Primecoin Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Kripto para birimleri küresel çapta toplumda daha fazla yer bulmaya başladı. Primecoin de bu anlamda öne çıkan kripto para birimleri arasında yer alıyor. Asal sayıların konumuna dayanan dijital para birimidir.

primecoin

Bu durum da bu sayıların dijital anlamda para şifrelemede merkezi bir oynadıkları anlamına gelmektedir.

Primecoin Nedir?

Primecoin bir altcoindir ve Bitcoin ile bazı noktalarda benzerlikleri bulunur. Bu kripto para birimi aynı zamanda Bitcoin’in yapısında bulunan bazı sınırlamaları çözmeyi amaçlamaktadır.

Kripto para biriminin en büyük amaçları arasında dijital para birimlerinin daha işlevli olması ve dağıtılmış fikir birliği problemini çözmek yer almaktadır. Ayrıca Primecoin’in kendine has motoru, işlem hızlarını artırabilir ve enerji verimliliğini daha iyi bir noktaya getirebilir. Bu da bir anlamda diğer altcoinler arasında daha fazla öne çıkmasını sağlayabilir.

Asal sayıların bu kripto para birimi ile direkt olarak ilişkisi bulunmaktadır. Bilindiği üzere asal sayılar 1’e ve kendine bölünebilen sayılara deniyordu. Asal sayıların kullanılması şifreleme sürecini etkilemektedir. Bunun sebebi ise iki asal sayıyı çarpmak basit olsa da ters bölme ve hesaplamayı yapmak o kadar kolay değildir.  Yani diğer anlamda Primecoin merkezi olmayan madencilik piyasasına yenilikçi bir kriptografi getirmektedir. Bunun yapısını ayırt etmek içinse PoW algoritması kullanılmaktadır.

İş kanıtı algoritması olarak da bilinen PoW çift harcamaları önlemek amacı ile kullanılan bir mekanizma olarak karşımıza çıkar. Fakat bu Bitcoin çıkmadan seneler öncesinde bile bilinen bir algoritmaydı. Günümüzde ise pek çok kripto para birimini şifrelemek için yaygın bir şekilde kullanılmaktadır.

2013 yılında bu kripto para biriminin kurucusu olan Sunny King sadece asal sayılara dayanmakta olan bir blok zinciri oluşturmanın bazı avantajları olabileceğini fark etti. Böylece iş kanıtı algoritmasına sahip olan Primecoin’i oluşturmuştur.

Blockchain teknolojisinin kripto para birimleri konusunda bir anlamda işlem kayıt defteri gördüklerini belirtmek önemlidir. Böylece yapılan bütün işlemler herkese açık hale gelir.

Güvenliğin yanında Sunny King’in bu projesi aynı zamanda özel bir asal sayı dizileri biçimi de oluşturmaktadır. Bu da ağın çalışması için Bitcoin’e göre daha az kaynak gerektirmektedir. O yüzden de aynı bilgi işlem gücü ile daha fazla iş yükü de kaldırılabilir. Bu sebepten ötürü Primecoin’in giderek gelişmeye devam eden madencilik sektörü için tasarlanmış olan bir kripto para birimi olduğunu söylemek de mümkündür.

Bu kripto para biriminin Bitcoin ile bazı benzerlikleri bulunmaktadır. Primecoin, Bitcoin tabanlı bir ödeme sistemi olarak karşımıza çıkar. Fakat sunmuş olduğu farklılıklardan ötürü Primecoin, Bitcoin ağından daha hızlı bir şekilde çalışmaktadır. Aynı zamanda madenciliğe harcanmakta olan kaynaklar açısından daha ekonomik ve güvenlidir.

Primecoin Nasıl Satın Alınır?

Günümüzde internet üzerinde pek çok kripto para piyasası bulunuyor. Bu borsalarda yüzlerce çeşit kripto para birimine göz atabilir ve bunlardan size uygun olanları satın alabilirsiniz. Mevcut kripto para piyasalarının bazılarında da Primecoin satışı yapılmaktadır. Bu borsalar sayesinde direkt olarak bu piyasaya para yatırarak satın alma işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Ancak bunu yaparken de üye olacağını kripto para piyasısının güvenilir olduğundan kesinlikle emin olun. Günümüzde bu alanda insanları dolandırmayı amaçlayan pek çok site ve kişiler bulunuyor. Bunlara olabildiğince dikkat edin ve borsayla alakalı internet üzerinde kapsamlı bir araştırma yapın.

Alternatiflerin neler olduğunu bilmek ve bunu yaparken de beklentilerinizi dikkate almanız önemlidir. Dolandırıcılardan kaçınmak için kendinize has bazı yöntemler geliştirebilirsiniz.

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir