Kripto Paralara Yatırım Yapmanın Avantajları ve Dezavantajları

Günümüzde pek çok insan kripto para birimlerine yatırım yapmaya başladı. Gün geçtikçe de yatırım yapan kişi sayısında artış yaşanıyor. Başlangıçta pek çok kişiye kripto para birimlerinin çalışma mantığı karmaşık gelse de zaman içinde belirli düzeyde bilgi sahibi olabiliyorlar.

Fakat pek çok para biriminde olduğu gibi kripto para birimlerinin de kendi içinde bazı avantajları ve dezavantajları bulunmaktadır. Ancak bu yazımızda daha çok kripto para birimlerine yatırım yapmanın avatanjları ve dezavantajları üzerinde duracağız.

Kripto Paralara Yatırım Yapmanın Avantajları

Kripto para birimlerine yatırım yapmanın bazı avantajları bulunmaktadır. Sizler için bu avantajların neler olduğunu derledik.

Ödeme Alanında Özgürlük Sağlaması

Bitcoin gibi kripto para birimleri ile dünyanın herhangi bir noktasından diğer bir noktasına dilediğiniz miktarlarda para gönderebilir ya da alabilirsiniz. Üstelik tüm bunları banka gibi aracılar olmadan saniyeler içinde gerçekleştirmeniz mümkündür. Bilindiği üzere pek çok kripto para birimi merkeziyetsizdir. Bu yüzden de herhangi bir kuruma bağlı değillerdir. Üstelik tüm bu işlemleri anonim bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Düşük İşlem Ücretlerine Sahip Olması

Günümüzde başka birine para göndermeniz durumunda yüksek miktarda işlem ücretleri ödemeniz gerekir. Üstelik bu ödemeyi başka ülkelere yapmanız gerektiğinde hem bu işlemler çok uzun sürmekte hem de yüksek miktarlarda işlem ücreti ödeme zorunda kalırsınız. Ancak kripto para birimleri sayesinde oldukça düşük miktardaki işlem ücretleri ile küresel çapta ödeme yapmanız mümkündür.

Güvenli Bir Teknolojiye Sahip Olması

Bitcoin gibi kripto para birimleri ile ödeme yapmak oldukça güvenlidir. Bunun sebebi ise kullanmış olduğu teknoloji ile alakalıdır. Blockchain teknolojisini kullanması sayesinde veriler şifreleme yöntemi ile korunmaktadır. Bu da ağın ele geçirilmesini neredeyse imkansız hale getirmektedir.

Şeffaf Bir Yapıya Sahip Olması

Bitcoin ile yapılan tüm işlemlerin kaydı ilk günden bu yana kadar blok zincirinde kayıtlıdır ve bunlar herkes tarafından kullanılabilir. Bunlar da şifrelidir ve kimse tarafından kontrol edilemez ya da değiştirilemez.

Kripto Para Paralara Yatırım Yapmanın Dezavantajları

Her para biriminde olduğu gibi kripto para birimlerinin de bazı dezavantajları bulunmaktadır. Bu dezavantajlarını bilmek eğer bu alanlarda işlem yapmayı düşünüyorsanız size pek çok açıdan fayda sağlayacaktır. İşte kripto para birimlerine yatırım yapmanın dezavantajları…

Az Sayıda İnsanın Kripto Para Kullanıyor Olması

Sanılanın aksine çok az sayıda insan dünya çapında kripto para birimlerini biliyor ve bunların çok daha az kısmı da kripto para birimi kullanıyor. Benzer şekilde kripto para birimlerini kullanan ya da onlar ile ödeme kabul eden de nispeten çok az şirket bulunuyor. Elde edilen veriler de kripto para birimlerinin sanıldığı kadar çok fazla kişi tarafından kullanılmadığını ortaya koyuyor.

Oynak Bir Yapıya Sahip Olması

Kripto para birimlerinde oynaklık önemli problemlerden biridir. Yatırım yapmış olduğunuz kripto para birimi çok kısa bir süre içinde yüksek fiyatlara çıkabileceği gibi çok düşük fiyatlara kadar da düşerek sizi zarara uğratabilir. Üstelik bunlara ek olarak bazı kişilerin organizasyonu ile daha düşük değere sahip olan kripto para birimleri üzerinden pump and dump denilen doldur boşalt taktiği de yapılabilmektedir. Bu tarz durumlarda yeni yatırımcıların zarar etmesine sebep olabilmektedir.

Kripto Para Birimlerini Kaybetme Riski

Eğer kripto para birimlerinizi güvenli bir şekilde saklamanın yolunu bilmiyorsanız bir daha geri alamayacak şekilde kaybetme riski ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Bunun için de kripto para birimlerinizi nasıl güvende tutacağınızı bilmeniz ve bunu uygulamanız gerekir.

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir