Kripto Paraların Fiyatlarına Bakmak Zihinsel Sorunlara Neden Olabilir Mi?

Günümüzde birçok kişi kripto para birimlerine yatırım yapmaya başladı. Özellikle bütçelerine göre oldukça yüksek para yatıran kişilerin gün içinde en çok takip ettiği şeylerden biri kripto para birimlerinin fiyatlarına bakmak oluyor.

kripto paralar

Kripto para birimlerinin fiyatlarına elbette ki belirli aralıklarla bakmak gerekebilir ancak bunu bir takıntı haline getirmek bazı zihinsel sorunlara sebep olabilir. Benzer şekilde günümüzde kripto paralara bağımlı hale gelen pek çok insanın da olduğunu biliyoruz. Günümüzde psikologlar ve psikiyatristler konu hakkında araştırmalarını yapmaya devam ediyor. Kripto para birimleri nispeten yeni ortaya çıktığı için seneler içinde insanların psikolojileri üzerindeki etkisini de daha net bir şekilde görebileceğiz.

Elbette ki kripto para dünyasında pek çok fırsat bulunuyor. Özellikle bazı kripto para birimlerinin yükselişleri sayesinde zengin olan kişilerin haberlerini görmek pek çok kişinin ilgisini çekiyor. Kişi de bunları gördükten sonra böyle bir şeyi gerçekleştirmek için elinden gelen her şeyi yapmaya çalışabiliyor. Ancak bunu yaparken aşırıya kaçmak ve yapılan yatırımların psikolojinizi olumsuz etkilemesine neden olmak sizde pek çok zihinsel soruna sebep olabilir.

Kripto para birimlerinde yaşanan yükseliş ve düşük hareketleri pek çok kişi ekran başına hapsediyor. Bu durum psikolojiniz için sağlıklı değildir ve ilerleyen dönemlerde ciddi problemlere neden olabilir.

Elon Musk Da Bu Durumu Onaylıyor

Elbette ki böyle konularda Elon Musk bir karar merci değil. Ancak geçtiğimiz günlerde Twitter hesabında kendisi kripto para birimlerinin fiyatlarının zihinsel sorunlara neden olabileceği görüşüne katıldığını belirtti.

Kripto para birimlerinde oynaklık çok fazla olabilir. Bu da almış olduğunuz kripto para biriminin değerinin kısa zaman içinde yüksek miktarda artabileceği gibi azalacağı anlamına gelebilir. Ancak bu durumu tam olarak bilmeyen ve duymuş olduğu kripto para biriminin sadece yükseldiğini öğrenen bazı kişiler direkt olarak o kripto para birimine yatırım yapabiliyor. Durum böyle olunca zaten yükselmiş olan bu kripto para birimine yatırım yapıyorlar ve sonrasında ellerinde bulunan parayı da kaybediyorlar. Bunu günümüzde yaşayan pek çok kişi olduğunu söylemek mümkün. Üstelik bu kişilerden bazıları kendi ihtiyaçları olan paraları yatırıyorlar. Eğer ihtiyacınız olan bir para elinizde bulunuyorsa bunu ihtiyaçlarınız için harcayın. Aynı şekilde bazı kişilerin ev ya da araba alacakları paralarla bile kripto para aldıklarını ve zarar ettiklerini biliyoruz. Elbette ki insanlar yatırım yapmakta özgürler ve herkes kendi kararını verebilir. Ancak buradaki önemli olan nokta bunu yaparken bilinçli bir şekilde yapılmasıdır. Çok fazla fikir sahibi olmadığınız bir alana yatırım yapmak mantıklı değil. İşin iç yüzünü ve detaylarını öğrendikten sonra yatırım yapmak size daha büyük bir fayda sağlayacaktır. Yüksek miktarda para kaybeden pek çok kişinin de psikolojilerinin nasıl etkileneceğini tahmin etmek zor değildir.

Elon Musk’ın katıldığı noktada sürekli olarak kripto para birimlerinin fiyatlarına bakmak üzerine olsa da ilerleyen zamanlarda kripto para birimleri ile yatırım yapan pek çok insanda farklı psikolojik sorunlar görmeye başlayacağımız aşikar.

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir