İlk Kripto Para Borsası Hangisidir?

Bilindiği üzere günümüzde birçok kripto para borsası bulunuyor. Gün geçtikçe de bu borsaların sayısının arttığını biliyoruz. Hatta artık merkezsiz borsaların da popülerleşmeye başladığını mutlaka duymuşsunuz. Ancak Bitcoin’in ilk olarak piyasaya sürüldüğü 2009 yılıında kripto para borsaları yoktu.

kripto para

Bu durumun elbette ki en büyük sebebi insanların kripto para kavramı ve Bitcoin ile henüz yeni tanışıyor olmasıydı. İnsanlar o dönemde Bitcoin sahibi olabilmek için internet üzerindeki forumları kullanıyorlardı. Yani birbirleriyle iletişime geçiyorlardı ve karşılıklı olarak anlaştıktan sonra satın alma ya da satma işlemini gerçekleştiriyorlardı. Bitcoin piyasaya henüz yeni çıkmıştı ve ortada herhangi bir kripto para borsası bile bulunmuyordu. 2010 yılına geldiğimizde henüz insanlar Bitcoin’in potansiyeli konusunda çok fazla fikir sahibi değildi. Durum böyle olunca bu alanda güvenilir bir kripto para borsası oluşturmak pek çok kişinin aklına gelmemişti.

Tarihteki İlk Kripto Para Borsası

Günümüzde Btc-e, Vircurex ve Bitstamp gibi borsaların ilk kripto para borsaları olduğu düşünülmektedir. Ancak tarihteki ilk kripto para borsası bunların hiçbiri değildir.

Tarihteki ilk kripto para borsası bitcoinmarket.com’dur. Günümüz itibariyle kapanmış olan bu internet sitesi o dönemin kripto para dünyasının en popüler forumlarından biri olan Bitcointalk’daki dwdollar kullanıcı isimli kişi tarafından tanıtılmıştı. O dönemde 2010 yılının ilk ayında yaptığı açıklamaa bu konuda büyük planları olduğunu fakat bunun için çok fazla işi olduğunu belirtiyordu. İnsanların Bitcoin alım-satım işlemlerini gerçekleştirecekleri bir piyasa olacağından bahsediyordu. 

O dönemde pek çok kişi Bitcoin asıl potansiyelinin farkında değildir. O yüzden başlangıç döneminde insanların ilk kripto para birimi hakkında bir fikir sahibi olması zaman nispeten uzun bir zaman aldı.

Bitcointalk forumunda BTC ile ilgili açılan başlıklarda 1 BTC’nin değeri 0,05 Dolar gibi oldıkça düşük bir değerdeydi. Bitcoinmarket.com açıldığından ise 1 BTC’nin değeri 0.003 Dolar’dı. Yani 10 Dolar gibi bir ücret karşılığında 3330 BTC alabiliyordunuz. Günümüzde BTC’nin 50.000 – 60.000 Dolar değerine ulaştığı düşünüldüğünde aradaki farkın ne kadar devasa olduğunu bir kez daha görüyoruz.

İlk Kripto Para Borsası Ne Zaman Açıldı?

Tarihteki bilinen ilk kripto para borsası olan bitcoinmarket.com 17 Mart 2010 yılında açıldı. Fakat site ilk açıldığında doğal olarak pek çok eksiği ve sıkıntısı bulunuyordu. Fakat forumda yer alan kişilerin de yardımları sayesinde bir süre sonra tüm sorunları giderildi.

Platform başlangıçta BTC satışı için PayPal’ı kullanıyordu. Ancak zaman içinde sektör daha çok büyümeye başladı. Silk Road’ın da ortaya çıkışı ile birlikte bu borsaya olan ilgi de azalmaya başladı. 2011 yılının Haziran ayında ise yerini Mt.Gox’a bırakmıştır.

Genel olarak baktığımızda bitcoinmarket.com platformunun ömrü çok uzun süreli olmasa da tarihsel açıdan baktığımızda önemli bir şeyin öncüsü olduğunu da belirtmek gerekiyor.

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir