PotCoin Hakkında Bilmeniz Gerekenler

İlk zamanlarda kripto para birimleri çıktığında amaç online finansal işlemler için yeni bir seçenek getirmek olsa da sonrasında daha farklı amaçlar ortaya çıkmıştır. PotCoin de işte bu amaçla ortaya çıkmış olan kripto para birimlerinden biridir.

potcoin

Dijital para birimleri küresel çapta büyük bir popülerlik kazanmaya başladı ve zaman içinde pek çok farklı amaçla kullanılmaya başlandı. Özellikle son dönemlerde yaşanan gelişmeler ile bu popülerlik neredeyse zirve noktasına ulaştı. Potcoin de bu kripto para birimlerinden biri. 

Potcoin Nedir?

Bu kripto para birimi yasallaştırılmış olan esrar sektörü ile direkt bağlantılı bir para birimi olarak karşımıza çıkar. Bazı kişiler tarafından dijital marihuana para birimi olarak bile kullanılmaktadır.

Bu kripto para birimini anlamak için ilk olarak çıkış noktasını da anlamak önemlidir. İlk olarak Potcoin 2014 yılında oluşturuldu. Çıkışı ile birlikte esrarın yasallaştırılması ile alakalı bazı tartışmaları da beraberinde getirmiştir. Özellikle son yıllarda bu kondua çok daha öne çıkmaya başladı ve bazı ülkeler mevzuatı daha esnek bir hale getirdi. Amerika Birleşik Devletleri’nde yasalar bazında ticaret yapmakta olan fakat finansal anlamda ne olacağını tanımlamamış olan bazı eyaletler bulunmaktadır. Benzer durumlar bazı ülkelerde de yaşanmaktadır. Durum böyle olunca pek çok banka işlem kabul etmemeye başlamıştır. O yüzden de bu işin ticareti ile uğraşan ve tüketenler yasal olmasına rağmen bazı engeller ile karşı karşıya kaldılar.

İşte PotCoin’in ortaya çıkmasını sağlayan durum da nispeten bu şekildeydi. Kripto para birimi bu sorunları ve yasal olarak bu işin içinde yer alan insanların problemlerini çözmeye yönelik bir yol izlemektedir. Amacının ötesinde Potcoin diğer kripto para birimlerine benzemektedir. İşlemleri gerçekleştirmek için blockchain teknolojisini kullanır ve merkezi de değildir. Aynı şekilde kullanıcılarına anonimlik de sağlamaktadır.

Temel anlamda diğer kripto para birimlerinden en büyük farkı esrar endüstrisi ile bağlantılı olmasından gelmektedir. Bir noktada küresel çapta yasallaştırılmış olan esrar pazarını olabildiğince güçlendirmeyi amaçlamaktadır.

Kripto para biriminin madencilik süreci de diğer kripto para birimlerine göre daha basittir. Fakat yüksek işlem kapasitesine sahip cihazlar tarafında yapılabilse de daha düşük işlem kapasitesine sahip cihazlar ile yapmak da mümkündür. Bu özellikle Bitcoin’de mümkün değildir.

PotCoin Avantajları

Daha önce de bahsettiğimiz gibi bu kripto para birimi esrar sektörü ile bağlantılıdır. Anonim, hızlı ve merkezi olmayan işlemlere de izin verir. Tüm bunlar bir araya geldiğinde hedeflenen sektörün de etkisi ile güçlü bir topluluk meydana gelir. O yüzden de öncü bir şekilde pazarda uzun bir süre kalma ihtimali vardır. Bununla birlikte piyasa içinde kripto para birimleri içinde daha az düşüş yaşamakta olan bir alternatif olarak karşımıza çıkar.

PotCoin Dezavantajları

Her kripto para biriminin avantajları ve dezavantajları göz önüne alınmalıdır. Çoğunlukla kripto para birimlerine yatırım yapmak beraberinde pek çok riski de getirir. Nispeten kripto para birimleri yenidir.  O yüzden de hangi kripto para biriminin size kazanç getireceği ya da zarar ettireceğini kestirebilmek pek mümkün değildir. Bunun sebebi olarak genel olarak pek çok farklı değişkenden etkileniyor olmasıdır.

Bunların yanında PotCoin daha popüler olan kripto para birimlerine göre daha az takdir görmektedir. Ayrıca sadece bu alanla ilgili kişilerin ilgilendiği bir alanda sıkışıp kalabilir. Ayrıca yasal açıdan esrarın dünyanın pek çok yerinde yasak olması pek çok insanın bu kripto para birimine yaklaşımını olumsuz şekilde etkileyebilir.

Herhangi bir kripto para birimine yatırım yapmadan önce tam olarak ne olduğunu ve nasıl çalıştığını anlamanız oldukça önemlidir. O yüzden de özellikleri değerlendirmek ve analiz yapmak oldukça yarar sağlayacaktır. Ayrıca risk seviyesinin yüksek olduğunu aklınızdan çıkarmamanız gerekir. Eğer yüksek seviyede oynaklık ile uğraşmak istemiyorsanız kripto para birimleri sizler için pek de iyi bir seçim olmayabilir.

Tüm bunları göz önünde bulundurmak size ilerleyen zamanlarda karşınıza çıkacak sıkıntılar konusunda fayda sağlayacaktır. PotCoin oldukça ilginç bir amaca odaklanmış olan kripto para birimlerinden biridir.

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir