Odysee Platformu İle LBC Nasıl Kazanılır?

Odysee bilindiği üzere Youtube’a alternatif olarak çıkan platformlardan biridir. Günümüzde küresel çapta ve ülkemizde pek çok Youtuber da videolarını aynı zamanda bu platformda yayınlamaktadır. Elbette ki birçok Youtuber’ın bu platformu tercih etmesinin pek çok sebebi bulunuyor.

odysee

Bu sebepler arasında en dikkat çeken özelliklerden biri de platformun içerik üreticilere Youtube’dan daha fazla ödeme yapmasıdır. Bilindiği üzere Youtube, Adsense ile içerik üreticilerine videolarında reklam göstermeleri karşılığında ödeme yapmaktadır. Yapılan ödemenin tutarı ise 1000 görüntülenme ve 1000 tıklanma üzerinden belirlenir. Gösterilen reklama, reklamın izlenilme süresine bağlı olarak içerik üreticisine ödenecek olan tutar da değişkenlik göstermektedir. Ayrıca Youtube’un politikalarına uygun içerikler üretmeniz gerekmektedir. Aksi takdirde içeriklerinizde para kazanamazsınız ya da para kazanıyorsanız da para kazanmanız iptal edilebilir. Zaman geçtikçe Youtube para kazanma politikalarında çok önemli değişimlere gitti. Bunlar arasında bazıları haklı gerekçeler olsa da bazıları ciddi ve gereksiz sansür gerektiren konulardı. Bu bağlamda Youtuberlar da kendilerini bu politikalara göre ayarlamaya çalıştılar.

İçerik Üreticileri Odysee’de Nasıl Para Kazanıyor?

Ancak Odysee platformunda içerik üreticileri 1000 görüntülenme başına değil, içeriğin her bir görüntülenmesinden LBC kazanırlar. Günümüz itibariyle görüntülenme başı içerik üreticilerine verilen ücret 0,3 LBC civarındadır. Bu elbette ki zaman içinde değişkenlik gösterebilir. Geçmiş dönemlerde platform görüntülenme başına çok daha yüksek miktarda ödeme yapıyordu. Ancak içerik üreticilerinin platform üzerinde para kazanma yöntemleri arasında sadece bu yer almıyor. Aynı zamanda dilerlerse videolarına bir ücret belirleyerek izlenmesini sağlayabiliyorlar. Örneğin, bir içerik üreticisi bir videosunu yayınlandı. Bu içeriğin başlığına X diyelim. X içeriğini birinin görüntüleyebilmesi için de içerik üretici 5 LBC değerinde bir kilit açma değeri koydu. Bu bağlamda bir kullanıcının bu içeriği görüntüleyebilmesi için 5 LBC ödemesi gerekir. Platform içerik üreticileri dışında içerik tüketicilere de LBC olarak ödül verdiğinden ötürü kullanıcılar da bunu dilerlerse içerik üretenlerin bu tarz videolarını izlemek için kullanabilirler.

İçerik üreticilerinin bir diğer gelir elde etme yöntemi ise bağış kısmıdır. Bunu Tip Box olarak da düşünebilirsiniz. Eğer kullanıcılar sizin kanalınızı ve içeriklerinizi beğendiyse size Support kısmından dilediği miktarda LBC gönderebilir. Böylece içerik üreticiler desteklenmiş olur ve bu bağlamda onlar için iyi bir teşvik olur.

Aynı zamanda platform da belirli bir abone sayısına ulaşan kullanıcılarına belirlediği miktarlarda LBC olarak ödül vermektedir. İçerik üreticisinin abone sayısı arttıkça alacağı LBC ödülü miktarı da artacaktır. Ayrıca içerik üreticileri, içerik tüketicilerine verilen ödüllerden de para kazanabilmektedir. Bu bağlamda içerik üreten kişiler Odysee platformu üzerinden pek çok açıdan gelir elde edebilmektedir.

Türkiye’den de pek çok Youtuber’ın Youtube ile birlikte içeriklerini Odysee platformunda paylaştığını belirtmek mümkündür. Her geçen gün de platformu tercih eden Youtuber sayısı artmaktadır. Bunun sebebi sadece platformun sağladığı gelir yöntemi değil, aynı zamanda Youtube’un geliştirdiği politikalardır. Youtube’un bazı siyasi politikaları, sansürleri ve daha pek çok yasağı kişileri platformdan uzaklaştırabilmektedir. Özellikle içerik üreticileri alakasız videolarından Sarı Dolar işareti yani para kazanma iptal yaşayabilmektedir. Bu bağlamda daha özgürlükçü bir platform olan Odysee’i tercih edebilmektedirler. Odysee kullanıcılarının özgürlüklerine önem veren bir platformdur.

Ayrıca Youtube’un kendi alanında bir tekel yarattığı da bilinmektedir. Vimeo, Dailymotion gibi video izleme platformları bulunsa da Youtube tek başına adeta krallığını ilan etmiştir. Elbette ki bu durum beraberinde hem içerik üreticileri hem de içerik tüketicileri için çok büyük dezavantajları da beraberinde getirmektedir. O yüzden piyasada ne kadar çok Youtube alternatifi olursa bu içerik üreticileri ve içerik tüketicileri için o kadar iyi olacaktır. Bu bağlamda eğer Odysee bağlamında kopmazsa ilerleyen dönemlerde Youtube’un çok önemli rakiplerinden biri olabilir. Ancak bunun için kendini geliştirmesi ve bazı yenilikler yapması da gerekiyor. Eğer kullanıcıların ihtiyaçlarını dikkate alırsa ilerleyen dönemlerde Youtube’un en önemli rakiplerinden biri olmayı da başarabilir.

Odysee İle Video İzleyerek Nasıl Para Kazanır?

Odysee’de bir içerik tüketici olarak para kazanmak için yapmanız gereken şey ilk olarak platforma üye olmaktır. Üye olduktan sonra gerçek bir kişi olduğunuzu kanıtlamak için onaylamaları yapmanız gerekmektedir. Ülkemizde Discord doğrulaması geçerli olduğundan ötürü doğrulama işlemini bu şekilde gerçekleştirmeniz gerekmektedir. O yüzden standart üyelik işleminizi gerçekleştirdikten sonra platform üzerinde Rewards ya da Ödüller kısmına tıklayın. Buradan da Discord Doğrulaması tercih edin. Discord platformu üzerinden doğrulama yapılacağından ötürü eğer Discord hesabınız yoksa ilk olarak bu platforma üye olmanız gerekmektedir. Eğer hesabınız yoksa üye olun. Ardından Discord Doğrulama’ya tıklamanız ile birlikte Discord bölümüne yönlendirileceksiniz. Burada ekranda bulunan @RewardsBot’a tıklayın. Bu kısma yazmanız gereken şey ise #rewards-approvals ‘tır. Sonrasında ise Send ya da Gönder tuşuna tıklayın.

Otomatik bir şekilde karşınıza Verify çıkacaktır. Buna tıklayın. Sonrasında ise karşınıza çıkacak olan formda gerekli bilgileri dolduran ve sizden istenen sosyal medya hesaplarınızı bağlayın. Ne kadar çok sosyal medya hesabınızı bağlarsanız onay almanız da o kadar çabuk ve kesin olacaktır. Bunu yapmamanız durumunda da onay alamayabilirsiniz. Bu kısımda karşınıza çıkan tüm soruları doğru bir şekilde cevaplayın. Sonrasında Send tuşuna basın. Bunları tamamlamanız durumunda size bir kod verilecek. Bu kodu ise @RewardsBot’ta sohbet bölümüne direkt olarak eksiksiz bir şekilde yapın. Eğer bu kodu oraya yazmazsanız üyeliğiniz kesinlikle onaylanmayacaktır. Tüm bu işlemleri doğru bir şekilde yapmanız durumunda birkaç saat ya da birkaç gün içinde başvurunuz onaylacaktır. Onay almanız ile birlikte Odysee platformunda artık içerik tüketici olarak LBC kazanmaya başlayabilirsiniz. Tüm bunlar aynı zamanda içerik tüketiciler için de geçerlidir. İçerik tüketici olarak para kazanmak için de tüm bu doğrulamaları yapmanız gerekmektedir. Aksi takdirde platform üzerinden para kazanamazsınız.

İçerik tükeci olarak sizlere özel görevleri yerine getirmeniz gerekmektedir. Rewards ya da Ödüller kısmında sizlere pek çok görev verilmektedir. Bunlar genellikle belirli sayıda video izlemek ya da belirli sayıda kanal takip etmek olabilir. Ayrıca her gün 1 video izleyerek Daily Watch Reward ya da diğer adıyla Günlük İzleme Ödülü kazanabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken şey ise 24 saatte bir platforma giriş yaparak herhangi bir video izlemektir. Videoyu birkaç saniye izleseniz bile bu ödülü alabilirsiniz. Ödül miktarı ise 0.1 LBC ile 100 LBC arasında değişmektedir. O yüzden buradan kazanacağınız ödül miktarı yüksek oranda şansınıza bağlıdır.

Platformda üyeliği onaylatan herkesin LBC kazanabileceği diğer bir yöntem de referans linki ile platforma üye çekmektir. Eğer biri sizin referans linkiniz ile siteye üye olur ve daha öncesinde bahsettiğimiz şekilde hesabını onaylatırsa 5 LBC kazanabilirsiniz. Elbette ki bu ödül miktarı geçmiş dönemlerde çok daha yüksekti. Ancak günümüz itibariyle 5 LBC’dir. İlerleyen dönemlerde bu miktar düşebilir ya da artabilir.

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir