrim bir anlamda paraya karşı olan düşüncemizi de bütünüyle değiştirmeyi başarmıştır. Bunun hiç şüphesiz en iyi örneği olan Bitcoin finansal anlamda düşüncelerimizi değiştirdi ve sahip olduğu gücü de kanıtlamış oldu.

Kripto para dünyasına girmeyi planlıyorsanız blok zinciri kavramını detayları ile öğrenmek size pek çok açıdan fayda sağlayacaktır. Bu yüzden kripto para birimleri ile kavramları bilmek size birçok avantaj sağlayacaktır.

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir