CertiK (CTK) Nedir?

En kısa tanımı ile CertiK, herhangi bir kullanıcının müdahalesi olmadan akıllı sözleşmeleri kontrol etmek amacı ile kurulan bir platformdır. Genel olarak blok zincirler ve merkezi olmayan uygulamalar tarafından kullanılmaktadır. CTK ise bu platformda ticaret yapmak için kullanılmaktadır.

certik

CertiK genel olarak baktığımızda son dönemlerin en dikkat çeken kripto para projelerinden biridir. Günümüzde blok zincirler ve merkezi olmayan uygulamalar da gün geçtikçe yaygın hale gelmeye başladı. Bu açıdan bakıldığında CertiK’in önemi daha çok anlaşılmaya başlanıyor. CTK satın almak istiyorsanız da kripto para borsalarını kullanabilirsiniz.

CertiK (CTK) Nereden Alınır?

Kripto para birimi almanın en iyi kolay yollarından biri hiç şüphesiz kripto para borsalarıdır. Günümüzde artık kripto para borsalarının sayısı da çok fazla arttı. Ancak bu noktada risklerin de arttığını belirtmek gerekiyor. O yüzden bir kripto para borsasına üye olmadan önce o borsanın güvenilir olup olmadığını iyi bir şekilde araştırın. İşte CTK satın alabileceğiniz borsalar;

  • Binance
  • Bittrex
  • FTX
  • KuCoin
  • Gate.io
  • EXMO

CertiK platformu ilk olarak 2017 yılının Aralık ayında oluşturuldu. Bu şirketin kurucuları arasında Zhong Shao ve Ronghui Gu’dur.

Akıllı sözleşmeler bilindiği üzere günümüzde merkezi olmayan sistemler için oldukça önemlidir. Akıllı sözleşmeler sahiplere göre değil kodlardan oluşan ekiplere bağlı olarak çalışmaktadır. Gün geçtikçe de akıllı sözleşmelerin değeri artmaya devam etmektedir. Bilindiği üzere akıllı sözleşmeleri oluşturduktan sonra değiştiremezsiniz. O yüzden tam olarak yayınlanmadan önce güvenliğin iyi bir şekilde sağlanması gerekmektedir. Eğer bu sağlanmazsa fonlar kötü niyetli kişilerin eline geçebilir. Akıllı sözleşmeler insanlar tarafından hazırlandığından ötürü hata olma olasılığı da yüksektir. O yüzden de hazırlayan kişilerin önemi oldukça önemlidir.

Skynet ise akıllı sözleşmelerin doğrulama sürecini otomatik bir hale getirmek için kullanılmakta olan ve güvenli açıklarını daha iyi fark etmenizi, daha fazla bilgi edinmenizi sağlayan bir dizi güvenli aracı zinciridir. Bütün risk verileri ise gerçek zamanlı bir şekilde değerlendirebilmektedir.

Projenin genel olarak işlemesi için de CTK’nin oldukça önemlidir. Token ise üyeler arasında ücretlerin ödenmesi, güvenli anlaşmalar ve kullanıcıları ödüllendirmek için gereklidir. Fakat günümüzde CertiK’in akıllı sözleşmeler kullanarak merkezi olmayan şirketleri denetleme imkanı sunan tek proje olmadığını da belirtmek oldukça önemlidir. Günümüzde şirketin pek çok rakibi olduğu da bilinmektedir. Şirket ilk olarak müşteriler için uygun bir raporlama formatı sağlamaktadır. Böylece kullanıcılar her bir detayı iy ibir şekilde öğrenebilmektedir. Ayrıca bir uzmanın ya da yazılımın boşlukları nasıl bulduğunu tam olarak izleyebilmektedir. Bunların yanında belirli hataların nasıl düzeltileceği hakkında önerilerde bulunabilir. Bunun için kullanıcıların elinde geniş bir liste olacaktır.

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir